Wiedeń, strzelanina, listopad 2020
Fot. JOE KLAMAR/AFP/East News
O TYM SIĘ MÓWI

Strzelanina w centrum Wiednia. Trzy osoby nie żyją, kilkanaście jest rannych

Do ataku doszło w poniedziałek wieczorem

Ksenia Krasko 3 listopada 2020 07:54
Wiedeń, strzelanina, listopad 2020
Fot. JOE KLAMAR/AFP/East News

W poniedziałek wieczorem w centrum Wiednia doszło do strzelaniny w pobliżu synagogi. Jak informuje portal TVN24, powołując się na austriackie media, pierwsze strzały padły około godziny 20, a sprawców było najprawdopodobniej kilku. W wyniku ataku, trzy osoby nie żyją, kilkanaście jest rannych. Szef MSW Austrii zaapelował do wszystkich mieszkańców i turystów, aby pozostawali w domach.

Strzelanina w centrum Wiednia

Do ataku doszło w sześciu miejscach w pierwszej dzielnicy (Innere Stadt), wszystkie znajdują się w pobliżu centralnej synagogi. Zgodnie z doniesieniami TVN24, nie ma pewności, że „atak miał być skierowany przeciwko społeczności żydowskiej”. Jedna osoba zginęła na miejscu, dwie kolejne zmarły w szpitalu. Co najmniej kilkanaście poniosło mniejsze i większe obrażenia, w tym policjant.

Policja zastrzeliła jednego z napastników, jednak wcześniej informowano, że mogło ich być kilku. Szef MSW Austrii, Karl Nehammer, w poniedziałek wieczorem powiedział na antenie telewizji ORF, że „zdarzenie jest postrzegane jako atak terrorystyczny”. We wtorek rano, powołując się na informacje służb, potwierdził, że zabity mężczyzna był „islamskim terrorystą” i „sympatykiem tak zwanego Państwa Islamskiego”.

Kanclerz Sebastian Kurz, zaznaczył, że „chciałby podziękować wszystkim służbom, które ryzykują życiem”. „Policjantom udało się już wyeliminować sprawcę. Nigdy nie pozwolimy się zastraszyć terrorystom i będziemy zdecydowanie zwalczać te ataki”, napisał na swoim Twitterze, dodając, że „kraj przeżywa trudne chwile”.

Wiedeńska policja apeluje do mieszkańców (oraz wszystkich osób, które przebywają w mieście) o pozostawanie w domach. Służby proszą rownież o nie korzystanie z publicznych środków transportu.

Ambasada RP w Wiedniu przekazała, że w przypadku zagrożenia życia lub zdrowia możliwy jest kontakt z konsulem dyżurnym pod nr. +43 699 180 70 105. 

Źródło: TVN24

Wiedeń, strzelanina, listopad 2020
Fot. JOE KLAMAR/AFP/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.