Książę Harry i Meghan Markle
Fot. East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Harry i Meghan nie chcą być już członkami rodziny królewskiej! Jest oświadczenie pałacu

Zaskakująca decyzja książęcej pary Sussex...

Gabriela Czernecka 8 stycznia 2020 20:01
Książę Harry i Meghan Markle
Fot. East News

Siódmego stycznia 2020 księżna Meghan i książę Harry powrócili do swoich książęcych obowiązków. Na miejsce pierwszej wizyty wybrali Canada House w Londynie, gdzie spotkali się z Wysoką Komisarz. Para chętnie rozdawała uśmiechy i witała się z fanami. Szybko pojawiły się komentarze, że nie bez powodu książęca para Sussex właśnie Kanadę wybrała na miejsce pierwszego wyjścia w nowym roku. Niektórzy podejrzewali, że para chce tam zamieszkać. Wygląda na to, że przewidywania internautów się sprawdziły.  Gdyby tego było mało, para zdecydowała wycofać się z królewskich obowiązków! Meghan i Harry właśnie wydali oświadczenie. Poznajcie szczegóły. 

Przełomowa decyzja Harry'ego i Meghan: Chcemy pracować 

Książę i księżna Sussex rezygnują z części przywilejów, które przysługują im jako członkom brytyjskiej rodziny królewskiej. Harry i Meghan poinformowali właśnie w oświadczeniu, że chcą zarabiać na własne utrzymanie, zamiast żyć na koszt podatników, jak pozostali członkowie rodziny Windsorów. Jak czytamy w oświadczeniu opublikowanym na ich Instagramie: „Po wielu miesiącach refleksji i wewnętrznych dyskusji, zdecydowaliśmy w tym roku na przejście do nowej roli w ramach instytucji. Zamierzamy wycofać się jako „starsi” członkowie rodziny królewskiej i pracować, by stać się niezależnymi finansowo, a jednocześnie nadal w pełni wspierać Jej Królewską Mość. To dzięki Waszym namowom, szczególnie w ciągu ostatnich kilku lat, czujemy się przygotowani na dokonanie tej zmiany ”, czytamy.

Harry i Meghan zrezygnowali z królewskiej roli. Jak będzie teraz wyglądało ich życie? Sprawdź tutaj>>

Książę Harry, księżna Meghan
Fot. Getty Images

To jednak początek - książęca para Sussex planuje od teraz dzielić swój czas między Wielką Brytanią (ojczyznę Harry'ego) a Stanami Zjednoczonymi (ojczyzną Meghan): „Ta równowaga geograficzna da nam szansę wychować syna w uznaniu dla królewskiej tradycji, w której został urodzony, ale także zapewni naszej rodzinie przestrzeń, która pomoże nam skupić się na następnym rozdziale, który obejmie m.in. nową działalność charytatywną”, czytamy.

Archie Harrison Mountbatten-Windsor, royal tour 2019 Afryka, księżna Meghan, książę Harry
Fot. Getty Images

Decyzja pary jest dość zaskakująca, choć od jakiegoś czasu pojawiały się plotki dotyczące tego, jaką swoją przyszłość widzą w rodzinie królewskiej Harry i Meghan. Para w ubiegłym roku zmagała się ze sporą krytyką opinii publicznej, małżeństwo wytoczyło nawet prasie proces o zniesławienie. Pod koniec 2019 roku usunęli się w cień, by przeanalizować dalsze kreowanie swojego wizerunku. Wygląda na to, że od teraz coraz rzadziej będziemy mieli okazję widywać ich publicznie. 

Jak Meghan i Harry odnaleźli się w roli książęcej pary Sussex?

Ich związek od samego początku budził masę kontrowersji. Ulubieniec Wielkiej Brytanii zakochał się w starszej od siebie Amerykance o mieszanym pochodzeniu, byłej aktorce, a na dodatek rozwódce? Tę zaakceptowała jednak sama królowa, Brytyjczycy również postanowili więc dać jej szansę i... opłacało się, bo Meghan świetnie odnalazła się w roli księżnej. Początki nie były łatwe, ale każdego dnia starała się udowadniać, że nawet z nowoczesnym podejściem do życia zamierza przestrzegać podstawowych zasad protokołu. Meghan ma pozytywny wpływ na Harry'ego, ogromne poczucie stylu i estetyki, dobry wpływ na ludzi, ale przede wszystkim spełniła swój podstawowy obowiązek, wydając na świat syna, Archiego Harrisona. U jej boku książę Harry wygląda na szczęśliwego. Spełnia się jako mąż, a od niedawna także ojciec, a z jego twarzy nie znika uśmiech.

Więcej o tym, jak Harry i Meghan sprawdzali się w roli książęcej pary Sussex przeczytacie tutaj>>

Para nie miała jednak lekko. Codzienne publikacje w mediach, które nieustannie poddawały krytyce żonę Harry'ego, odcisnęły piętno na jego życiu. Księżna Sussex krytykowana jest za każdy najmniejszy gest, jak choćby podczas meczu polo, gdzie jako dumna żona wraz z synkiem kibicowała mężowi. Internauci zarzucili jej, że źle się ubrała i wyglądała na zaniedbaną, poza tym źle trzymała Archiego, a nawet zapomniała założyć mu czapeczki. Jakiś czas temu książę postanowił otwarcie stanąć w obronie ukochanej: „Harry martwi się o bezpieczeństwo Meghan i jest rozczarowany swoją niemocą w chronieniu jej. Seksizm, rasizm i oskarżenia internetowych trolli zaburzyły spokój aktorki i całej jej rodziny. (…) To nie jest sprawiedliwe, że po kilku miesiącach znajomości pani Markle została bohaterką takiej awantury. Książę zdaje sobie sprawę, że komentatorzy powiedzą, że jest to cena, jaką ona musi zapłacić, i że “jest to element tej gry”, ale stanowczo się na to nie zgadza. To nie jest gra – to jest życie jej i jego. Książę poprosił o to oświadczenie z nadzieją, że prasa, która rozdmuchuje tę historię, przestanie zanim jakakolwiek szkoda zostanie wyrządzona. Zdaje sobie sprawę z tego, że to oświadczenie jest dosyć nietypowym krokiem, ale ma nadzieję, ze ludzie zrozumieją, dlaczego poprosił o jego opublikowanie”, mieliśmy okazję przeczytać w oświadczeniu.

Książęca para postanowiła robić więc wszystko, by usunąć się z „pola rażenia”. Wyprowadzili się do Frogmore Cottage, przenieśli biuro z dala od Kate i Williama. Nawet dla syna nie przyjęli tytułu od królowej, by ten w przyszłości mógł wieść prywatne życie. Niestety, łączenie obowiązków z ramienia królowej z próbą zachowania normalności okazało się o wiele trudniejsze niż mogli przypuszczać.

Harry i Meghan zrezygnowali ze swoich ról. Królowa o ich decyzji dowiedziała się z mediów... Więcej tutaj>>

„Sami sprowadzili na siebie większość krytyki. Nie możesz nas pouczać, że liczy się każdy ślad, a następnie wskakiwać na prywatny odrzutowiec. Nie możesz zmuszać ludzi do płacenia 2,4 miliona funtów za remont swojego luksusowego domu, a następnie odmówić im robienia sobie zdjeć z Tobą na Wimbledonie. Nie możesz cieszyć się światową sławą z uwagi na królewski ślub, a później odmówić podzielenia się podstawowymi szczegółami lub zdjęciami swojego dziecka, gdy to już się urodziło. Nie tak działa bycie członkiem rodziny królewskiej”, pisał Piers Morgan w swoim felietonie, kolejno wyliczając błędy młodej pary.

Nic dziwnego, że para zdecydowała się pod koniec roku usunąć w cień i poważnie przemyśleć swoje kolejne działania. Czy podjęta przez nich decyzja okaże się słuszna czy sprowadzi na nich jeszcze więcej medialnej uwagi? Czas pokaże...  

Wideo

Polska nie mogła wygrać Eurowizji Junior trzeci raz? Sara James odpowiada na słowa Jacka Kurskiego

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

PAULINA KRUPIŃSKA-KARPIEL – Ma urodę, udane dzieci, kochającego męża, wymarzoną pracę. Kobieta idealna? KATARZYNA GRONIEC w wieku 20 lat była gwiazdą legendarnego „Metra”. Jak teraz wygląda jej życie? NIKODEM SKOTARCZAK – Nikoś, najsłynniejszy gangster PRL, został legendą już za życia... Pasjonująca rozmowa Z MICHAŁEM RUSINKIEM o języku polskim, który zmienia się wraz z nami. Jak? W cyklu EXTRA: Rewia, jej miłość! Witamy w Teatrze Sabat Małgorzaty Potockiej.