VIVA! VIDEO

Dramat w Australii. Gwiazdy ruszyły na pomoc ofiarom kataklizmu

Spłonęło 10 milionów hektarów lasów, zginęło pół miliarda zwierząt

Katarzyna Piątkowska 7 stycznia 2020 16:45

Pożary w Australii wybuchają co roku, ale w tym roku nie dość, że zaczęły się wcześniej, to jeszcze są dużo groźniejsze. Trzy lata suszy i bardzo wysokie temperatury (w grudniu padł rekord - średnia 40,9 stopni Celsjusza) zaoowocowały ogromnym kataklizmem. Płonie głównie południowo-wschodnia część Australii - Nowa Południowa Walia i Wiktoria, a dym dotarł już do Ameryki Południowej. Japońska sonda Himawari 8 sfotografowała go nad Chile.

Nic dziwnego, że cały świat ruszył na pomoc. Z USA, Kanady, Wielkiej Brytanii, Polski i wielu innych krajów do Australii polecieli strażacy, bo pomagać w walce z żywiołem. Ludzie na całym świecie zbierają pieniądze, by ratować Australię. Od października ogień strawił ponad 10 milionów hektarów, pozbawił życia 25 osób i pół miliarda zwierząt.

Gwiazdy z pomocą ofiarom pożarów z Australii

„Nasze myśli i modlitwy są skierowane do tych w całej Australii, którzy nadal mierzą się z niszczycielskimi pożarami. Jesteśmy porażeni coraz częstszym występowaniem tego typu klęsk żywiołowych. Ten globalny kryzys środowiskowy jest teraz opisywany jako ekobójstwo. Łatwo jest czuć się bezradnym, ale zawsze jest sposób, by pomóc” - napisali w oświadczeniu księżna Kate i książę William oraz Meghan Markle i książę Harry.

Finansową pomoc zaoferowały światowej sławy gwiazdy.

Poruszające oświadczenie Russela Crowe na gali wręczenia Złotych Globów w imieniu aktora odczytała Jennifer Aniston: „„Nie łudźmy się. Tragedia, która ma miejsce w Australii, ma źródło w zmianach klimatycznych. Musimy działać w oparciu o naukę, przenieść globalną siłę roboczą na energię odnawialną i szanować naszą planetę za to, jak wyjątkowym i niesamowitym jest miejscem”.

Mówi się, że Justin Timberlake przekazał na rzecz organizacji pomagającej poszkodowanym zwierzętom trzy miliony dolarów. Pink, która jako jedna z pierwszych zareagowała na australijski dramat przekazała 500000 dolarów strażakom. Takie same kwoty ofiarowali Nicole Kidman i jej mąż Keith Urban, Kylie Minogue. Za to Celeste Barber wśród swoich fanów uzbierała 27 milionów dolarów.  

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

HALINA ROWICKA I ANNA KALCZYŃSKA Jak odnaleźć się w życiu po odejściu ukochanej osoby i czy matka i córka mogą się przyjaźnić. MARIA DĘBSKA o niezależnych kobietach: matce reżyserce, ikonie lat 60. Kalinie Jędrusik, którą zagrała, i o... sobie. MARIUSZ WILCZYŃSKI – malarz, performer, twórca animacji. Jego animowany film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to absolutny światowy hit! Pierwsza w historii Stanów Zjednoczonych kobieta wiceprezydent – KAMALA HARRIS zmienia świat. GRZEGORZ SKAWIŃSKI Życie rockmana w czasach pandemii. W cyklu PODRÓŻE: Czy w tym roku poszusujemy i gdzie – top lista najsłynniejszych zimowych kurortów.