Reklama

Atuty Malty to magiczne plaże, ciepłe morze, wspaniała architektura i zabytki, kilka tysięcy lat historii i najlepszy klimat na świecie według niektórych rankingów. Jeśli dodać do tego słoneczne niebo przez większość roku, czego chcieć więcej. Na Malcie zobaczycie megalityczne świątynie, starsze od egipskich piramid. Usłyszycie opowieści, jak zbudowano je z ogromnych kamieni, a potem poświęcono Wielkiej Matce Ziemi, bogini płodności i urodzaju. Nie wiadomo jednak, jaki lud o własnej kulturze i religii, starszy od Fenicjan, potrzebował tak wymownych symboli. Nie wiadomo też, skąd wzięły się w wapiennych skałach ślady po dziwnych pojazdach. Czyżby szły tędy prehistoryczne tory kolejowe, co sugerował Erich von Däniken, słynny autor książek poświęconych tajemnicom przeszłości? Malta do dzisiaj skrywa wiele tajemnic.

Reklama

ZOBACZ TAKŻE: Fuertaventura to wyspa pełna kontrastów

Podróże - Malta: Kawalerowie maltańscy

Malta jest tak małą wyspą, że z dobrym kierowcą można objechać ją w ciągu jednego dnia. Położona na przecięciu szlaków żeglugowych Morza Śródziemnego - zaledwie 90 kilometrów od Sycylii i 300 od Afryki - przez wieki stanowiła cel napaści piratów. Najpierw zdobyli ją Fenicjanie, potem panowali tu Grecy, Kartagińczycy, Rzymianie i Arabowie. Jednak największy wpływ na dzisiejsze oblicze Malty mieli rycerze zakonu św. Jana, zwani później kawalerami maltańskimi. Przybyli na Maltę w 1530 roku i rządzili nią przez blisko 300 lat. Wsławili się zwłaszcza pokonaniem 40-tysięcznej armii Sulejmana Wspaniałego, co uczyniło z nich bohaterów w oczach całej Europy. Zakonem władał wielki mistrz, kawalerów zaś wybierano z arystokratycznych, europejskich rodów. Ale choć ślubowali życie w celibacie i ubóstwie, niewielu dochowało przysięgi. Aby dogodzić podniebieniom wybrednych zakonników, kuchmistrzów sprowadzano z zagranicy, wina z Francji, a lód do schładzania trunków przywożono z zaśnieżonego szczytu Etny na Sycylii…

Podróże - Malta: jedzą jak Włosi, piją jak Anglicy…

Dzisiaj w Pałacu Wielkich Mistrzów urzęduje prezydent Malty i obraduje parlament. W skład tego niedużego państwa, wchodzą też inne, słabo zasiedlone wyspy, w tym Gozo i Comino. Najwięcej ludzi mieszka w Valletcie, będącej stolicą Malty. Po kawalerach maltańskich rządy w tym wyspiarskim państwie przejęli Francuzi. W 1880 roku wyparli ich Anglicy i zostali tu na ponad 160 lat. Maltańczycy więc żartują, że są mieszanką różnych kultur, dlatego jedzą jak Włosi, piją jak Anglicy i lubią słodkie desery jak Arabowie.

Podróże - Malta: maltańskie naj.., naj…, naj

Na miłośników przyrody czekają na Malcie urocze zakątki, na płetwonurków krystalicznie czyste morze, smakosze zaś będą mogli skosztować pysznej maltańskiej kuchni. Co warto zobaczyć, przeżyć i jakie miejsca odwiedzić, żeby była to podróż marzeń? Przedstawiamy 10 naj…, naj…, naj… na Malcie.

Podróże - Malta: najpiękniejsza panorama

Całą Maltę najlepiej ogląda się z helikoptera. Z góry wspaniale prezentują się Valletta oraz „Trzy Miasta”, trzy z czterech najmniejszych miast na Malcie, czyli Birgu, Cospicua i Senglea. Oprócz tego można podziwiać zatoki, ogromne kościoły parafialne w maleńkich wioskach, prehistoryczne świątynie, nadmorskie urwiska i wody Błękitnej Laguny na Comino.

Podróże - Malta: najwspanialsze dzieła natury

Skalna brama morska Lazurowe Okno - Azure Window, na przylądku Dwejra na Gozo. To gigantyczny łuk skalny wyrzeźbiony siłami natury i jedno z najczęściej fotografowanych miejsc na Gozo. Docierała tu każda zorganizowana wycieczka, dlatego roiło się od turystów. Niestety łuk skalny zawalił się w 2017 roku.

Podróże - Malta: najsłynniejsza jaskinia

Błękitna Grota, położona w południowo-zachodniej części Malty, dostępna tylko od strony morza. Można dostać się do niej wyłącznie statkiem wycieczkowym kursującym wzdłuż stromego wybrzeża lub nurkując. Zobaczymy tam cały system jaskiń, z których Błękitna Grota jest największa i najbardziej imponująca.

Podróże - Malta: najokazalsze budowle

Pałac Wielkiego Mistrza i katedra św. Jana. Do wnętrza pałacu prowadzą wąskie, spiralne schody, co czyniło rezydencję niemal niezdobytą. W porze szczytu zwiedzania schody bywają wręcz zatarasowane przez turystów, najlepiej więc przyjść z samego rana lub przed zamknięciem. W pałacu można obejrzeć kunsztownie tkane gobeliny, piękne malowidła, jadalnię, pokój przyjęć ambasadorów, czy bogato wyposażoną zbrojownię.

Podróże - Malta: najpiękniejsza plaża

San Blas na Gozo to czarująca , zaciszna zatoczka kryjąca małą, piaszczystą plażę. Droga przechodzi w dróżkę, przy której trzeba zostawić samochód i dalej iść pieszo. W minionych sezonach na dole czekała na gościu niespodzianka – niewielki bar kanapkowy i jego właściciel spoczywający na hamaku…

Podróże - Malta: najbardziej niezwykłe miasto

Mdina, dawna stolica Malty, obwarowana murem obronnym, będąca jednym z najpiękniejszych średniowiecznych miast Europy, dumnie spogląda na maltańską ziemię ze swojego wzniesienia. To prawdziwa perła w koronie Malty, miejsce przesycone niesamowitą historią wyspy.

Podróże - Malta: najwspanialsza świątynia

Hypogeum, kryjące podziemne pomieszczenia kultowe , to dziś najwspanialsza z maltańskich świątyń. Skomplikowany układ przejść, komór i nisz, umieszczonych na trzech poziomach, robi ogromne wrażenie. Dzięki umiejscowieniu pod ziemią zabytek przetrwał ponad 5 tysięcy lat w niezłym stanie, zachowując aurę powagi i tajemniczości.

Podróże - Malta: najelegantsza restauracja i najdroższy bar

The Carriage, założona przez Michaela Lowella, w latach 80. ubiegłego wieku w Valletcie. Właściciel, zanim podjął się tego dzieła, zdobywał szlify kuchmistrza w najlepszych lokalach Nowego Jorku i Londynu. Warto zarezerwować stolik przy oknie lub na tarasie, żeby przy posiłku rozkoszować się widokami stolicy Malty. Lokal słynie ze świetnej kuchni śródziemnomorskiej. Specjalność zakładu: ricotta i dyniowe ravioli z czarnymi truflami. Z kolei pub przy Archbishop Street w Valletcie uchodzi za najsłynniejszy i najdroższy. Przesiadywał w nim i pił legendarny aktor Oliver Reed, który zmarł na Malcie podczas kręcenia scen do „Gladiatora”.

Podróże - Malta: najsmaczniejsza maltańska potrawa

Ryba z rusztu z sosem maltaise, będącym mocną w smaku mieszaniną pomidorów, cebuli i kaparów. Za przysmak uważana jest też garnitta, ośmiornica w sosie pomidorowym, podawana zwykle z bukietem świeżych warzyw, soczystych owoców i z winem Caravaggio. Do miejscowych przysmaków należy również aljotta, zupa rybna i lampuka, czyli dorada, zapiekana w cieście, dostępna od sierpnia.

Podróże - Malta: najlepsze nurkowanie

Jest kilka miejsc, wartych odwiedzenia przez miłośników nurkowania. Wied iz– Zurrieq to podwodna dolina pełna bajecznie kolorowych jaskiń, z kolei Delmaira Point oczaruje nas pionowymi klifami i jaskiniami, pełnymi roślin i ryb. Miłośnikom mocniejszych wrażeń spodoba się też Zongor Point w zatoce Marsaskala, gdzie na głębokości 42 metrów spoczywa dobrze zachowany bombowiec z II wojny światowej.

Elżbieta Pawełek

Reklama

Szukasz idealnego miejsca na urlop? Zajrzyj na stronę ITAKA x VIVA!

Reklama
Reklama
Reklama