Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy

Ksenia Krasko 27 grudnia 2020 12:54

Mijający właśnie rok zdecydowanie można zaliczyć do tych trudniejszych. Pandemia koronawirusa zmieniła życie mieszkańców całego świata, a z jej skutkami będziemy zmagać się jeszcze przez wiele miesięcy. Zdaje się, że niespokojna atmosfera roku wpłynęła również na inne wydarzenia, jak masowe protesty w USA i na Białorusi. Emocje budziły również wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, a właściwie ich wynik i fakt, czy Donald Trump będzie umiał pogodzić się z porażką. Do pozytywnych wieści z pewnością należy zaliczyć sukces kobiet – Kamali Harris i Mai Sandu – na arenie politycznej. Czym jeszcze żył świat w 2020 roku? Sprawdźcie w naszej galerii. 

1/11
Podsumowanie 2020 na świecie, koronawirus
Copyright @Marc Piasecki/Getty Images / Rogel Blanquet/Getty Images
1/11

11 marca WHO oświadczyło, że epidemia Covid-19 to pandemia. Wiosna 2020 roku na stałe zapisze się w historii świata – zamknięte granice, puste miasta, niezbędne obostrzenia, kryzysy finansowe, brak sprzętu medycznego, przerażające statystyki zachorowań i zgonów... Był to trudny rok dla wielu państw.

2/11
Podsumowanie 2020 na świecie, Harry i Meghan
Copyright @Chris Jackson - Pool/Getty Images
2/11

Na początku 2020 roku księżna Meghan i książę Harry ogłosili światu, że ustępują z pełnionych dotychczas funkcji i rezygnują z przywilejów członków rodziny królewskiej. Wraz z synem przeprowadzili się do USA, zaangażowali się w działalność charytatywną, a w ostatnim czasie podpisali kontrakt z platformą Netflix.

3/11
Podsumowanie 2020 na świecie, pożary w Australii
Copyright @David Gray/Getty Images / Wolter Peeters/The Sydney Morning Herald via Getty Images
3/11

Tegoroczne pożary w Australii uznano za jedne z największych w historii kraju. Żywioł rozprzestrzenił się na miliony hektarów buszu i zabił co najmniej kilkadziesiąt osób. Tysiące budynków uległo zniszczeniu. Naukowcy z Sydney poinformowali też, że w ogniu zginęło pół miliarda zwierząt.

4/11
Podsumowanie 2020 na świecie, protesty w USA
Copyright @Spencer Platt/Getty Images
4/11

Obywatele USA masowo wyszli na ulice po śmierci George’a Floyda, ofiary policjanta. Protesty ruchu BLM, walczącego z przemocą wobec czarnoskórych i z rasizmem systemowym, zjednoczyły miliony osób, także na świecie. Hasłem manifestacji były ostatnie słowa zmarłego: „Nie mogę oddychać”.

5/11
Podsumowanie 2020 na świecie, protesty Białoruś
Copyright @Misha Friedman/Getty Images
5/11

Protesty na Białorusi wybuchły po majowych wyborach prezydenckich. Wg oficjalnych sondaży Alaksandr Łukaszenka pokonał Swietłanę Tichanowską, jednak obywatele kraju uznali, że wyniki sfałszowano. Podczas brutalnych zamieszek z policją aresztowano tysiące osób. Łukaszenka nie ustąpił ze stanowiska.

6/11
Podsumowanie 2020 na świecie, Joe Biden i Kamala Harris
Copyright @Drew Angerer/Getty Images
6/11

Amerykanie wybrali: nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden, a jego wice – Kamala Harris, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Polityk walczył o przywództwo z Donaldem Trumpem, który nie mógł pogodzić się z przegraną i sugerował sfałszowanie wyników wyborów.

7/11
Podsumowanie 2020 na świecie, papież Franciszek
Copyright @Franco Origlia/Getty Images
7/11

Papież Franciszek wypowiedział się w obronie społeczności LGBT+. „Kościół nie wyklucza dzieci LGBT, bo bardzo je kocha”, podkreślił podczas spotkania z członkami organizacji „Tenda di Gionata”. Skrytykował też homofobiczne poglądy rządzących na całym świecie i zaapelował o zaprzestanie takich praktyk.

8/11
Podsumowanie 2020 na świecie, wybuch w Bejrucie
Copyright @Houssam Shbaro/Anadolu Agency via Getty Images
8/11

4 sierpnia potężna eksplozja wstrząsnęła Bejrutem, stolicą Libanu. Eksplodowała składowana w magazynie portowym saletra amonowa, skonfiskowana kilka lat wcześniej. W wyniku wybuchu zginęło co najmniej dwieście osób, ponad sześć tysięcy było rannych. Fala uderzeniowa uszkodziła też tysiące budynków.

9/11
Podsumowanie 2020 na świecie, zamach w Wiedniu
Copyright @Michael Gruber/Getty Images
9/11

2 listopada doszło do ataku terrorystycznego w Wiedniu. Mężczyzna strzelał do przypadkowych przechodniów w centrum miasta. Zginęło pięć osób (w tym sprawca ataku), ponad dwadzieścia zostało rannych. Napastnik został zidentyfikowany jako sympatyk tak zwanego Państwa Islamskiego.

10/11
Podsumowanie 2020 na świecie, Maia Sandu
Copyright @Sean Gallup/Getty Images
10/11

Była premier Mołdawii, Maia Sandu, wygrała tegoroczne wybory prezydenckie, pokonując rywala Igora Dodona. Tym samym została pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku. Jak zapowiedziała, jej celem jest naprawa trudnej sytuacji gospodarczej, a także ścisła współpraca z Unią Europejską.

11/11
Podsumowanie 2020 na świecie, porozumienie UK i EU
Copyright @Paul Grover - WPA Pool/Getty Images
11/11

Jak poinformował Boris Johnson, Wielka Brytania porozumiała się z Unią Europejską w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po okresie przejściowym po Brexicie, czyli już od nowego roku. „Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte”, dodał premier.

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.