USA, zamieszki, George Floyd
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Zamieszki w USA. George Floyd zmarł po brutalnej interwencji policji

Na ulice Minneapolis wyszły setki protestujących osób

Redakcja VIVA! 29 maja 2020 15:45
USA, zamieszki, George Floyd
Fot. Getty Images

Trwa dochodzenie w sprawie działań policyjnych, które doprowadziły do śmierci mieszkańca Minneapolis w Stanach Zjednoczonych. W sieci pojawiło się nagranie brutalnego aresztowania 46-letniego George’a Floyda. Setki protestujących osób wyszły na ulice.

George Floyd zmarł po interwencji policji

W poniedziałek policja zatrzymała samochód George’a Floyda. Z oficjalnego oświadczenia wynika, że mężczyzna miał stawiać opór, więc założono mu kajdanki. Nie odnaleziono jednak świadków, potwierdzających słowa policjantów.

Nagranie z zatrzymania zaczyna się od momentu, na którym widać, jak funkcjonariusz policji przydusza mężczyznę, przyciskając kolanem jego szyję do ziemi. Nie zwraca uwagi na prośby Floyda, który kilkukrotnie powtarza „Nie mogę oddychać” i prosi „Nie zabijaj mnie”.

W raporcie policyjnym odnotowano, że mężczyzna zmarł w wyniku „wypadku medycznego”. Czterech funkcjonariuszy, biorących udział w zatrzymaniu, zostało zwolnionych. FBI wszczęło dochodzenie w ich sprawie.

Przyduszanie kolanem jest legalnym sposobem zatrzymywania w Minneapolis, jednak przedstawiciele policji zapowiedzieli już, że te „metody” zostaną zmienione.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

George Floyd, a Houston native, moved to Minnesota "to be his best self," as one friend put it. He worked security at a restaurant, where he developed a reputation as someone who had your back and was there for you when you were down. "Knowing my brother is to love my brother," Philonise Floyd, George's brother, told CNN's Don Lemon Tuesday. "He's a gentle giant, he don't hurt anybody." Floyd, 46, was killed Monday, his last moments caught on video. While being arrested, Floyd was held down by a Minneapolis police officer's knee. The video shows Floyd pleading that he is in pain and can't breathe. Then, his eyes shut and the pleas stop. He was pronounced dead shortly after. That officer and three others involved in the incident have been fired. (📸: Courtesy Ben Crump Law Firm)

Post udostępniony przez CNN (@cnn)

Protesty w Minneapolis po śmierci czarnoskórego 46-latka

Wyrażenie „nie mogę oddychać” jest hasłem protestujących przeciwko przemocy policji wobec czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych. Demonstranci malują graffiti na radiowozach, podpalają komisariaty oraz inne lokale usługowe. Policja walczy z nimi przy użyciu gumowych kul i gazu łzawiącego. Zamieszki w Minneapolis z każdym kolejnym dniem przybierają na sile.

Śmierć George’a Floyda odbiła się szerokim echem w mediach społecznościowych. Do oburzonych sprawą mieszkańców miasta, dołączyły osoby publiczne. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez @presplitaudiozz

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CNN (@cnn)

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Trener personalny DANIEL QCZAJ zdobył się na coming out. Co mu dała ta decyzja, a co zabrała? ALŻBETA LENSKA dwa lata temu o mało nie umarła. To wydarzenie w zaskakujący sposób zmieniło jej życie. W VIVIE! na Lato cykl Ona o Niej – MAŁGORZATA POTOCKA o KALINIE JĘDRUSIK: „Przez jednych kochana, przez innych nienawidzona. Polska Marilyn Monroe…”. W cyklu Sztuka gotowania – AGNIESZKA MACIĄG zdradza, jak zatrzymać młodość. W Podróżach z Historią – kultowe miejsca: magiczna leśniczówka w Praniu, Krzyże „lepsze niż Paryże…”.