O TYM SIĘ MÓWI

„Nie mogę oddychać”. Śmierć George’a Floyda obudziła Stany Zjednoczone

Kim był zmarły 46-latek?

Ksenia Krasko 2 czerwca 2020 13:05

George Floyd zmarł po brutalnej akcji policji w Minneapolis po tym, jak policjant, zatrzymujący mężczyznę, przez kilka minut przyciskał kolanem jego szyję do ziemi. Floyd kilkukrotnie powtórzył słowa „nie mogę oddychać”, jednak funkcjonariusz nie zwrócił na to uwagi. Powtórna sekcja zwłok wykazała, że była to bezpośrednia przyczyna śmierci 46-latka. W Stanach Zjednoczonych trwają protesty przeciwko przemocy policji.

George Floyd - kim był?

Jak informuje The Guardian, przed śmiercią George Floyd zmagał się z tym samym problemem, co miliony Amerykanów podczas pandemii koronawirusa. Stracił pracę, więc szukał nowej.

Przeprowadził się do Minneapolis z rodzinnego Houston kilka lat temu. „Chciał zacząć od nowa. To miał być nowy początek”, powiedział mediom Christopher Harris, wieloletni przyjaciel Floyda. „Był zadowolony z dokonanych zmian”.

George Floyd miał 46 lat. Dorastał w Houston. W szkole był uważany za gwiazdę futbolu, miał na koncie mecze o mistrzostwo stanu. „Cicha osobowość, ale piękny duch”, wspomina go Donnell Cooper, jeden z byłych kolegów. Jak wyznali najbliżsi Floyda w rozmowie z CNN, zmarły mężczyzna „miał wielkie serce, kochał hip-hop i koszykówkę”.

Jego życie zmieniło się w 2007 roku, kiedy został oskarżony o napad z bronią, a w 2009 skazany na pięć lat więzienia. Po tych wydarzeniach przeprowadził się do Minneapolis. Najpierw pracował w jednym ze sklepów, później zatrudnił się jako kierowca ciężarówki. W ostatnim czasie dorabiał jako ochroniarz w Conga Latin Bistro, gdzie był znany jako Big Floyd. „Był zawsze wesoły”, powiedział mediom Jovanni Tunstrom, właściciel Bistro. „Miał dobre nastawienie. Zawsze nazywał mnie Bossman. Mówiłem: „Floyd, nie nazywaj mnie tak. Jestem twoim przyjacielem”.

Christopher Harris potwierdził, że mężczyzna został zwolniony, gdy w stanie Minnesota zamknięto restauracje w ramach nakazu pozostawania w domach, w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się choroby Covid-19. Po raz ostatni rozmawiał z Floydem w niedzielę wieczorem, przekazując mu informacje o agencji pracy tymczasowej. „Robił wszystko, co mógł, aby kontynuować normalne życie”, dodał Harris.

„Sposób, w jaki umarł, był bezsensowny”, przyznał. „Błagał o życie. Kiedy tak bardzo starasz się zaufać systemowi, o którym wiesz, że nie jest przeznaczony dla ciebie, kiedy stale poszukujesz sprawiedliwości w sposób zgodny z prawem i nie możesz jej znaleźć, zaczynasz brać prawo w swoje ręce”. Jak donosi Houston Chronicle, George Floyd pozostawił dwie córki, 22-latkę i 6-latkę. Obie mieszkają w Houston.

W poniedziałek 25 maja, pracownik sklepu spożywczego w Minneapolis zadzwonił na policję i zgłosił, że George Floyd rzekomo próbuje zapłacić za zakupy fałszywym banknotem 20$. Z relacji sklepikarza miało wynikać, że mężczyzna jest pod wpływem alkoholu. Pod sklepem szybko zjawił się patrol policji.

Na nagraniu z zatrzymania Floyda widać, jak policjant Derek Chauvin brutalnie przetrzymuje Afroamerykanina, przyciskając kolanem jego szyję do ziemi. Robi to przez ponad osiem minut. Nie zwraca uwagi na to, że mężczyzna kilka razy powtarza „nie mogę oddychać”. Kiedy Floyd przestał się poruszać i odpowiadać na pytania, świadkowie zdarzenia zaczęli błagać funkcjonariuszy o jego uwolnienie. Wideo kończy się, gdy sanitariusze zabierają bezwładnego Floyda do karetki.

Policjant Derek Chauvin miał już kilkanaście spraw o nadużycie władzy. Jest oskarżony o morderstwo trzeciego stopnia i nieumyślne spowodowanie śmierci. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez CNN (@cnn)

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JOANNA PRZETAKIEWICZ I RINKE ROOYENS Mężczyzna z przeszłością, kobieta po przejściach… Dlaczego zdecydowali się na ślub? KASIA STRUSS Życiowa rewolucja supermodelki. JOE BIDEN – rodzinne tragedie, trudne wybory i droga na szczyt 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. VINCENT ŻUŁAWSKI Co zawdzięcza rodzicom – Andrzejowi Żuławskiemu i Sophie Marceau? Polska „junioromania”, czyli wszystko o EUROWIZJI JUNIOR 2020. W cyklu Extra Elitarne szkoły i uczelnie Wielkiej Brytanii (nie)tylko dla wybranych.