ZE ŚWIATA POLITYKI

Maia Sandu prezydentem Mołdawii. To pierwsza kobieta na tym stanowisku w historii kraju

Dołączyła do grona pań, „rządzących” światem

Ksenia Krasko 22 listopada 2020 19:45

Była minister edukacji, a później premier Mołdawii, Maia Sandu, kilka dni temu wygrała wybory prezydenckie i tym samym została pierwszą w historii kraju kobietą na tym stanowisku. W walce o ten urząd po raz drugi zmierzyła się z Igorem Dodonem. Pokonała rywala, zdobywając ponad 55-procentowe poparcie Mołdawian.

Maia Sandu prezydentem Mołdawii

Jak zapewniła w swojej kampanii wyborczej, jej celem jest opanowanie pogarszającej się sytuacji gospodarczej w Mołdawii. Zapowiedziała między innymi, że będzie ubiegać się o środki finansowe z Unii Europejskiej i międzynarodowych instytucji.

Maia Sandu jest zwolenniczką prozachodniej polityki kraju, chociaż deklaruje, że zamierza utrzymywać poprawne relacje również z Moskwą.

Maia Sandu, pierwsza Mołdawianka na stanowisku prezydenta, dołączyła do grona pań, które doskonale radzą sobie w świecie wielkiej polityki. W naszym wideo znajdziecie więcej kobiet, które – dosłownie – rządzą światem. 

Wideo

Najpiękniejsze prezenty dla niej na Boże Narodzenie 2020

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.