O TYM SIĘ MÓWI

Paryż, Helsinki, Londyn. Świat protestuje po śmierci George’a Floyda

Demonstracje organizowane są na całym świecie

Ksenia Krasko 5 czerwca 2020 18:15

W Stanach Zjednoczonych od kilkunastu dni trwają protesty w odpowiedzi na brutalną akcję policji, która doprowadziła do śmierci 46-letniego George’a Floyda. Demonstranci wychodzą na ulice największych miast, aby okazać swój sprzeciw przemocy policji wobec czarnoskórych mieszkańców USA. Podobne protesty organizowane są w wielu innych państwach na świecie.

Protesty po śmierci George’a Floyda

Zachodnie media donoszą, że pozornie spokojne manifestacje w Stanach Zjednoczonych przeistaczają się w gwałtowne starcia z policją. Protestujący podpalają komisariaty, niszczą sklepy i rzucają petardy. Policja w odpowiedzi używa gazu łzawiącego. Aresztowano kilka tysiące osób, kilkanaście zginęło.

Przeciwko rasizmowi i przemocy policyjnej protestują dziesiątki tysięcy osób na całym świecie. Marsze i demonstracje zorganizowano m.in. w Paryżu, Berlinie, Helsinkach, czy Auckland. Symbolem protestów jest hasło Black Lives Matter, a także słowa I Can’t Breathe („Nie mogę oddychać”), które wypowiadał Floyd podczas brutalnego zatrzymania.

Jak ujawniono, policjant Derek Chauvin, który doprowadził do śmierci Floyda, miał już kilkanaście spraw o nadużycie władzy. Postawiono mu zarzut morderstwa drugiego stopnia, grozi mu 40 lat pozbawienia wolności. Za współudział odpowiedzą funkcjonariusze Thomas Lane, Tou Thao oraz Alexander Kueng, którzy brali udział w tym zatrzymaniu. 

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

BOJARSKA-FERENC, CHODAKOWSKA, LEWANDOWSKA, RUBIK, JĘDRZEJCZYK, SKURA… – ich wspaniałe figury, zdrowie, niesamowita energia, kreatywność to efekt wyrzeczeń, restrykcyjnych diet, a może dobrych genów? Nowa gwiazda modelingu KAROLINA PISAREK zdradza, czemu zawdzięcza sukces. Kierowca rajdowy LESZEK KUZAJ – ryzyko to jego specjalność! A także intrygująca historia JOGI oraz skąd się wzięło SPA.