koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock
O TYM SIĘ MÓWI

Wielka Brytania: nie żyje prawdopodobnie najstarsza ofiara koronawirusa

Hilda Churchill miała 108 lat

Ksenia Krasko 30 marca 2020 13:45
koronawirus, szpital
Fot. Adobe Stock

Jak informują brytyjskie media, z powodu powikłań wywołanych chorobą Covid-19, w sobotę zmarła 108-letnia Hilda Churchill. Prawdopodobnie jest najstarszą ofiarą pandemii koronawirusa. Miała czworo dzieci, 11 wnuków i 14 prawnuków.

Nie żyje 108-letnia kobieta, najstarsza ofiara koronawirusa

Hilda Churchill zmarła w domu opieki w Salford, zaledwie kilka dni przed swoimi 109. urodzinami. Urodziła się rok przed zatonięciem Titanica, trzy lata przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej, a także siedem lat przed pandemią groźnej grypy hiszpanki.

Wnuk Hildy, Anthony Churchill, porozmawiał z dziennikiem The Guardian. Jak przyznał, trwająca pandemia skłoniła kobietę do wspomnień. „Kiedy odwiedziłem ją ostatni raz, rozmawialiśmy o koronawirusie i zaznaczyliśmy, że możemy się nie widzieć przez jakiś czas. Powiedziała, że to, co się dzieje, przypomina jej grypę hiszpańską, chociaż w jej czasach nie było samolotów, a pomimo to hiszpanka rozprzestrzeniła się na cały świat”.

108-latka opowiedziała mężczyźnie, że pandemię hiszpanki przeżyła cała jej rodzina, z wyjątkiem 12-miesięcznej Beryl May. „Opowiedziała, że pamięta, jak stała przy oknie w sypialni i patrzyła na małą trumnę ze swoją młodszą siostrą. [...] Pamiętała, że jej matka próbowała się wszystkimi opiekować, a ojciec upadł na ulicy. Mówiła, jak niesamowite jest to, że coś, czego nie widać, może być tak niszczycielskie”.

„Nigdy nie mówiła o strachu, o tym, że boi się tego nowego wirusa. Tak wiele przeżyła, i to była po prostu kolejna rzecz. Nigdy nie prosiła o współczucie, ani nie mówiła, jak było jej ciężko”, dodał.

Anthony Churchill przyznał, że stan zdrowia jego babci był dobry. Do domu opieki przeprowadziła się kilkanaście miesięcy temu. „Nigdy nie rozumiała, jak bardzo się postarzała. Myślę, że napędzała ją ciężka praca. I dobre geny. Była ze mną przez całe życie. Była najlepsza i jesteśmy całkowicie załamani”.

W Wielkiej Brytanii wykryto prawie 20 tysięcy przypadków zakażenia koronawirusem. Ponad 1200 osób zmarło. 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.