koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: w Polsce zostaną wyznaczone czarne strefy?

„Do wprowadzenia jeszcze bardziej surowych obostrzeń aspiruje 16 powiatów"

Redakcja VIVA! 23 października 2020 09:45
koronawirus, karetki, szpital, paraliż służby zdrowia
Fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER

Z dnia na dzień Ministerstwo Zdrowia odnotowuje kolejne rekordy zakażeń koronawirusem. Wprowadzenie obostrzeń w strefach czerwonych i żółtych na terenie kraju nie zapobiegło rozszerzaniu się ognisk pandemii. Czy w Polsce zostaną wprowadzone czarne strefy i kolejne obostrzenia?

Zostanie wprowadzona czarna strefa?

Niedawno minister zdrowia podkreślał, że w czerwonej strefie na terenie kraju znajduje się 300 z 380 powiatów. W swojej wypowiedzi zaznaczył, że teraz ważna jest obrona wydolności systemu opieki zdrowia. W czwartek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 12 107 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Jak podaje Wirtualna Polska, coraz częściej wspomina się o czarnych strefach, gdzie liczba przypadków zachorowań dramatycznie wzrasta.

„Do wprowadzenia jeszcze bardziej surowych obostrzeń aspiruje obecnie 16 powiatów. Wskaźnik nowych zakażeń na 10 tys. mieszkańców wynosi tam ponad 42. Siedmiokrotnie przekracza współczynnik dla strefy żółtej”, powiedział analityk Piotr Tarnowski w rozmowie z Wirtualną Polską.

Ekspert w komentarzu zaznacza, że należałoby w tej sytuacji wprowadzić nowy typ obostrzeń, w których chodziłoby o maksymalne ograniczenie kontaktów. A wśród regionów, które są najbardziej zagrożone, wymienia się powiaty: łosicki, garwoliński, brzeziński, gostyński, krotoszyński, namysłowski, kluczborski, miechowski, kolbuszowski, prudnicki, myślenicki, suski, limanowski, tatrzański, leski, a także Kraków.

O czarnych strefach wspominał dr Franciszek Rakowski, podkreślając, że chodziłoby o lokalne lockdowny. Wówczas mówi się także o ponownym wprowadzeniu nauki zdalnej. Jednak ekspert zaznaczył, że być może dotyczyłoby to starszych roczników i nie musiałoby obejmować wszystkich szkół.

„Tylko trzeba dobrze przemyśleć te czarne strefy. (…) Nawet jeśli nie zostaną wprowadzone nowe restrykcje administracyjne, to społeczeństwo i tak mocno zareaguje, będzie się pilnowało. Trend wzrostu epidemii zostanie przyblokowany”, wyjaśnił w WP Money. To się liczy. 

nowy-koronawirus-chinskie-nietoperze-sads-cov-8
Fot. AdobeStock.com

Test na koronawirusa
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.