koronawirus-szczepionka-nie-dziala-2
Fot. AdobeStock.com
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus 2020: druga fala pogrąża Europę! Zamykają się kolejne państwa

Czy czeka nas drugi lockdown?

Redakcja VIVA! 15 października 2020 16:00
koronawirus-szczepionka-nie-dziala-2
Fot. AdobeStock.com

Pandemia koronawirusa nieprzerwanie nasila się w całej Europie! Na fali dynamicznie wzrastającej liczby zakażeń wirusem SARS-CoV-2 kolejne państwa wprowadzają radykalne obostrzenia. Od piątku (16.10) w Irlandii Północnej rozpocznie się lockdown, co z kolei wywiera dużą presję na premierze Wielkiej Brytanii, Borisie Johnsonie. Zapowiedział on wprowadzenie trzystopniowego systemu restrykcji. W Czechach zamknięte zostały szkoły, bary, muzea i kina. Stan wyjątkowy obowiązuje również na Słowacji. Radykalnie zaostrzają restrykcje także władze Niemiec oraz Hiszpanii. Sytuacja w Europie nie napawa optymizmem. Czy nasz kontynent czeka kolejny lockdown?

Koronawirus 2020: Irlandia Północna wprowadza lockdown. Wielka Brytania z trzystopniowym planem

Od piątku, 16 października w Irlandii Północnej rozpocznie się czterotygodniowy lockdown. "W pełni rozumiemy, że dla wielu osób będzie to trudna i niepokojąca wiadomość. Rząd podjął tę decyzję, ponieważ jest ona konieczna, a my bardzo szczegółowo omówiliśmy jej skutki. Musi nastąpić zmiana, zarówno jeśli chodzi o liczby, jak i powrót do podstaw społecznego dystansu", powiedziała szefowa regionalnego rządu, Arlene Foster.

Na terenie całej prowincji od godziny 18:00 zamknięte zostaną wszystkie lokale gastronomiczne - puby, kawiarnie, restauracje. Możliwe będzie jednak prowadzenie sprzedaży na wynos i z dostawą do domu do godziny 23:00. Wstrzymana zostanie także możliwość prowadzenia usług wymagających bliskiego kontaktu z klientem. Dotyczy to m.in. salonów fryzjerskich czy też kosmetycznych. W sklepach zabroniona będzie sprzedaż alkoholu po godzinie 20:00. 

Krócej, bo na dwa tygodnie zamknięte zostaną szkoły. Z kolei uniwersytety na czas lockdwonu wprowadzą naukę zdalną. Zabronione zostanie także uprawianie sportu w obiektach zamkniętych oraz sportów kontaktowych, z wyjątkiem rozgrywek zawodowych. Siłownie pozostaną otwarte, jednak będą one mogły oferować jedynie możliwość ćwiczeń indywidualnych. W miarę możliwości zalecane są także praca z domu oraz ograniczenie przemieszczania się do niezbędnego minimum. 

Pozostałe kraje Wielkiej Brytanii również rozważają wprowadzenie tymczasowego lockdownu. Lider opozycyjnej Partii Pracy, Keir Starmer wywiera na Borisie Johnsonie presję, aby podjął właśnie taką decyzję. Póki co ogłoszony został natomiast trzystopniowy system restrykcji. Poziom średni obowiązuje aktualnie na terenie całej Anglii. Poziom wysoki restrykcji zakłada m.in. zakaz spotykania się osób z różnych gospodarstw domowych w zamkniętych pomieszczeniach. Obowiązuje on obecnie w kilku regionach. Od soboty (17.10) objęty zostanie nim także Londyn. Natomiast poziom bardzo wysoki pociąga za sobą zakaz spotykania się w zamkniętych pomieszczeniach i prywatnych ogrodach, a także zamknięcie pubów. 

nowe-zasady-diagnozowania-koronawirusa-jesien-2020-8
Fot. AdobeStock.com

Koronawirus 2020: Czechy zamykają instytucje. Na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy

Od 14 października Czechy objęte zostały kolejnym zestawem radykalnych restrykcji. Oprócz wprowadzenia stany wyjątkowego, rząd podjął decyzję o zamknięciu szkół. Z wyjątkiem przedszkoli, zajęcia we wszystkich placówkach edukacyjnych odbywać się będą zdalnie. Zamknięte zostały również internaty, domy studenckie, muzea oraz kina. Po stopniowym ograniczaniu dozwolonego czasu otwarcie, zamknięte na stałe zostaną także bary i restauracje.

Wprowadzone restrykcje obejmują również zakaz zgromadzeń powyżej 6 osób, zarówno w przestrzeni otwartej, jak i pomieszczeniach zamkniętych oraz spożywania alkoholu w przestrzeni publicznej. Stan wyjątkowy obowiązuje także na terenie Słowacji. W obu tych państwach wprowadzono bezwzględny nakaz zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Dotyczy to zarówno pomieszczeń zamkniętych, komunikacji miejskiej, jak i przestrzeni otwartych. 

Koronawirus 2020: Hiszpania zamyka kolejne miasta. Obywatele zamknięci w domach

Rządy czterech autonomicznych wspólnot ogłosiły nowe radykalne restrykcje w związku z dynamicznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem. Od 12 października obowiązują one w Nawarze oraz części Asturii i wspólnoty Madrytu. Od 13 października weszły one w życie w prowincji Grenada. Przymusową izolacją społeczną objęte jest obecnie ok. 40 hiszpańskich gmin. Według wprowadzonych tam zasad, dopuszcza się opuszczenie gospodarstwa domowego jedynie w czterech przypadkach - w celu udania się do pracy, szkoły, lekarza oraz na niezbędne do życia zakupy. Hiszpania znajduje się w czołówce najbardziej pogrążonych krajów pandemią koronawirusa. Ogólna liczba zakażonych wirusem SARS-CoV-2 przekroczyła tam 860 tysięcy!  

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

koronawirus
Fot. ADOBE STOCK

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.