Pademia koronawirusa
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Koronawirus: naukowcy informują o nowych, nieodwracalnych skutkach zakażenia

Covid-19 wpływa na pracę mózgu i serca

Ksenia Krasko 12 sierpnia 2020 12:55
Pademia koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Pandemia koronawirusa, z którą od kilku miesięcy zmaga się cały świat, wciąż jest najważniejszym zagadnieniem dla naukowców. Eksperci co jakiś czas informują nie tylko o nowych objawach zakażenia, ale i nowych skutkach przebytej choroby Covid-19. Jak wskazują najnowsze badania, niebezpieczny wirus wpływa nie tylko na płuca, ale również na mózg oraz serce.

Nieodwracalne skutki zakażenia koronawirusem

Natalie Thronson, neurobiolog z University of Michigan, wyjaśniła, jak poważne konsekwencje mogą czekać osoby, które przeszły chorobę Covid-19. Jak tłumaczy w czasopiśmie Medical Express, skutkiem zakażenia może być zespół Guillaina-Barrégo, czyli ostre zapalenie demielinizacyjne, które prowadzi m.in. do postępującego osłabienia siły mięśniowej.

Niektórzy pacjenci po przebytej chorobie zauważą u siebie zespół chronicznego (przewlekłego) zmęczenia (Chronic Fatique Syndrome, CFS). Ta przewlekła choroba znacznie ogranicza zdolność do wykonywania codziennych czynności, a jej najczęstszymi objawami są m.in. zaburzenia pamięci i koncentracji, niewyjaśnione bóle mięśni, albo poczucie skrajnego wyczerpania, trwające dłużej niż 24 godziny.

Innym zagrożeniem jest zwiększone ryzyko choroby Alzheimera, jednak w tym kierunku nie przeprowadzono jeszcze szczegółowych badań.

Zakażenie koronawirusem wpływa na płuca i serce

Hiszpańscy naukowcy ostrzegają natomiast, że choroba Covid-19 może skutkować włóknieniem płuc, które objawia się nawet po miesiącu od zakażenia. Badania w tym kierunku przeprowadził zespół medyczny z hiszpańskiego Uniwersyteckiego Szpitala Wysp Kanaryjskich.

Eksperci podkreślili, że „niekorzystne zmiany pojawiające się w płucach są trwałe”. Jak tłumaczą, na skutek zakażenia dochodzi do uszkodzeń pęcherzyków płucnych, które zaczynają włóknieć. Są mniej elastyczne i nie pracują prawidłowo, przez co występują poważne kłopoty z oddychaniem.

Naukowcy wskazują także na nowy objaw – zakażenie koronawirusem może przypominać ostry zawał serca. „W miarę poznawania wpływu COVID-19 na serce zaczęliśmy rozpoznawać wyjątkowe i niezwykłe objawy. Niektórzy pacjenci mają nieprawidłowe EKG, które może wyglądać jak ostry zawał serca, ale bez zablokowanej tętnicy”, przekazał Satjit Bhusri, kardiolog ze szpitala w Nowym Jorku.

Eksperci prowadzą badania, które pozwolą ustalić, jak dokładnie zakażenie koronawirusem wpływa na serce. Już teraz podejrzewają, że chodzi m.in. o „blokadę blaszki miażdżycowej, [...] skurcz naczyń wieńcowych, mikrozakrzepy lub bezpośrednie uszkodzenie śródbłonka lub naczyń”.

Na całym świecie wykryto jak dotąd ponad 20 milionów przypadków zakażenia koronawirusem. Blisko 750 tysięcy osób nie żyje, prawie 13 i pół miliona wyzdrowiało. 

Źródło: MEDONET, ABC Zdrowie, BBC

koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.