Koronawirus
Fot. AdobeStock
O TYM SIĘ MÓWI

Eksperci przepowiadają: koronawirus zniszczy światową gospodarkę

Donald Trump chce uchronić USA

Sabina Zięba 12 marca 2020 22:00
Koronawirus
Fot. AdobeStock

Sześćdziesiąt jeden osób. Tyle przypadków koronawirusa stwierdzono na ten moment w Polsce. Od początku tego roku, wirus rozprzestrzenił się błyskawicznie na wszystkie kontynenty. Sprawił, że ludzie wpadają w panikę, obawiają się o swoje zdrowie i życie. Choroba wpływa nie tylko na zwykłą codzienność, ale i światową gospodarkę. Eksperci przepowiadają wielki kryzys. Czego się bać?

Zamykanie granic, kwarantanny i kryzys ekonomiczny

Nikt nie spodziewał się, że choroba zapoczątkowana w chińskim mieście Wuhan, będzie miała takie konsekwencje. Epidemia nie została powstrzymana na terenie Azji i w błyskawicznym tempie opanowała 125 krajów, zarażając dotychczas prawie 135 tys. osób. Sparaliżowała życie szczególnie we Włoszech i Chinach, lecz już wiadomo, że także w Polsce pojawią się problemy branży lotniczej oraz transportowej. W USA Donald Trump podjął radykalne decyzje i zablokował wszystkie podróże z krajów europejskich na następne 30 dni. Uprzedził: „Nowe zasady wejdą w życie w piątek od północy”. Restrykcje dotyczą obywateli krajów europejskich, nie Amerykanów. Wyjątkiem są połączenia miedzy Stanami Zjednoczonymi i Wielką Brytanią. Zrzeszenie linii lotniczych obliczyło natomiast, że przewoźnicy mogą stracić nawet 113 mld dolarów z powodu niesprzedanych biletów. Jednak według ekspertów nadchodzi większy kryzys.

Oznak zapowiadających pogorszenie się stanu gospodarki jest wiele - wahania cen ropy (w poniedziałek koszt baryłki wynosił nieco ponad 30 dolarów, gdy jeszcze w piątek było to 50 dolarów), ponad 6-procentowe straty polskiej giełdy (indeks notowań największych polskich spółek znalazł się na najniższym poziomie od 2009 roku) czy trudna sytuacja polityczna na świecie.

W rozmowie z Fakt.pl, analityk rynków finansowych, Piotr Kuczyński, powiedział: „W gospodarkę Chin koronawirus już uderzył. Obecnie bardziej trzeba się martwić o Europę i USA. (...) Warunkiem jest, że uda się powstrzymać epidemię i w kwietniu czy w maju sytuacja wróci do normy. Jeśli się nie uda, i sytuacja unormuje się dopiero w czerwcu czy w lipcu, wtedy świat wejdzie w recesję, której skala może być porównywalna z Wielką Depresją z lat trzydziestych ubiegłego wieku. Dojdzie do paraliżu powiązań logistycznych i transportowych na niespotykaną skalę”. Dodał także, że możemy spodziewać się innych komplikacji: „Recesja z powodu długotrwałej epidemii oznacza dla milionów Polaków utratę pracy, czy nawet, problemy z dostawami podstawowych produktów”. Z kolei Rzeczpospolita szacuje, że Polska gospodarka straci co najmniej 50 mld zł przez chińską chorobę.

Myślicie, że rzeczywiście koronawirus aż tak się rozwinie?  

Wideo

Marynarki, kardigany, sukienki maxi, kozaki na słupku. Te produkty będą modne jesienią i zimą 2020/2021

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAŁGORZATA ROZENEK-MAJDAN i RADOSŁAW MAJDAN w przejmującej rozmowie o walce o dziecko, mierzonej poświęceniem, niepewnością, ale i wdzięcznością. MICHAŁ ŻEBROWSKI i EUGENIUSZ KORIN, dyrektor i reżyser Teatru 6. piętro. Czy się lubią, podziwiają i... kłócą. MARIOLA BOJARSKA FERENC Los naznaczony tragediami: wypadek mamy, walka o życie synka, rozwód, choroba męża. W cyklu EXTRA: Czy w kontekście niemieckich obozów koncentracyjnych może być mowa o modzie? – opowiada antropolożka mody Karolina Sulej. PODRÓŻ „Będziecie tam wracać”, mówi o Bieszczadach słynna podróżniczka Elżbieta Dzikowska.