maseczka, mandaty od 16 kwietnia
Fot. Adobe Stock
O TYM JEST GŁOŚNO

Koronawirus w Polsce: rząd ureguluje ceny maseczek ochronnych

Ile będą kosztować?

Rafał Kowalski 22 kwietnia 2020 17:56
maseczka, mandaty od 16 kwietnia
Fot. Adobe Stock

Epidemia koronawirusa to dla każdego z nas szereg obostrzeń. Najważniejszym z nich jest nakaz pozostania w domu tak długo, jak to możliwe. Jasnym jednak jest, że konieczne wyjścia do pracy, sklepu czy lekarza muszą się odbywać. Wtedy, na zewnątrz, nas i innych chronić mają maseczki. Ich obowiązkowe noszenie może być problematyczne, gdy ceny tego produktu bardzo skaczą… Okazuje się, że rząd nie zamierza zostawić tej sprawy.

Polski rząd o cenach maseczek. Ile za nie zapłacimy?

Nakaz noszenia maseczki po wyjściu z domu obowiązuje od 16 kwietnia, ale już wcześniej wielu sprzedawców upatrzyło w tym produkcie ogromny zysk. Wywindowano więc bez skrupułów ceny masek tak, by jak najwięcej na nich zarobić. Jak dowiedział się zespół RMF FM, władza ukróci już niedługo takie praktyki. „Jeszcze w tym tygodniu Ministerstwo Rozwoju ma wydać rozporządzenie ustalające maksymalne ceny maseczek ochronnych”, czytamy na stronie radia. O nowych cenach zdecyduje minister rozwoju Jadwiga Emiliewicz. Przed nią trudne zadanie, ponieważ rodzajów maseczek jest co najmniej kilka.

Politycy nie chcą też uderzyć w producentów maseczek ustalając cenę tak niską, że nie będzie się im opłacało kontynuować produkcji. Jak przekazuje RMF FM, to dlatego pierwsza maksymalna cena maseczek podana przez rząd będzie stosunkowo wysoka. W kolejnych tygodniach ma być ona regularnie obniżana.

Ile maseczki kosztują dziś? Jeśli mowa o najprostszej maseczce wielorazowej, to jej ceny kształtują się następująco – sklepy internetowe – już od 6zł, Poczta Polska – 9,99zł, Biedronka – 15zł (za 3 sztuki), apteki – 4-6zł i wreszcie sklepy Żabka, które sprzedają 10pak maseczek za 17zł. Ta cena oznacza, że sieć nie bierze ze sprzedaży tego produktu ani grosza dla siebie.

Jak sądzicie, jaką cenę maseczki określi rząd? 

kierowca w maseczce 2020
Fot. Adobe Stock

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.