koronawirus, nowa odmiana koronawirusa
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Wielka Brytania ostrzega przed nową odmianą koronawirusa 

„To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym zapanować”

Olga Figaszewska 21 grudnia 2020 06:08
koronawirus, nowa odmiana koronawirusa
Fot. Adobe Stock

Brytyjski minister zdrowia ostrzega przed nową odmianą koronawirusa. „To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym zapanować, zaznaczył Matt Hancock w komentarzu dla BBC. Wielka Brytania wprowadza surowe obostrzenia, a WHO wzywa do działania przedstawicieli państw. 

Wielka Brytania ostrzega przed nowym wariantem wirusa

Pojawiła się nowa odmiana koronawirusa. W Wielkiej Brytanii naukowcy wykryli ją w drugim tygodniu grudnia w 60 rejonach kraju. Zmutowany wariant SARS-CoV-2 prawdopodobnie może przenosić się zdecydowanie szybciej i jak przypuszczają naukowcy jest o 70% bardziej zaraźliwy. Jak podkreślił w rozmowie z mediami brytyjski minister zdrowia, nowa odmiana jest na razie poza kontrolą. Może to doprowadzić do blokady szpitali. Już teraz w Wielkiej Brytanii liczba zachorowań jest porównywalna z pierwszą falą pandemii.

Dlatego tamtejszy rząd wprowadził w niektórych rejonach kraju nowe obostrzenia dotyczące ograniczeń w przemieszczaniu się. Co oznacza częściowy lockdown w Londynie, większości południowo-wschodniej Anglii, a także w całej Walii. Premier Boris Johnson zaznaczył, że restrykcje mogą obowiązywać przez kilka miesięcy.

„Naprawdę martwię się o NHS. Obecnie w szpitalach przebywa ponad 18 tys. zakażonych pacjentów. To niewiele mniej niż podczas pierwszej fali epidemii. To kolejny powód, dla którego musimy przestrzegać nowych obostrzeń i wykazać się odpowiedzialnością”, mówił minister zdrowia Matt Hancock w rozmowie z BBC.

WHO podało, że taką samą mutację wykryto już w Australii, Danii i Holandii. Kolejne kraje decydują się na wprowadzenie zakazu lotów z Wysp. Światowa Organizacja Zdrowia zaapelowała do przedstawicieli krajów w sprawie zaostrzenia zasad sanitarnych.

„W Europie, gdzie transmisja koronawirusa jest intensywna i szeroka, poszczególne państwa powinny wzmocnić kontrole i środki zapobiegawcze”, zaznaczył rzecznik WHO.

Na razie nie wiadomo czy nowy wirus jest odporny na szczepionkę i czy powoduje większą śmiertelność. 

Źródło: Wiadomości.gazeta.pl, polsatnews.pl

Brytyjski minister zdrowia, Matt Hancock:

Matt Hancock
Fot. AFP PHOTO / ROGER HARRIS / UK Parliament

Koronawirus, szczepionka, Covid-19
Fot. stock.adobe

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KLAUDIA EL DURSI: „Nie myślałam o show-biznesie. Ani o pozowaniu do »Playboya«”, mówi uczestniczka „Top Model” i prowadząca program „Hotel Paradise”. Rektor warszawskiej Akademii Teatralnej WOJCIECH MALAJKAT o przemocy i mobbingu w szkołach artystycznych i o tym, dlaczego nie został… nauczycielem w mazurskim miasteczku. KSIAŻĘ WILLIAM I KSIĄŻĘ HARRY: Koniec braterskiej miłości? Historia MIŁKI RAULIN brzmi jak bajka o odważnej dziewczynie, która dzięki marzeniom zdobyła Koronę Ziemi. W cyklu Extra – na fieście w Andaluzji.