Mijający właśnie rok zdecydowanie można zaliczyć do tych trudniejszych. Pandemia koronawirusa zmieniła życie mieszkańców całego świata, a z jej skutkami będziemy zmagać się jeszcze przez wiele miesięcy. Zdaje się, że niespokojna atmosfera roku wpłynęła również na inne wydarzenia, jak masowe protesty w USA i na Białorusi. Emocje budziły również wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, a właściwie ich wynik i fakt, czy Donald Trump będzie umiał pogodzić się z porażką. Do pozytywnych wieści z pewnością należy zaliczyć sukces kobiet – Kamali Harris i Mai Sandu – na arenie politycznej. Czym jeszcze żył świat w 2020 roku? Sprawdźcie w naszej galerii.
Protesty, wybory prezydenckie i pandemia Covid-19. Tym żył świat w 2020 roku


Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich 12 miesięcy

11 marca WHO oświadczyło, że epidemia Covid-19 to pandemia. Wiosna 2020 roku na stałe zapisze się w historii świata – zamknięte granice, puste miasta, niezbędne obostrzenia, kryzysy finansowe, brak sprzętu medycznego, przerażające statystyki zachorowań i zgonów... Był to trudny rok dla wielu państw.

Na początku 2020 roku księżna Meghan i książę Harry ogłosili światu, że ustępują z pełnionych dotychczas funkcji i rezygnują z przywilejów członków rodziny królewskiej. Wraz z synem przeprowadzili się do USA, zaangażowali się w działalność charytatywną, a w ostatnim czasie podpisali kontrakt z platformą Netflix.

Tegoroczne pożary w Australii uznano za jedne z największych w historii kraju. Żywioł rozprzestrzenił się na miliony hektarów buszu i zabił co najmniej kilkadziesiąt osób. Tysiące budynków uległo zniszczeniu. Naukowcy z Sydney poinformowali też, że w ogniu zginęło pół miliarda zwierząt.

Obywatele USA masowo wyszli na ulice po śmierci George’a Floyda, ofiary policjanta. Protesty ruchu BLM, walczącego z przemocą wobec czarnoskórych i z rasizmem systemowym, zjednoczyły miliony osób, także na świecie. Hasłem manifestacji były ostatnie słowa zmarłego: „Nie mogę oddychać”.

Protesty na Białorusi wybuchły po majowych wyborach prezydenckich. Wg oficjalnych sondaży Alaksandr Łukaszenka pokonał Swietłanę Tichanowską, jednak obywatele kraju uznali, że wyniki sfałszowano. Podczas brutalnych zamieszek z policją aresztowano tysiące osób. Łukaszenka nie ustąpił ze stanowiska.

Amerykanie wybrali: nowym prezydentem Stanów Zjednoczonych został Joe Biden, a jego wice – Kamala Harris, pierwsza kobieta na tym stanowisku. Polityk walczył o przywództwo z Donaldem Trumpem, który nie mógł pogodzić się z przegraną i sugerował sfałszowanie wyników wyborów.

Papież Franciszek wypowiedział się w obronie społeczności LGBT+. „Kościół nie wyklucza dzieci LGBT, bo bardzo je kocha”, podkreślił podczas spotkania z członkami organizacji „Tenda di Gionata”. Skrytykował też homofobiczne poglądy rządzących na całym świecie i zaapelował o zaprzestanie takich praktyk.

4 sierpnia potężna eksplozja wstrząsnęła Bejrutem, stolicą Libanu. Eksplodowała składowana w magazynie portowym saletra amonowa, skonfiskowana kilka lat wcześniej. W wyniku wybuchu zginęło co najmniej dwieście osób, ponad sześć tysięcy było rannych. Fala uderzeniowa uszkodziła też tysiące budynków.

2 listopada doszło do ataku terrorystycznego w Wiedniu. Mężczyzna strzelał do przypadkowych przechodniów w centrum miasta. Zginęło pięć osób (w tym sprawca ataku), ponad dwadzieścia zostało rannych. Napastnik został zidentyfikowany jako sympatyk tak zwanego Państwa Islamskiego.

Była premier Mołdawii, Maia Sandu, wygrała tegoroczne wybory prezydenckie, pokonując rywala Igora Dodona. Tym samym została pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku. Jak zapowiedziała, jej celem jest naprawa trudnej sytuacji gospodarczej, a także ścisła współpraca z Unią Europejską.

Jak poinformował Boris Johnson, Wielka Brytania porozumiała się z Unią Europejską w sprawie umowy handlowej, która zacznie obowiązywać po okresie przejściowym po Brexicie, czyli już od nowego roku. „Wszystko, co obiecano Brytyjczykom w referendum w 2016 i w zeszłorocznych wyborach powszechnych, zostało osiągnięte”, dodał premier.