koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: w Polsce zostaną wyznaczone czarne strefy?

„Do wprowadzenia jeszcze bardziej surowych obostrzeń aspiruje 16 powiatów"

Redakcja VIVA! 23 października 2020 09:45
koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia odnotowuje kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Wprowadzenie obostrzeń w strefach czerwonych i żółtych na terenie kraju nie zapobiegło rozszerzaniu się ognisk pandemii. Czy w Polsce zostaną wprowadzone czarne strefy i kolejne obostrzenia?

Zostanie wprowadzona czarna strefa?

Niedawno minister zdrowia podkreślał, że w czerwonej strefie na terenie kraju znajduje się 300 z 380 powiatów. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że teraz ważna jest obrona wydolności systemu opieki zdrowia. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak podaje Wirtualna Polska, coraz częściej wspomina się o czarnych strefach, gdzie liczba przypadków zachorowań dramatycznie wzrasta.

„Do wprowadzenia jeszcze bardziej surowych obostrzeń aspiruje obecnie 16 powiatów. Wskaźnik nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców wynosi tam ponad 42. Siedmiokrotnie przekracza współczynnik dla strefy żółtej”, powiedział analityk Piotr Tarnowski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ekspert w komentarzu zaznacza, że należałoby w tej sytuacji wprowadzić nowy typ obostrzeń, w których chodziłoby o maksymalne ograniczenie kontaktów. A wśród regionów, które są najbardziej zagrożone, wymienia się powiaty: łosicki, garwoliński, brzeziński, gostyński, krotoszyński, namysłowski, kluczborski, miechowski, kolbuszowski, prudnicki, myślenicki, suski, limanowski, tatrzański, leski, a także Kraków.

O czarnych strefach wspominał dr Franciszek Rakowski, podkreślając, że chodziłoby o lokalne lockdowny. Wówczas mówi się także o ponownym wprowadzeniu nauki zdalnej. Jednak ekspert zaznaczył, że być może dotyczyłoby to starszych roczników i nie musiałoby obejmować wszystkich szkół.

„Tylko trzeba dobrze przemyśleć te czarne strefy. (…) Nawet jeśli nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje administracyjne, to społeczeństwo i tak mocno zareaguje, będzie się pilnowało. Trend wzrostu epidemii zostanie przyblokowany”, wyjaśnił w WP Money. To się liczy. 

nowy-koronawirus-chinskie-nietoperze-sads-cov-8
Fot. AdobeStock.com

Test na koronawirusa
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.