ZE ŚWIATA POLITYKI

Maia Sandu prezydentem Mołdawii. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii kraju

Dołączyła do grona pań, „rządzących” światem

Ksenia Krasko 22 listopada 2020 19:45

Była minister edukacji, a później premier Mołdawii, Maia Sandu, kilka dni temu wygrała wybory prezydenckie i tym samym została pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku. W walce o ten urząd po raz drugi zmierzyła się z Igorem Dodonem. Pokonała rywala, zdobywając ponad 55-procentowe poparcie Mołdawian.

Maia Sandu prezydentem Mołdawii

Jak zapewniła w swojej kampanii wyborczej, jej celem jest opanowanie pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Mołdawii. Zapowiedziała między innymi, że będzie ubiegać się o środki finansowe z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji.

Maia Sandu jest zwolenniczką prozachodniej polityki kraju, chociaż deklaruje, że zamierza utrzymywać poprawne relacje również z Moskwą.

Maia Sandu, pierwsza Mołdawianka na stanowisku prezydenta, dołączyła do grona pań, które doskonale radzą sobie w świecie wielkiej polityki. W naszym wideo znajdziecie więcej kobiet, które – dosłownie – rządzą światem. 

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.