Tym żyła Polska w mijającym roku

Ksenia Krasko 26 grudnia 2020 16:04

Żegnamy bardzo trudny rok, nie tylko ze względu na epidemię Covid-19 i wszystko, co z nią związane, ale także ze względu na to, co działo się poza nią. Nie brakowało szokujących wypowiedzi, zaskakujących decyzji oraz burzliwych dyskusji polityczno-społecznych. Emocje wokół wyborów prezydenckich, walka o prawa społeczności LGBT, ogólnopolski Strajk Kobiet, wstrząsający dokument o kardynale Dziwiszu... Tymi skandalami żyła Polska w 2020 roku.

Największe skandale 2020 roku w Polsce

Czwartego marca ówczesny minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o pierwszym w Polsce przypadku zakażenia koronawirusem. Tak zwanym „pacjentem zero” był mężczyzna z Zielonej Góry, który wrócił do kraju z Niemiec. Ze względu na rosnące statystyki zachorowań, po dziesięciu dniach rząd podjął decyzję o wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego, od kwietnia obowiązuje stan epidemii.

Wraz z kolejnymi przypadkami choroby Covid-19 stało się jasne, że szpitale nie są przygotowane do walki z epidemią. Lekarze alarmowali, że brakuje sprzętu, eksperci wskazywali na brak konkretnej wiedzy, jeśli chodzi o sposób leczenia wirusa SARS-CoV-2. Pomimo ostrzeżeń, latem obostrzenia poluzowano.

W sierpniu Łukasz Szumowski zrezygnował ze stanowiska. Wkrótce potem nazwisko polityka pojawiło się przy ujawnieniu kontrowersyjnej sprawy zakupu respiratorów, o której pisał między innymi portal Onet. Jak informowano, chodzi o umowę z byłym handlarzem bronią, który miał dostarczyć ponad tysiąc respiratorów za kwotę około 200 milionów złotych. Sprzętu wciąż nie ma, mimo kilkudziesięciu milionów zaliczki. Nowym ministrem zdrowia został Adam Niedzielski, powołany przez prezydenta Andrzeja Dudę.

W październiku, gdy nadeszła druga fala koronawirusa, rząd podjął decyzję o kolejnych ograniczeniach. Od kilkunastu tygodni zamknięte są placówki kulturalne, restauracje i bary serwują jedynie na wynos, a w miejscach publicznych i na ulicach obowiązuje nakaz noszenia maseczek ochronnych. Ze względu na duży przyrost osób chorych na Covid-19, w grudniu minister zdrowia poinformował o wprowadzeniu „narodowej kwarantanny”. Obecne obostrzenia mają obowiązywać co najmniej do 17 stycznia.

Skandale 2020 roku. Andrzej Duda o społeczności LGBT+

Pomimo starań rządu, tegoroczne wybory prezydenckie nie odbyły się w maju, ale pod koniec czerwca. W II turze zmierzyli się urzędujący Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda, który pokonał rywala z wynikiem 51,03%.

Nie tylko kampanie wyborcze kandydatów wzbudzały kontrowersje. Trudno zapomnieć o debacie, która tak naprawdę się nie odbyła. Andrzej Duda i Rafał Trzaskowski nie spotkali się w jednym studio, ale odpowiadali na pytania w różnych stacjach telewizyjnych, co wywołało dyskusję o kompetencjach obu polityków.

Zaskoczyły także pamiętne słowa urzędującego prezydenta o społeczności LGBT+. Jak stwierdził podczas spotkania z wyborcami, „próbuje się nam wmówić, że to ludzie, a to jest po prostu ideologia”. Po wypowiedzi Andrzeja Dudy zaobserwowano wzrost agresji wobec przedstawicieli społeczności, w całym kraju organizowano protesty, które próbowała stłumić policja. Aktywistkę Margot, która stała się ich twarzą, aresztowano w sierpniu za zniszczenie ciężarówki nagłaśniającej homofobiczne hasła.

O sprawie otwarcie wypowiadały się gwiazdy, a także politycy, działacze kulturalni czy obrońcy praw. Do słów polityka odniosła się także jego córka, Kinga Duda, także skrytykowana później za swoje wystąpienie.

Skandale w Polsce w 2020 roku. Strajk Kobiet

22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja w przypadku ciężkiego i/lub nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją RP. Po wygłoszeniu wyroku TK, w całym kraju rozpoczęły się masowe protesty pod hasłem Strajk Kobiet.

Początkowo spontaniczne manifestacje wkrótce przeistoczyły się w zorganizowane strajki, zrzeszające tysiące oburzonych osób. Oprócz protestów, organizowano m.in. blokady miast, wspólne „spacery” pod Sejm, a także akcje sprzeciwu różnych grup społecznych, w tym artystów i rolników. Na działania obywateli reagowała policja, a często agresywne zachowanie wobec uczestników marszów, uchwycone na licznych nagraniach w sieci, tłumaczono brakiem dostosowania się do obostrzeń, obowiązujących w kraju.

30 października odbyła się najliczniejsza demonstracja pod hasłem „na Warszawę”. Pomimo zagrożenia ze strony atakujących pseudokibiców, maszerującym udało się dostać pod dom Jarosława Kaczyńskiego na Żoliborzu. Strajk Kobiet wciąż trwa, a wyrok Trybunału Konstytucyjnego jeszcze nie został opublikowany.

To nie wszystkie skandale, którymi żyła Polska w 2020 roku. Więcej w naszej galerii. 

1/11
Skandale 2020, podsumowanie 2020 roku, koronawirus
Copyright @Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images
1/11

Epidemia Covid-19 prowokuje wiele pytań, m.in. o brak sprzętu medycznego. W marcu wprowadzono obostrzenia, w grudniu „kwarantannę narodową”, a Sylwestra spędzimy zamknięci w domach. W tle – niejasna umowa o zakup respiratorów i oczekiwanie na decyzje w sprawie dalszej walki z wirusem.

2/11
Strajk Kobiet
Copyright @Artur BARBAROWSKI / East News
2/11

Od kilku miesięcy organizowane się demonstracje pod hasłem Strajk Kobiet. To reakcja na wyrok TK, który zaostrza prawo aborcyjne w Polsce. Protesty odbywają się w całym kraju, zrzeszając tysiące osób. W tej sprawie głos zabrał m.in. Andrzej Duda, nawołując do zmian w ostatecznym orzeczeniu.

3/11
Skandale 2020, podsumowanie 2020 roku, Strajk Kobiet
Copyright @Artur Zawadzki/REPORTER / Jaap Arriens/NurPhoto via Getty Images
3/11

Manifestacja „na Warszawę” była największym tego typu wydarzeniem minionego roku. Do stolicy przyjechali protestujący z całej Polski, aby okazać sprzeciw wobec wyroku TK. Strajk Kobiet wsparły m.in. władze miasta. W trakcie tego i kolejnych protestów doszło do zamieszek z pseudokibicami i policją.

4/11
Kardynał Stanisław Dziwisz
Copyright @Jan GRACZYNSKI/East News
4/11

Reportaż Marcina Gutowskiego o Stanisławie Dziwiszu ujawnił nowe fakty w sprawie tuszowania przypadków pedofilii w Kościele. Z raportu, opublikowanego po emisji dokumentu wynika, że Jan Paweł II mógł wiedzieć o tym, co się dzieje. Kard. Dziwisz w oświadczeniu zaprzeczył wszystkim zarzutom.

5/11
Skandale 2020, podsumowanie 2020 roku, Andrzej Duda
Copyright @AKPA
5/11

Pamiętne słowa Andrzeja Dudy o tym, że LGBT+ „to po prostu ideologia”, były początkiem nagonki na społeczność, a w odpowiedzi na falę hejtu także protestów i walki o prawa. Wypowiedź polityka była tematem wielu dyskusji. Nie zabrakło ostrej krytyki ze strony gwiazd, działaczy społecznych, czy opozycji.

6/11
Skandale 2020, podsumowanie 2020 roku, LGBT
Copyright @Beata Zawrzel/NurPhoto via Getty Images
6/11

Po wypowiedzi prezydenta nasiliły się ataki hejtu wobec społeczności LGBT+. Największy protest odbył się w sierpniu w Warszawie, po aresztowaniu aktywistki Margot. Po zamieszkach z policją, wiele osób trafiło na komendy. Nie miały możliwości kontaktu z bliskimi, co wzbudziło powszechne oburzenie.

7/11
Tadeusz Rydzyk
Copyright @Jakub Kaminski/East News
7/11

Podczas mszy z okazji urodzin Radia Maryja, Tadeusz Rydzyk poruszył temat pedofilii w Kościele. „Ksiądz zgrzeszył? A kto nie ma pokus? Niech się pokaże”, stwierdził. Słowa duchownego, za które później przeprosił, zszokowały opinię publiczną, tym bardziej, że na mszy obecni byli politycy, którzy mu klaskali.

8/11
Film Latkowskiego
Copyright @
8/11

Film „Nic się nie stało” Sylwestra Latkowskiego miał ujawnić prawdę o tym, co dzieje się w trójmiejskich klubach. Właściciele mieli przymuszać niepełnoletnie dziewczyny do usług seksualnych, o czym wiedzieli stali bywalcy, czyli znani celebryci. Sprawa ucichła po mocnych oświadczeniach gwiazd.

9/11
Piotr Gliński, minister kultury
Copyright @Piotr Guzik / Forum
9/11

W listopadzie okazało się, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało dofinansowanie niektórym artystom. Nie tylko lista nazwisk, ale i kwoty wzbudziły niedowierzanie branży. Niektóre gwiazdy stanowczo odcięły się od sprawy, ale zdaje się, że fani wyrobili sobie ostateczną opinię.

10/11
Krystyna Janda, Viva! luty 2015
Copyright @Bartek Wieczorek/LAF AM
10/11

Epidemia koronawirusa mocno uderzyła w kulturę. Od wielu tygodni pozamykane są teatry, opery, kina, muzea i inne placówki. Te prywatne, jak teatr Krystyny Jandy, zmagają się z niewyobrażalnym kryzysem, nie tylko finansowym. Podział dofinansowania od Ministerstwa Kultury budzi poważne wątpliwości.

11/11
cyberpunk-2077-gra-kontrowersje-bledy-5
Copyright @East News
11/11

Jedna z najbardziej oczekiwanych gier 2020 roku okazała się wielkim niewypałem. Pomimo udziału Keanu Reeves’a, wypowiedzi o „Cyberpunk 2077” są raczej krytyczne. Według internautów, gra ma pełno błędów i nie działa na wybranych konsolach. Twórcy obiecali poprawki, ale akcje CD Projekt drastycznie spadły.

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.