Eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Chmury dymu nad miastem, brak prądu, tysiące rannych. Skutki potężnej eksplozji w Bejrucie

„W mieście wybuchła panika, wszyscy są w szoku”

Olga Figaszewska 5 sierpnia 2020 07:20
Eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News

Wybuch, chmura pyłu, tysiące rannych, syreny alarmowe... Chaos. Potężna eksplozja wstrząsnęła Bejrutem, stolicą Libanu. Do tragedii doszło w centralnym punkcie portu, tuż obok portowego silosu. Fala uderzeniowa spowodowała ogromne uszkodzenia. Mówi się o blisko 80 ofiarach śmiertelnych, ponad cztery tysiące osób jest rannych. Co było przyczyną eksplozji?

Potężne eksplozje w Bejrucie

Jak podawała stacja CNN, cytując Libańską Agencję Prasową, przyczyną eksplozji miały być materiały pirotechniczne przechowywane w porcie, jednak wkrótce po opublikowaniu tych informacji agencja AFP podała, że w mieście były dwa wybuchy. Po kilku godzinach w mediach pojawiły się doniesienia libańskiej telewizji Al-Dżadid, która przekazała, że przyczyną były składowane w porcie chemikalia.

Jak informuje TVN24, władze kraju wskazują na wybuch 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu). Do wybuchu miało dojść podczas spawania otworu w magazynie, co miało zapobiec kradzieży. „Niedopuszczalne jest, aby ładunek saletry amonowej [...] znajdował się w magazynie od sześciu lat bez podjęcia zastosowania środków zabezpieczających”, przekazał prezydent Libanu, Michel Aoun.

Według telewizji Al-Arabija, odgłos wybuchu był słyszalny z odległości dwudziestu kilometrów. Tak naprawdę był na tyle silny, że był odczuwalny na Cyprze, położonym 240 kilometrów od Bejrutu.

W części miasta wyłączono prąd, a siła eksplozji uszkodziła wiele budynków (oderwane balkony, powybijane szyby) w promieniu 10 kilometrów. Pod gruzami domów wciąż uwięzieni są ludzie. Nad miastem przez wiele godzin po wybuchu unosiła się potężna chmura dymu i pyłu.

„Ponad 30 zespołów ratownictwa zareagowało na wybuch w porcie. Prosimy o ułatwienia dla przejazdu karetek”, informował Libański Czerwony Krzyż. W akcji ratunkowej pomaga wojsko. Jak podają miejscowe media, w szpitalach zaczyna brakować miejsc.

„Wielu ludzi wciąż pozostaje zaginionych. Ludzie pytają lekarzy o swoich bliskich, a poszukiwania są trudne, bo nie ma elektryczności. Doświadczamy prawdziwej katastrofy i potrzebujemy czasu, by oszacować szkody”, przekazał Hamad Hasan, minister zdrowia Libanu [cytat za TVN24].

„Budynki zatrzęsły się, jakby było to trzęsienie ziemi. Potem rozległo się wycie syren. W mieście wybuchła panika, wszyscy są w szoku”, relacjonował moment wybuchu korespondent CNN Ben Wederman [cytat za RMF24]. W sieci pojawiają się kolejne przerażające nagrania z eksplozji.

Eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News

eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Córka ANNY PRZYBYLSKIEJ, OLIWIA BIENIUK, w jedynym takim wywiadzie: „Kiedy mama umarła, wchodziłam w najtrudniejszy okres dojrzewania i ono się trochę zatrzymało”. PIOTR BECZAŁA i KATARZYNA BĄK-BECZAŁA. Światowej sławy muzyk i utalentowana mezzosopranistka, która zamieniła karierę na rolę żony. Czy żałuje? KEANU REEVES, aktor, który chodzi własnymi ścieżkami. IZABELA TROJANOWSKA w czasach PRL-u szokowała ostrym, rockowym wizerunkiem. Ile dziś zostało z tamtej niepokornej dziewczyny? W CYKLU EXTRA Świat mody z powodu koronawirusa znalazł się na krawędzi.