Pademia koronawirusa
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: naukowcy informują o nowych, nieodwracalnych skutkach zakażenia

Covid-19 wpływa na pracę mózgu i serca

Ksenia Krasko 12 sierpnia 2020 12:55
Pademia koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa, z którą od kilku miesięcy zmaga się cały świat, wciąż jest najważniejszym zagadnieniem dla naukowców. Eksperci co jakiś czas informują nie tylko o nowych objawach zakażenia, ale i nowych skutkach przebytej choroby Covid-19. Jak wskazują najnowsze badania, niebezpieczny wirus wpływa nie tylko na płuca, ale również na mózg oraz serce.

Nieodwracalne skutki zakażenia koronawirusem

Natalie Thronson, neurobiolog z University of Michigan, wyjaśniła, jak poważne konsekwencje mogą czekać osoby, które przeszły chorobę Covid-19. Jak tłumaczy w czasopiśmie Medical Express, skutkiem zakażenia może być zespół Guillaina-Barrégo, czyli ostre zapalenie demielinizacyjne, które prowadzi m.in. do postępującego osłabienia siły mięśniowej.

Niektórzy pacjenci po przebytej chorobie zauważą u siebie zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome, CFS). Ta przewlekła choroba znacznie ogranicza zdolność do wykonywania codziennych czynności, a jej najczęstszymi objawami są m.in. zaburzenia pamięci i koncentracji, niewyjaśnione bóle mięśni, albo poczucie skrajnego wyczerpania, trwające dłużej niż 24 godziny.

Innym zagrożeniem jest zwiększone ryzyko choroby Alzheimera, jednak w tym kierunku nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań.

Zakażenie koronawirusem wpływa na płuca i serce

Hiszpańscy naukowcy ostrzegają natomiast, że choroba Covid-19 może skutkować włóknieniem płuc, które objawia się nawet po miesiącu od zakażenia. Badania w tym kierunku przeprowadził zespół medyczny z hiszpańskiego Uniwersyteckiego Szpitala Wysp Kanaryjskich.

Eksperci podkreślili, że „niekorzystne zmiany pojawiające się w płucach są trwałe”. Jak tłumaczą, na skutek zakażenia dochodzi do uszkodzeń pęcherzyków płucnych, które zaczynają włóknieć. Są mniej elastyczne i nie pracują prawidłowo, przez co występują poważne kłopoty z oddychaniem.

Naukowcy wskazują także na nowy objaw – zakażenie koronawirusem może przypominać ostry zawał serca. „W miarę poznawania wpływu COVID-19 na serce zaczęliśmy rozpoznawać wyjątkowe i niezwykłe objawy. Niektórzy pacjenci mają nieprawidłowe EKG, które może wyglądać jak ostry zawał serca, ale bez zablokowanej tętnicy”, przekazał Satjit Bhusri, kardiolog ze szpitala w Nowym Jorku.

Eksperci prowadzą badania, które pozwolą ustalić, jak dokładnie zakażenie koronawirusem wpływa na serce. Już teraz podejrzewają, że chodzi m.in. o „blokadę blaszki miażdżycowej, [...] skurcz naczyń wieńcowych, mikrozakrzepy lub bezpośrednie uszkodzenie śródbłonka lub naczyń”.

Na całym świecie wykryto jak dotąd ponad 20 milionów przypadków zakażenia koronawirusem. Blisko 750 tysięcy osób nie żyje, prawie 13 i pół miliona wyzdrowiało. 

Źródło: MEDONET, ABC Zdrowie, BBC

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Maciej Musiał zadzwonił do Dagmary Kaźmierskiej z przeprosinami. Wcześniej zamieścił w sieci niestosowny komentarz

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER w poruszającej rozmowie wyznaje: „Szukam swojego szczęścia w miłości, w życiu, na świecie…”. GOŁDA TENCER: „Ludzie młodzi nie znają historii. Patrzą do przodu (…). A ja robię wszystko, by ocalić pamięć”, mówi. JAN HOLOUBEK i KASPER BAJON: reżyser i scenarzysta. Czego nie nakręcą, staje się hitem. A jak wyglądają ich relacje poza planem filmowym? MONIKA MILLER od lat zmaga się z depresją i chorobą dwubiegunową, ale teraz za sprawą miłości pierwszy raz w życiu jest szczęśliwa.