O TYM SIĘ MÓWI

Zamieszki w USA. Tysiące demonstrujących na ulicach największych miast

Trwają protesty po śmierci George’a Floyda

Ksenia Krasko 1 czerwca 2020 18:25

W Stanach Zjednoczonych od kilkunastu dni trwają protesty w odpowiedzi na brutalną akcję policji, przez którą zginął człowiek. W miniony poniedziałek funkcjonariusze z Minneapolis zatrzymali George’a Floyda. Na nagraniu, które obiegło sieć, widać, jak policjant przydusza mężczyznę, przyciskając kolanem jego szyję do ziemi. Nie zwraca uwagi na prośby Floyda, który kilkukrotnie powtarza „nie mogę oddychać”. Policjant Derek Chauvin oskarżony jest o morderstwo trzeciego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci.

USA zamieszki po śmierci George’a Floyda

Demonstranci wychodzą na ulicę, aby okazać swój sprzeciw przemocy policji wobec czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Zamieszki przybierają na sile każdego dnia, a pozornie spokojne manifestacje przeistaczają się w gwałtowne starcia z policją. Protestujący podpalają samochody, niszczą sklepy i rzucają petardy. Policja w odpowiedzi używa gazu łzawiącego. Aresztowano ponad cztery tysiące osób, kilkanaście zginęło.

Na terenie Minneapolis, Seattle, Portland, Denver, Los Angeles, Waszyngtonu i innych miast wprowadzono zakaz przebywania na ulicach od 23:00 do 6 rano, jednak tysiące osób protestuje dzień i noc. Jak donoszą amerykańskie media, są to głównie studenci. „To nienormalne, że policja zatrzymuje Afroamerykanów tylko z powodu koloru ich skóry”, powiedział jeden z nich podczas rozmowy z BBC. „Chcemy, aby sprawiedliwość była taka sama dla wszystkich, bez względu na pochodzenie”.

Jak informuje BBC, w niedzielę Donald Trump musiał opuścić Biały Dom ze względów bezpieczeństwa. Został przeniesiony do tajnego bunkra, w którym spędził ponad godzinę. Prezydent USA zagroził demonstrantom, że jest gotowy wysłać wojsko w celu stłumienia zamieszek. Jak dodał na swoim Twitterze, w przypadku pogorszenia sytuacji, wyda zgodę na użycie siły. Zarówno protestujący, jak i inni politycy oraz gwiazdy, otwarcie krytykują przywódcę Stanów za te słowa.

Symbolem protestów po śmierci George’a Floyda jest hasło Black Lives Matter, które od dawna jest oznaką walki z rasizmem i apelem o równe prawa dla wszystkich. W Miami, Nowym Jorku i kilku innych miastach policja dołączyła do protestujących, prosząc jednocześnie, aby nie utożsamiać ich z Derekiem Chauvin’em. Jak ujawniono, funkcjonariusz miał już kilkanaście spraw o nadużycie władzy.

Zamieszki wymykają się jednak spod kontroli. Coraz więcej osób, w tym gwiazdy, apeluje o zachowanie rozsądku, ponieważ cierpią niewinni ludzie – przede wszystkim właściciele zniszczonych małych sklepów i lokali usługowych.

Źródło: BBC, TVN24

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…