Koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus w Polsce. Rząd planuje regionalne przywracanie obostrzeń?

Minister zdrowia skomentował doniesienia mediów

Ksenia Krasko 2 marca 2021 07:49
Koronawirus, wirus
Fot. stock.adobe

W zeszłym tygodniu Adam Niedzielski poinformował podczas konferencji prasowej, że rząd zdecydował się przywrócić obostrzenia na terenie Warmii i Mazur, ze względu na najwyższy wskaźnik zachorowań Covid-19 w kraju (w przeliczeniu na 10 tysięcy mieszkańców). Według doniesień mediów, ograniczenia są planowane także w innych województwach. Minister zdrowia odniósł się do tych pogłosek.

Koronawirus w Polsce. Obostrzenia dla kolejnych województw

Na terenie Warmii i Mazur lockdown obowiązuje do 14 marca. Najmłodsi uczniowie powrócili do zdalnego trybu nauki, zamknięte są m.in. galerie handlowe, hotele, obiekty sportowe, kina i teatry. Z ustaleń RMF FM wynika, że rząd planuje wprowadzenie podobnych ograniczeń w kolejnych dwóch województwach.

Chodzi o województwa pomorskie i lubuskie, w których wykryto najwięcej nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Ze statystyk wynika również, że w województwie pomorskim 3/4 nowych zachorowań to brytyjska odmiana wirusa, która jest bardziej zakaźna i znacznie szybciej się rozprzestrzenia.

Adam Niedzielski podkreślił w poniedziałek na konferencji prasowej, że „na razie” nie ma żadnej decyzji w sprawie lockdownu w kolejnych województwach. Jak dodał, doniesienia mediów to „niepotwierdzone informacje”, a „decyzje będą dopiero podejmowane, pod kątem obserwowanych parametrów”.

Rzecznik rządu Piotr Müller zapewnił, że „nadal analizowane są kwestie związane z liczbą zakażeń w całym kraju”. Poinformował też, że nie wie, kiedy rząd ogłosi decyzje, związane z luzowaniem lub wprowadzaniem kolejnych obostrzeń. „Spodziewam się, że będzie to koniec tego tygodnia lub początek przyszłego”, dodał.

Minister zdrowia przekazał w zeszłą środę, że należy przygotować się na „rozwój trzeciej fali”. Od soboty osoby przekraczające południową granicę Polski zobowiązane są do obycia kwarantanny, nastąpiły również zmiany w restrykcjach co do maseczek: „od 27 lutego wprowadzamy obowiązek zakrywania ust i nosa wyłącznie przy użyciu maseczki. Nie można stosować szalików, kominów, chust, bandan i przyłbic”.

Koronawirus w Polsce. Kiedy otwarcie gastronomii?

Kawiarnie, bary i restauracje pozostają zamknięte w całym kraju. Od października zeszłego roku obsługują klientów jedynie na wynos, lub oferują dostawę. Rząd nie informuje, kiedy gastronomia mogłaby wrócić do działalności, ale w sprawie wypowiedziała się ostatnio Olga Semeniuk. „Patrzymy na możliwość otwierania ogródków, funkcjonowania na otwartej przestrzeni. Musimy uzbroić się w cierpliwość”, powiedziała wiceminister rozwoju na antenie Radia Zet.

Jak dodała w rozmowie z radiem, jeśli liczba nowych zachorowań będzie stale rosnąć, rząd może rozważyć „spadek mobilności społecznej”. „Jesteśmy do tego przygotowani, w zasadzie od ubiegłego roku. [...] Jeżeli te liczby będą zdecydowanie większe [dobowe statystyki], to będziemy starali się doprowadzać do spadku mobilności społecznej”, przekazała.

Od początku epidemii Covid-19 w Polce wykryto ponad milion siedemset tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Prawie 45 tysięcy osób zmarło, ponad milion czterysta tysięcy uznaje się za wyleczone. 

Źródło: Na Temat, TVN24, Radio Zet

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…