Kamala Harris,
Fot. AP/Associated Press/East News
O NIEJ SIĘ MÓWI

Kamala Harris będzie pierwszą kobietą na stanowisku wiceprezydenta USA

„Mogę być pierwszą kobietą na tym stanowisku, ale na pewno nie ostatnią”

Olga Figaszewska 8 listopada 2020 17:15
Kamala Harris,
Fot. AP/Associated Press/East News

Po tym jak w sobotę najważniejsze amerykańskie media ogłosiły zwycięstwo Joe Bidena w wyścigu o prezydenturę, głos zabrała Kamala Harris. „Wybraliście nadzieję, jedność, przyzwoitość, naukę i prawdę, wybraliście Joe Bidena na nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych”, podkreśliła w przemówieniu po ogłoszeniu nieoficjalnych wyników. To ona odegrała ogromną rolę w kampanii kandydata Demokratów. Kamala Harris będzie pierwszą kobietą, Afroamerykanką i pierwszą osobą południowoazjatyckiego pochodzenia na stanowisku wiceprezydenta Stanów Zjednoczonych. Co wiemy o jej życiu? 

Kim jest Kamala Harris?

To była historyczna chwila. „Mogę być pierwszą kobietą zajmującą stanowisko wiceprezydenta USA, nie będę ostatnią. Każda dziewczynka obserwująca to wydarzenie, widzi że nasz kraj jest krajem wielkich możliwości. Powinnyście myśleć ambitnie”, powiedziała Kamala Harris podczas przemówienia.

Kamala Harris wspomniała także swoją matkę, Shyamale Gopalan Harris. Podkreśliła, jak ważna jest dla niej równość i brak podziałów.

„Kiedy przyjechała tu z Indii w wieku 19 lat, może nie do końca wyobrażała sobie ten moment. Ale głęboko wierzyła w Amerykę, w której momenty takie jak ten są możliwe. Wiec myślę o niej i o całych pokoleniach kobiet – czarnych kobiet. Azjatek, Białych, Latynosek, Rdzennych Amerykanek, które tworząc historię naszego narodu utorowały drogę do tej chwili, do dzisiejszego wieczoru ”, powiedziała.

Kamala Harris, Joe Biden
Fot. AP/Associated Press/East News

Przyszła wiceprezydent zaznaczyła, że celem prezydentury Joe Bidena będzie skupienie wszystkich sił na opanowaniu pandemii i odbudowaniu gospodarki. Priorytetem jest także walka z rasizmem i ochrona środowiska.

„Droga przed nami nie jest łatwa. Ale Ameryka jest gotowa. Tak samo jak Joe i ja. Wybraliśmy prezydenta, który reprezentuje to, co w nas najlepsze. Przywódcę, którego świat będzie szanować, a nasze dzieci będą mogły się na nim wzorować. Dowódcę, który będzie szanował naszą armię i dbał o bezpieczeństwo kraju. I prezydenta wszystkich Amerykanów”, mówiła Kamala Harris.

Kamala Harris ma 56 lat. Senator i była prokurator jest córką imigrantów. Jej matka Shyamala Gopalan Harris – lekarka pochodzi z Indii, a ojciec, profesor ekonomii jest Jamajczykiem. Byli zaangażowani w ruch na rzecz praw obywatelskich. Wychowywali córki w szacunku do drugiego człowieka. Po rozwodzie rodziców Kamala wraz z siostrą zamieszkała razem z matką.

„Moja mama bardzo dobrze rozumiała, że jej nowa ojczyzna będzie postrzegać Mayę i mnie jako czarnoskóre dziewczyny. Była zdeterminowana, abyśmy wyrosły na pewne siebie, dumne kobiety” , pisała w autobiografii „The Truths We Hold”.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

I hope every little girl watching tonight sees that this is a country of possibilities.

Post udostępniony przez Kamala Harris (@kamalaharris)

Kamala Harris jest absolwentką politologii na Uniwersytecie Howarda i prawa na Uniwersytecie Kalifornijskim. Jako prawniczka zajmowała się sprawami związanymi z seksualnymi napaściami wobec dzieci. W 1990 roku została prokuratorką. Była zastępczynią prokuratora okręgowego w hrabstwie Alameda. W 2003 roku została prokurator okręgową w San Francisco. Od 2011 do 2016 roku pełniła funkcję Prokuratora Generalnego stanu Kalifornia. Była pierwszą kobietą, Afroamerykanką, a także osobą azjatyckiego pochodzenia na tym stanowisku. Następnie została wybrana senatorką stanu Kalifornia z ramienia Demokratów. 21 stycznia 2019 roku ogłosiła rozpoczęcie kampanii wyborczej.  Zakończyła ją w grudniu 2019 roku z powodu braku funduszy i malejące poparcie w sondażach. Latem 2020 roku została przestawiona jako kandydatka na urząd Wiceprezydenta USA przez Joe Bidena.

Kamala Harris w 2014 roku wyszła za prawnika Douglasa Emhoffa. 

Źródło: TVN24, Wprost.pl, Polska Times, Gazeta Prawna.pl

Kamala Harris, Joe Biden
Fot. AP/Associated Press/East News

TAGI #Joe Biden

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?