Syn królowej Elżbiety II zaliczał spektakularne wpadki

Gabriela Czernecka 3 czerwca 2022 16:06

Książę Andrzej z Yorku, syn królowej Elżbiety II, uważany jest za czarną owcę w brytyjskiej rodzinie królewskiej. Wydawało się, że po długim czasie, jaki minął od narodzin dwójki pierwszych dzieci: księcia Karola i księżniczki Anny, monarchini lepiej radziła sobie jako matka, jednak nie mogła przewidzieć, że za parę lat jej ukochany syn sprawi jej tak wiele zawodów... Od początku miał niewielkie szanse, by zostać królem. Miał więc wolność, w której korzystał. Poznajcie bliżej księcia Andrzeja.

Książę Andrzej - kim jest syn królowej Elżbiety II?

Do niedawna, słysząc słowa syn królowej Elżbiety II większość myślała o księciu Karolu, następcy tronu. Dzięki możliwości życia w cieniu brata książę Andrzej mógł sobie pozwolić na lata pełne szaleństw, imprez i skandali. Jego szanse na zostanie królem nie były wielkie - wówczas zajmował drugie miejsce w kolejce do brytyjskiego tronu, tuż po swoim bracie Karolu. Przypomnijmy, że księżniczka Anna, jedyna córka królowej, nie była brana pod uwagę ze względu na ustawę, która weszła dopiero w 2004 roku.

Zobacz też: Eleonora Austriaczka – „najsympatyczniejsza z Habsburżanek” i żona miernego króla Michała Korybuta Wiśniowieckiego

Książę Andrzej i Sarah Ferguson

Z Sarah Ferguson znał się od dziecka, ale nigdy nie łączyło ich nic więcej niż przyjaźń. W 1985 roku ich spotkanie w Zamku Windsor zaaranżowała księżna Diana. Para szybko zdecydowała się na kolejny krok w swej relacji. 19 marca 1986 roku Sarah kroczyła do ołtarza u boku ojca, majora Ronalda Fergusona, w śnieżnobiałej sukni z bogato zdobionym gorsetem i wiankiem z gardenii. Na uroczystości nie zabrakło znanych osobistości, w tym samej Margaret Thatcher. I choć ślub śledziły miliony widzów przed telewizorami i wszystkim wydawało się, że syn królowej znalazł tę jedyną, nikt nie mógł przewidzieć tego, co wydarzyło się kilka lat później...

Początkowo Sarah cieszyła się powszechnym szacunkiem, sądzono, że ma dobry wpływ na księcia Andrzeja. Jej popularność wzrosła, gdy w 1988 roku na świat przyszła pierwsza córka pary, księżniczka Beatrice. Niespełna dwa lata później na świecie pojawiła się druga, księżniczka Eugenia. Wydawało się, że tworzą udane małżeństwo, ale okazało się, że to tylko pozory.

Jeszcze na początku lat 90. pojawiły się doniesienia o zdradach Sarah (nazywanej często Fergie). Te szybko zostały okraszone dowodami - paparazzi uwiecznili na zdjęciach księżną wraz z kochankiem, który całował jej stopy. W 1992 roku oficjalnie stwierdzono separację książęcej pary. W końcu cztery lata później zdecydowali się na rozwód. „Wyliczyliśmy z Sarah, że widywaliśmy się 40-50 dni w roku. Trudno się dziwić, że tak to się wszystko skończyło”, tłumaczył książę.

Czytaj też: Księżniczka Amalia niedawno zrzekła się fortuny. Teraz ponownie zaskoczyła swoich rodaków

Książę Andrzej - skandale

Od tamtej pory w mediach co rusz pojawiają się doniesienia na temat księcia Andrzeja. Niestety, rzadko kiedy pochlebne. Syn królowej w pełni korzystał z uroków życia. Impreza pod tytułem Dziwki i alfonsi w Nowym Jorku czy zabawa na jachcie wśród pań topless - nic więc dziwnego, że przytknęła do niego łatka czarnej owcy. W 2015 roku do dziennikarzy zgłosiła się pewna Amerykanka, która twierdziła, że była wykorzystywana seksualnie przez znanych biznesmenów, polityków i ludzi z tak zwanych wyższych sfer, wśród których znalazł się właśnie książę Andrzej. Kobieta miała wyznać, że była zmuszana do seksu z księciem między 1999 a 2001 rokiem. Spotykała się z nim trzy razy, m.in. w Londynie, Miami i Nowym Jorku. Jego przyjaciele mieli kazać jej chodzić z arystokratą do łóżka i robić dokładnie to, czego chciał. Ta nie mogła mu odmawiać. Pałac Buckingham odmówił wydania komunikatu w tej sprawie, podkreślając, że rzecznicy królowej nigdy nie komentują przebiegu rozpraw sądowych.

Choć wraz z upływem czasu mówi się, że książę spokorniał, to wciąż lubi przeklinać i... dawać drogie prezenty. Jednej ze swoich córek, Beatrycze, na 21. urodziny wręczył naszyjnik wysadzany diamentami, wart ponad 20 tysięcy funtów. Na ślubie Eugenii jako dumny ojciec odprowadził ją do ołtarza. Wraz z Sarah wymieniali się uśmiechami i uprzejmościami. Szybko pojawiły się plotki, że para się zeszła, a co więcej rozważa ślub! Niestety ani księżna Sarah, ani książę Andrzej nie potwierdzili tych informacji...

Zobacz także: Była żoną Króla Słońce, u jej stóp leżał świat. Jakie były losy królowej Marii Teresy?

Książę Andrzej seksskandal

Choć sądzono, że skandale ma już za sobą to okazuje się, że jedna sprawa wciąż się za nim ciągnie. Sprawa z 2015 roku powróciła. „Byłam wypożyczana politykom i naukowcom oraz... rodzinie królewskiej i ludziom, którym po prostu, nigdy byście nie pomyśleli. Nie wiedziałam, co by się stało, gdybym powiedziała „nie”. Nie wiedziałam, co by się stało, gdybym na nich doniosła. Ta 16-letnia dziewczyna po prostu na to pozwoliła”, słyszymy na nagraniu Virginię, kobietę, która oskarżyła księcia Andrzeja o bycie wspólnikiem milionera.

Nowe informacje na ten temat ujrzały światło dzienne, ponieważ przebywający w areszcie Jeffrey Epstein, który był oskarżony o nakłanianie do prostytucji i wykorzystywanie nieletnich dziewcząt, został w sobotę 10 sierpnia znaleziony martwy w swojej celi. Groziło mu 45 lat więzienia za pedofilię. Najnowsze ustalenia mówią, jakoby syn królowej działał jako wspólnik Epsteina. Jak podaje Daily Mail, w dokumentach sądowych stwierdzono, że książę Andrzej obcował z 17-letnią Virginią Roberts. Do sieci trafiło zdjęcie przedstawiające księcia Andrzeja z 17-latką, chwilę później tygodnik The Sunday Mail opublikował film, który pokazuje syna królowej w nowojorskiej rezydencji Epsteina. Film z udziałem brytyjskiego księcia nakręcono w... 2010 roku (!), czyli dwa lata po pierwszym wyroku skazującym Epsteina za stręczycielstwo i handel żywym towarem. Książę zarzekał się jednak, że jakiekolwiek sugestie, iż brał w tym udział, są obrzydliwe i szokujące. Andrzej kategorycznie zaprzecza tym sugestiom. 

„Książę Yorku jest przerażony ostatnimi doniesieniami na temat zbrodni Jeffreya Epsteina. Książę ubolewa nad wykorzystywaniem ludzi, a sugerowanie, że mógł uczestniczyć i wspierać takie zachowanie, jest czymś przerażającym”, czytamy w oświadczeniu. Sam jednak fakt, że książę utrzymywał kontakty z finansistą po wydaniu na niego wyroku skazującego, jest dla brytyjskiej rodziny królewskiej kompromitujący. Jak donoszą media, książę miał nawet gościć Epsteina wraz z jego towarzystwem w szkockiej rezydencji królowej w Balmoral. 

Królowa nie mogła pozwolić, by jej syn przedstawiany w mediach jako zwolennik działalności pedofilskiej, odwiedzał szpitale, fundacje czy reprezentował ją jako głowę państwa. Jego publiczne wystąpienia mogłyby być katastrofalne w skutkach. Książę zrezygnował więc z pełnienia królewskich obowiązków i usunął się w cień. Niestety postanowił także udzielić wywiadu dla stacji BBC w 2019 roku, w którym chciał przedstawić swoje stanowisko w sprawie. Jego pojawienie się telewizji było jednak na tyle niezręczne, że królowa zakazała synowi dalszych rozmów z prasą. Książe zniknął z pierwszych stron gazet, ale tylko chwilowo, bo dziś znów pisze się o nim w złym kontekście.

Amerykanka Virginia Giuffre była stroną skarżącą w procesie multimilionera Jeffreya Epsteina, którego oskarżano o przestępstwa seksualne, złożyła pozew, który będzie kosztował księcia miliony funtów. Virginia Giuffre zarzuciła mu, że wykorzystywał ją seksualnie, domagała się wielomilionowego odszkodowania za „naruszenie nietykalności cielesnej” oraz „celowe wywołanie rozstroju emocjonalnego”. Syn królowej Elżbiety II ostatecznie podpisał z kobietą ugodę, jednak nie ma wątpliwości, że po takich wydarzeniach książę Andrzej z pewnością nie odbuduje wizerunku...  

Czytaj również: Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II: członkowie rodziny królewskiej pojawili się na balkonie Pałacu Buckingham

1/4
Książę Andrzej, syn królowej Elżbiety II, Elżbieta II
Copyright @Getty Images
1/4

Syn królowej Elżbiety II, książę Andrzej z Yorku, do niedawna nazywany był czarną owcą w rodzinie królewskiej.

2/4
Ślub księżniczki Eugenii: Sarah Ferguson, książę Andrzej
Copyright @YUI MOK/AFP/East News
2/4

Na ślubie Eugenii jako dumny ojciec odprowadził ją do ołtarza. Od razu dało się zauważyć diametralną zmianę w jego zachowaniu, a Brytyjczycy pisali, że zaczyna budzić w nich sympatię, co wcześniej było nie do wyobrażenia.

3/4
Królewskie zaręczyny: Książę Andrzej i Sarah Ferguson
Copyright @East News
3/4

Na ślubie córki wraz z Sarah wymieniali się uśmiechami i uprzejmościami. 

4/4
Księżna Sarah Ferguson i książę Andrzej
Copyright @East News
4/4

Ślub księcia Andrzeja z Sarah Ferguson był nie lada wydarzeniem. Była drugą tuż po Dianie kobietą  z ludu wstępującą w związek małżeński z księciem!

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.