Podsumowujemy najważniejsze wydarzenia 2019 roku

Ksenia Krasko, Gabriela Czernecka 29 grudnia 2019 15:53

Rodzina królewska nigdy nie narzeka na nudę – najważniejsze wydarzenia ostatnich dwunastu miesięcy to gotowy scenariusz kolejnego sezonu popularnego serialu The Crown. W życiu Elżbiety II i jej najbliższych nie zabrakło radosnych chwil, jednak to skandale rządziły tym rokiem. Po niefortunnym wypadku księcia Filipa na początku 2019, przebrnęliśmy przez kilka naprawdę poważnych sytuacji na królewskim dworze.

Oczywiście, narodziny małego Archiego przyćmiły inne szczęśliwe momenty mijającego roku. Oficjalna informacja o porodzie i pierwsze zdjęcia syna księżnej Meghan i księcia Harry’ego wywołały poruszenie wśród fanów książęcej pary Sussex. Radosną nowiną podzieliła się również księżniczka Beatrice, ogłaszając zaręczyny i zwiastując tym samym kolejny królewski ślub. Brytyjczycy z zainteresowaniem śledzili też księżniczkę Charlotte, która rozpoczęła naukę w elitarnej szkole u boku starszego brata.

Zdecydowanie największym zaskoczeniem były szczere wywiady Meghan Markle i księcia Harry’ego. Para nie tylko ujawniła, że ich relacja z resztą rodziny królewskiej nie należy do poprawnych, ale wypowiedziała też wojnę mediom, narażając się tym samym na jeszcze większą krytykę. Jeszcze przed końcem roku debatowano, czy księżna i książę Sussex nie powinni utracić tytułów.

Również książę Andrzej wzbudził niechęć Brytyjczyków. Powiązania ze zmarłym finansistą Jeffreyem Epsteinem, oskarżonym za życia o handel ludźmi i zmuszanie nieletnich do prostytucji, zniszczyły dobre imię syna Elżbiety II. W sierpniu Epstein popełnił samobójstwo w celi więziennej, ale jego ofiary nadal walczą o sprawiedliwość. Książę, który był wieloletnim przyjacielem miliardera, musiał zrezygnować ze wszystkich obowiązków na życzenie królowej. I chociaż udzielił wywiadu, w którym przekonuje, że jest niewinny – jego reputacja sięgnęła dna. Nie pojawił się nawet na oficjalnym przyjęciu z okazji zaręczyn córki, księżniczki Beatrice.

Sprawdź w naszym podsumowaniu, czym jeszcze żyła rodzina królewska w 2019 roku! 

1/11
Elżbieta II, książę Filip
Copyright @Getty Images
1/11

Wypadek księcia Filipa

Królewski rok nie rozpoczął się w zbyt radosny sposób – media obiegła wiadomość, że 97-letni małżonek Elżbiety II miał groźny wypadek samochodowy. Na szczęście, nikt nie został ranny w tym incydencie, ale książę Filip zrzekł się prawa jazdy.

2/11
Elżbieta II
Copyright @Getty Images
2/11

93. urodziny królowej Elżbiety II

Kwiecień obfitował w szczęśliwe rocznice i wydarzenia w rodzinie królewskiej! Fani royalsów świętowali 8. rocznicę ślubu księżnej Kate i księcia Williama, 93. urodziny Elżbiety II i 1. urodziny księcia Louisa. Również w tym miesiącu Meghan i Harry założyli własne konto na Instagramie.

3/11
Gabriella Windsor, ślub
Copyright @Getty Images
3/11

Ślub Gabrielli Windsor i Thomasa Kingstona

Lady Gabriella jest córką Michaela z Kentu, kuzyna królowej. Jej wybranek jest finansistą, a także... byłym partnerem Pippy Middleton. Na ceremonii pojawili się Elżbieta II i książę Filip, książę Harry, księżniczka Beatrice i inni członkowie rodziny królewskiej.

4/11
Meghan.Harry,Archie
Copyright @Getty Images
4/11

Narodziny royal baby

„Z wielką przyjemnością informuję, że dziś rano Meghan urodziła zdrowego chłopca. Mama i dziecko czują się świetnie”. 6. maja książę Harry i księżna Meghan powitali na świecie pierwsze dziecko – chłopiec otrzymał imiona Archie Harrison Mountbatten-Windsor.

5/11
Meghan Markle, księżna Meghan
Copyright @Getty Images
5/11

Debiut Meghan Markle

Kilka tygodni po narodzinach syna, księżna Meghan zaangażowała się w dwa duże projekty. Przejęła obowiązki redaktor naczelnej w Vogue UK, zaprojektowała okładkę i przeprowadziła wywiad z Michelle Obamą. Chwilę później ogłosiła swoją współpracę z marką Marks&Spencer i przedstawiła własną linię ubrań.

6/11
Księżniczka Charlotte do szkoły
Copyright @AARON CHOWN/AFP/East News
6/11

Księżniczka Charlotte poszła do szkoły

To był ważny dzień dla księżnej Kate i księcia Williama. Księżniczka Charlotte rozpoczęła naukę w tej samej szkole, co jej starszy brat, książę George. Księżna i książę Cambridge osobiście zabrali dzieci na zajęcia i przedstawili Charlotte nauczycielom.

7/11
księżna Meghan, książę Harry
Copyright @Getty Images
7/11

Royal tour Meghan i Harry’ego

We wrześniu książęca para wraz z synkiem Archiem wybrała się do Afryki Południowej. Największe emocje wzbudził film dokumentalny, nagrany podczas podróży: księżna Meghan poskarżyła się na swój ciężki los, a książę Harry ujawnił, że nie umie porozumieć się ze starszym bratem.

8/11
księżniczka Beatrice
Copyright @Getty Images
8/11

Zaręczyny księżniczki Beatrice

W przyszłym roku czeka nas kolejny królewski ślub! Narzeczonym księżniczki Beatrice jest Edoardo Mapelli Mozzim, 34-letni deweloper i milioner. Mężczyzna ma za sobą rozwód i wychowuje dwuletniego syna z poprzedniego związku. Nic dziwnego, że ich relacja wzbudza spore kontrowersje.

9/11
księżna Kate, książę William, Pakistan
Copyright @Getty Images
9/11

Royal tour Kate i Williama

O bezpieczeństwo książęcej pary dbało ponad tysiąc funkcjonariuszy policji, a szczegóły wizyty ujawniono tuż przed podróżą. William i Kate „wyrazili szacunek dla historycznej relacji Wielkiej Brytanii i Pakistanu, oraz pokazali światu, że to państwo stało się postępową republiką”.

10/11
Księżna Meghan, książę Harry
Copyright @MICHELE SPATARI/AFP/East News
10/11

Książę Harry wypowiedział wojnę prasie

Szczery wywiad, potępiony przez internautów i członków rodziny królewskiej, negatywnie wpłynął na notowania książęcej pary Sussex. Tak samo, jak mocne oświadczenie księcia Harry’ego i pozew kilku tabloidów. Eksperci twierdzą, że nie ma w tej wojnie szans.

11/11
Elżbieta II, książę Andrzej
Copyright @Getty Images
11/11

Skandal wokół księcia Andrzeja

Ze względu na nacisk opinii publicznej i powiązania z Jeffreyem Epsteinem, książę Andrzej musiał zrezygnować z obowiązków królewskich na życzenie Elżbiety II. Pod koniec roku udzielił wywiadu dla BBC, w którym zapewnił, że jest niewinny, jednak tylko pogorszył swoją sytuację.

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.