Koronawirus, covid-19, nowy objaw
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: lekarze mówią o nowym objawie choroby 

O czym mowa?

Olga Figaszewska 24 stycznia 2021 13:51
Koronawirus, covid-19, nowy objaw
Fot. Adobe Stock

Lekarze zwracają uwagę na nowe, nietypowe objawy zakażenia koronawiruem. O swoich przypuszczeniach opowiedział jeden z brytyjskich naukowców. O czym mowa?

Nowy objaw zakażenia koronawirusem

Jeden z brytyjskich epidemiologów zauważył, że u osób zmagających się z koronawirusem pojawia się owrzodzenie języka (tzw. covidowy język) i obrzęk jamy ustnej. Pacjenci coraz częściej skarżą się na te dolegliwości. Nie są one typowe.  

„Jedna na pięć osób z Covidem ma mniej powszechne objawy, których nie ma na oficjalnej liście PHE. Widzę rosnącą liczbę języków covidowych i owrzodzeń jamy ustnej. Jeśli masz dziwne objawy lub nawet po prostu bóle głowy i zmęczenie, zostań w domu!", napisał profesor Tim Spector z King's College London. Epidemiolog pokazał także zdjęcie obrazujące opisany objaw.

Wcześniej do podobnych wniosków doszli naukowcy z Hiszpanii. O zmianach informowali także medycy z Czech, którzy uważają, że te dolegliwości mogą występować u pacjentów, którzy przechodzą COVID-19 bezobjawowo.

„Owrzodzenie języka to bezpośredni objaw infekcji SARS-CoV-2, pojawiający się na skutek zaburzenia funkcjonowania układu odpornościowego. Podatność błony śluzowej jamy ustnej na SARS-CoV-2 może być wynikiem ekspresji enzymu konwertującego angiotensynę 2 (ACE2) w nabłonkowych komórkach języka”, podkreślał dr Abanoub Riad.

Dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. walki z COVID-19 Naczelnej Rady Lekarskiej podkreśla, że dolegliwości zaobserwowane w innych krajach mogą łączyć się z nowym typem koronawirusa i jego mutacjami. „Połowa zakażeń w Wielkiej Brytanii jest teraz wywołanych tym nowym mutantem B117, więc być może ten objaw jest związany z infekcją właśnie tym nowym wariantem wirusa”, mówił ekspert [cytat za abczZdrowie].

„Wirus namnaża się w drogach oddechowych, a nie w nabłonku jamy ustnej, więc jest to jakiś nieswoisty objaw. Do tej pory nie spotkałem się u pacjentów z takimi objawami, odnotowaliśmy przypadki obrzęku nosa, obrzęku zatok, ale nie bezpośrednio wewnątrz jamy ustnej. Ta choroba nauczyła nas tego, że nie można niczego wykluczyć ”, dodał. 

Źródło: RadioZetZdrowie, Onet.pl, abczdrowie.pl

Koronawirus, covid-19, objawy
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.