ZE ŚWIATA POLITYKI

Maia Sandu prezydentem Mołdawii. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii kraju

Dołączyła do grona pań, „rządzących” światem

Ksenia Krasko 22 listopada 2020 19:45

Była minister edukacji, a później premier Mołdawii, Maia Sandu, kilka dni temu wygrała wybory prezydenckie i tym samym została pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku. W walce o ten urząd po raz drugi zmierzyła się z Igorem Dodonem. Pokonała rywala, zdobywając ponad 55-procentowe poparcie Mołdawian.

Maia Sandu prezydentem Mołdawii

Jak zapewniła w swojej kampanii wyborczej, jej celem jest opanowanie pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Mołdawii. Zapowiedziała między innymi, że będzie ubiegać się o środki finansowe z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji.

Maia Sandu jest zwolenniczką prozachodniej polityki kraju, chociaż deklaruje, że zamierza utrzymywać poprawne relacje również z Moskwą.

Maia Sandu, pierwsza Mołdawianka na stanowisku prezydenta, dołączyła do grona pań, które doskonale radzą sobie w świecie wielkiej polityki. W naszym wideo znajdziecie więcej kobiet, które – dosłownie – rządzą światem. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.