Eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Chmury dymu nad miastem, brak prądu, tysiące rannych. Skutki potężnej eksplozji w Bejrucie

„W mieście wybuchła panika, wszyscy są w szoku”

Olga Figaszewska 5 sierpnia 2020 07:20
Eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News

Wybuch, chmura pyłu, tysiące rannych, syreny alarmowe... Chaos. Potężna eksplozja wstrząsnęła Bejrutem, stolicą Libanu. Do tragedii doszło w centralnym punkcie portu, tuż obok portowego silosu. Fala uderzeniowa spowodowała ogromne uszkodzenia. Mówi się o blisko 80 ofiarach śmiertelnych, ponad cztery tysiące osób jest rannych. Co było przyczyną eksplozji?

Potężne eksplozje w Bejrucie

Jak podawała stacja CNN, cytując Libańską Agencję Prasową, przyczyną eksplozji miały być materiały pirotechniczne przechowywane w porcie, jednak wkrótce po opublikowaniu tych informacji agencja AFP podała, że w mieście były dwa wybuchy. Po kilku godzinach w mediach pojawiły się doniesienia libańskiej telewizji Al-Dżadid, która przekazała, że przyczyną były składowane w porcie chemikalia.

Jak informuje TVN24, władze kraju wskazują na wybuch 2750 ton saletry amonowej (azotanu amonu). Do wybuchu miało dojść podczas spawania otworu w magazynie, co miało zapobiec kradzieży. „Niedopuszczalne jest, aby ładunek saletry amonowej [...] znajdował się w magazynie od sześciu lat bez podjęcia zastosowania środków zabezpieczających”, przekazał prezydent Libanu, Michel Aoun.

Według telewizji Al-Arabija, odgłos wybuchu był słyszalny z odległości dwudziestu kilometrów. Tak naprawdę był na tyle silny, że był odczuwalny na Cyprze, położonym 240 kilometrów od Bejrutu.

W części miasta wyłączono prąd, a siła eksplozji uszkodziła wiele budynków (oderwane balkony, powybijane szyby) w promieniu 10 kilometrów. Pod gruzami domów wciąż uwięzieni są ludzie. Nad miastem przez wiele godzin po wybuchu unosiła się potężna chmura dymu i pyłu.

„Ponad 30 zespołów ratownictwa zareagowało na wybuch w porcie. Prosimy o ułatwienia dla przejazdu karetek”, informował Libański Czerwony Krzyż. W akcji ratunkowej pomaga wojsko. Jak podają miejscowe media, w szpitalach zaczyna brakować miejsc.

„Wielu ludzi wciąż pozostaje zaginionych. Ludzie pytają lekarzy o swoich bliskich, a poszukiwania są trudne, bo nie ma elektryczności. Doświadczamy prawdziwej katastrofy i potrzebujemy czasu, by oszacować szkody”, przekazał Hamad Hasan, minister zdrowia Libanu [cytat za TVN24].

„Budynki zatrzęsły się, jakby było to trzęsienie ziemi. Potem rozległo się wycie syren. W mieście wybuchła panika, wszyscy są w szoku”, relacjonował moment wybuchu korespondent CNN Ben Wederman [cytat za RMF24]. W sieci pojawiają się kolejne przerażające nagrania z eksplozji.

Eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News

eksplozja, Bejrut
Fot. ANWAR AMRO/AFP/East News

Wideo

Andrzej Piaseczny: „Tak, wierzę w Boga i nie mam poczucia grzechu, bo ja wierzę w Boga miłości”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.