George Floyd
Fot. Getty Images
O TYM SIĘ MÓWI

Zmiana decyzji w sprawie oskarżonego o morderstwo George'a Floyda. Może otrzymać surowszą karę

Zarzuty usłyszała też trójka pozostałych policjantów

Rafał Kowalski 4 czerwca 2020 15:55
George Floyd
Fot. Getty Images

Dziesięć dni po okrutnie wymierzonej George’owi Floydowi śmierci, policjant Derek Chauvin, który przyduszał Afroamerykanina kolanem, usłyszał nowe zarzuty. Według akt, funkcjonariusz nie będzie sądzony pod zarzutem zabójstwa trzeciego stopnia (za które grozi 25 lat więzienia), jak pierwotnie ustalono. Kwalifikację zmieniono na surowszy stopień. Zarzuty usłyszała też trójka byłych już oficerów, którzy brali udział w tej samej interwencji.

Co grozi zwolnionemu policjantowi, który jest podejrzany o zamordowanie George’a Floyda?

Według zagranicznych mediów w aktach sądowych zmieniono treść oskarżenia dotyczącą Dereka Chauvina. Teraz policjantowi grozi nie 25 lat pozbawienia wolności, a 40. To maksymalna kara za morderstwo drugiego stopnia, a właśnie taką kwalifikację zabronionego czynu przyznano tej sprawie. Jak mówi amerykańskie prawo, drugi stopień morderstwa to taki, wobec którego istnieją dowody, że zostało dokonane ze świadomością konsekwencji czynu, choć nie było zaplanowane.

Z kolei Thomas Lane, Tou Thao oraz Alexander Kueng, którzy też brali udział w interwencji, usłyszeli zarzuty podżegania do morderstwa i współudziału w nim. Mężczyźni również zostali już wyrzuceni z policji. Po smutnych zdarzeniach z 25 maja 2020 roku amerykańskim funkcjonariuszom oficjalnie zakazano stosowania duszącego uchwytu podczas zatrzymywania osób – nawet tych niebezpiecznych.

Przypomnijmy, że zbierane w sprawie dowody będą dopiero początkiem, jak wydaje się, długiego procesu, które czeka oskarżonych. Już na początku sprawy pojawiają się bowiem różne rozbieżności. Między innymi biuro lekarza sądowego hrabstwa Hennepin, które wykonało sekcję zwłok 43-latka, uznało, że przyczyną zgonu było zatrzymanie akcji serca wskutek choroby wieńcowej, na którą George Floyd miał cierpieć. Rodzina zmarłego nie zgodziła się z tym twierdzeniem. Bliscy Afroamerykanina byli też zszokowani, że nie wspomniano o uduszeniu. Zlecono więc kolejną sekcję. Dopiero w jej wyniki stwierdzono, że ofiara zmarła tylko i wyłącznie przez uduszenie mechaniczne. Na szczęście, inne kwestie dotyczące ostatnich chwil życia ojca 6-letniej dziewczynki nie powinny budzić wielkich wątpliwości. Całe zatrzymanie w Minneapolis zarejestrowały okoliczne kamery. 

Protesty związane ze śmiercią George’a Floyda wciąż na ulicach Ameryki trwają. Rodzina 43-latka prosi o zachowanie spokoju. 

 Derek Chauvin  - pierwszy z lewej, pozostali to byli funkcjonariusze, którzy usłyszeli zarzuty współudziału

George Floyd, oskarżeni policjanci, Derek Chauvin
Fot. Hennepin County Sheriff's Office/Associated Press/East News

George Floyd znicze
Fot. Getty Images

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.