Magda Szymczak
Fot. Magdalena Szymczak-Kępka, Mat. prasowe
VIVA! Tylko u nas

Czy przetłuszczające się włosy należy myć codziennie? Poznaj odpowiedź eksperta!

Podstawą pielęgnacji przetłuszczających się włosów są delikatne, a jednocześnie skuteczne kosmetyki, takie jak te od L’Oréal Paris

WSPÓŁPRACA REKLAMOWA 24 czerwca 2024 15:37
Magda Szymczak
Fot. Magdalena Szymczak-Kępka, Mat. prasowe

Jak dbać o włosy przetłuszczające się? Jakich składników szukać w produktach do ich pielęgnacji? Na te i inne pytania odpowiedziała specjalistka psycholog – diagnosta, trycholog i ekspertka L’Oréal Paris Magdalena Szymczak-Kępka. Nasza rozmówczyni prowadzi również autorski program terapeutyczny dla osób zmagających się z trichotillomanią.

Kiedy możemy mówić o przetłuszczających się włosach?

Magdalena Szymczak-Kępka: O problemach przetłuszczającej się skóry głowy możemy mówić, kiedy po umyciu rano widzimy już wieczorem na włosach efekt tłustych, lub matowych (przez przyciągnięte zanieczyszczenia jak np. kurz, brud) i przyklapniętych włosów. Nadmiar sebum sprawia, że włosy stają się cięższe od nasady oraz nieświeże. 

W większości przypadków jest to charakterystyczny obraz nieestetycznie wyglądających włosów od nasady, gdzie zdarza się również towarzyszyć dyskomfort w postaci swędzenia skóry. 

Jakie są przyczyny przetłuszczania się włosów?

Przyczyn wzmożonego przetłuszczania skóry głowy jest wiele, odpowiadają one za indywidualną podatność osoby na ilość produkowanego sebum. 

Do najczęstszych zalicza się:

  • Czynniki wewnętrzne: predyspozycje genetyczne, wiek (okres dorastania i przekwitania), problem łysienia androgenowego, wzmożonej produkcji męskich hormonów, infekcje grzybami drożdżopodobnymi z rodzaju Malassezia, czynników żywieniowe takich jak np. nadużywanie alkoholu, jedzenie dużej ilości cukru, oraz przewlekły stres.
  • Czynniki zewnętrzne: niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy w postaci za rzadkiego mycia skóry głowy, oczyszczanie jej i nie stosowania produktów dedykowanych dla konkretnych potrzeb skórnych, stosowania odżywek od nasady skóry głowy, (nakładanie preparatów na skórę głowy, które docelowo przeznaczone są na łodygę włosa). Wilgotne i gorące warunki pogodowe również mogą zwiększać produkcję sebum.

Włosy
Fot. Getty Images

Czy przetłuszczające się włosy należy myć codziennie? Jakie składniki w produktach do pielęgnacji włosów mogą wzmagać/przyspieszać przetłuszczanie się włosów?

Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna, dlatego w niektórych przypadkach lepiej jest myć codziennie, w innych co drugi dzień. Skąd wiedzieć czego potrzebuje nasza głowa z tym problemem? Racjonalnie ją obserwować i jej odpowiedź na zaproponowaną pielęgnację. Jeśli czujemy wyraźną ulgę po umyciu w postaci braku swędzenia, a włosy po nocy są już pokryte nadmiarem sebum, możemy potrzebować codziennej pielęgnacji. Jeśli natomiast uczucie świeżości, brak ściągniętej skóry głowy, estetyczny wygląd włosów jest przedłużony do kolejnego dnia, również po nocy, możemy pomyśleć o myciu co drugi dzień. 

W pielęgnacji skóry tłustej powinniśmy unikać stosowania środków do pielęgnacji łodygi włosa od skóry głowy. Wszelkie maski, odżywki, produkty stylizacyjne zawierać mogą większość ilość ciężkich olejów i maseł, silikony, większość ilość parafiny i wazeliny. 

Jakie produkty pomogą na przetłuszczające się włosy?

Warto postawić na produkty, które w pierwszej kolejności oczyszczą skórę głowy, pomogą kontrolować nadmiar produkcji sebum, ale również ją nawilżą, jednocześnie zadbają o kondycję włosów. Propozycją produktową do pielęgnacji włosów przetłuszczających się może być

Gama Elseve Hyaluron Pure od L'Oréal Paris powstała w celu poradzenia sobie z jednym z najczęstszych problemów skóry głowy jest nadmierne przetłuszczanie, co jest problemem nie tylko z poziomu skóry, ale także włosów, które nie wyglądają atrakcyjnie już od nasady.  

Rutyna pielęgnacyjna Hyaluron Pure to dwa kroki w pielęgnacji, które pozwalają sukcesywnie niwelować efekt przetłuszczonych włosów. Sekretem jest podwójne działanie: oczyszczające i nawilżające, czego potrzebuje każda skóra tłusta. Zaczynamy od głębszego oczyszczania, co jest możliwe przy każdym umyciu włosów. Największą przewagą całej gamy serum Elseve Hyaluron Pure od L'Oréal Paris jest zintensyfikowanie efektu oczyszczenia skóry głowy przy użyciu produktu jakim jest serum.

Loreal Paris
Fot. Mat. prasowe

Serum można porównać do działania delikatnego peelingu, co pozwala użyć go przed każdym umyciem włosów szamponem, co pozwoli skutecznie usunąć zanieczyszczenia, ale także nawilżyć skórę głowy. Produkt na w swoim składzie zarówno składniki oczyszczające jak np. kwas salicylowy, jak i nawilżające jak np. kwas hialuronowy. 

Loreal Paris
Fot. Mat. prasowe

Jak jeszcze dbać o włosy przetłuszczające się?

Warto pamiętać o kilku poradach w codziennej pielęgnacji!

  • Suszenie: suszymy chłodnym powietrzem, minimum 30 cm od skóry głowy.
  • Wykonujemy tzw. podwójne mycie skóry głowy(pierwsze mycie wnika w cząsteczki brudu, drugie pozwala je lepiej usuwać).
  • Nie myjemy głowy gorącą wodą.
  •  Unikamy tarcia skóry głowy w ręcznik (stosujemy technikę odciskania).
  •  Staramy się często nie dotykać skóry głowy od nasady.
  • W przypadku bardzo dużych problemów nadprodukcji sebum unikanie przebywania w suchych pomieszczeniach (ewentualnie włączenie nawilżacza powietrza). 
  • Pijemy odpowiednią ilość wody codziennie (około 2 litrów). 
  • Maski/ odżywki do włosów nakładamy TYLKO na łuskę włosa (od połowy długości włosów, na końce włosów). 

Seria L’Oréal Paris Elseve Hyaluron Pure polecana przez ekspertów

Seria L’Oréal Paris Elseve Hyaluron Pure odpowiada na potrzeby włosów przetłuszczających się. Szampon oczyszczający z kwasem salicylowym i kwasem hialuronowym usuwa do 100% pozostałości na skórze. Balsam do spłukiwania nie tylko usuwa nadmiar sebum, ale również nawilża pasma i zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Z kolei serum bez spłukiwania pomaga utrzymać świeży i czysty skalp aż do 72h. Wypróbuj sama, bo jesteś tego warta. 

#elseve #haircare #lorealparis

Materiał promocyjny L’Oréal Paris

Wideo

Nie pokochali się od razu, kilka lat temu pokonali kryzys. Hania Żudziewicz i Jacek Jeschke o drodze o ślubu

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.