Citybreak Wiedeń mn
Fot. Adobe Stock
VIVA! Itaka

City break: zobacz Wiedeń w jeden weekend

Najważniejsze punkty w mieście, które warto zobaczyć w trzy dni

Aleksandra Trendak 11 marca 2023 14:20
Citybreak Wiedeń mn
Fot. Adobe Stock

Wiedeń to przepiękna stolica Austrii, które jest świetnym miejscem na weekendowy odpoczynek. Posiada niesamowitą ofertę kulturalną, fantastyczne atrakcje turystyczne oraz bardzo dobre jedzenie. Wiele biur podróży oferuje wycieczki do Wiednia, jednak my pokażemy Ci, co warto zobaczyć w tym mieście w przeciągu trzech dni na własną rękę. Najszybciej do Wiednia dostaniesz się za pomocą samolotu, im wcześniej zarezerwujesz lot, tym tańszy on będzie. Dodatkowo Booking i Airbnb mają w swoich ofertach świetne hotele i apartamenty położone w różnych częściach stolicy, która jest świetnie skomunikowana transportem miejskim z lotniskiem. Odkryj najciekawsze miejsca w Wiedniu, które warto zobaczyć w czasie weekendowego pobytu. 

ZOBACZ TEŻ: Podróż śladami Harry'ego Pottera po Europie

Wiedeń na weekend - Pałac Schönbrunn 

Jest to kompleks pałacowy zbudowany w XVII-XVIII wieku, obecnie uznawany za jeden z najpiękniejszych barakowych pałaców w Europie znajdujący się na liście UNESCO. Kiedyś był rezydencją rodziny cesarskiej, teraz jest obiektem cieszącym się ogromną popularnością wśród turystów. Posiada aż 1 441 komnat, z czego zwiedzać można 45, między innymi Pokój Milionowy, Wielką Galerię oraz Salę Lustrzaną, w której pierwsze koncerty dawał sześcioletni Mozart. Ponadto pałac otaczają przepiękne ogrody w stylu francuskim, znajduje się tu też angielski park oraz fontanna Neptuna i palmiarnia. Miłośnicy zwierząt także znajdą coś dla siebie, ponieważ część kompleksu stanowi ZOO, jedno z najstarszych w Europie. Na końcu ogrodu wybudowano przepiękny taras widokowy – Glorietta, skąd można podziwiać widok na pałac oraz panoramę miasta. 

Citybreak Wiedeń schonburg
Fot. Adobe Stock

Wiedeń na weekend - Stare Miasto 

Historyczne Stare Miasto znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO i znajdują się na nim najsłynniejsze zabytki Wiednia, między innymi Katedra św. Szczepana, Hofburg, muzea, galerie i kościoły. Ulice są pełne barokowej architektury i historycznych perełek, które stopniowo w czasie spaceru można odkrywać. W trakcie spaceru warto zatrzymać się w jednej z kawiarni lub restauracji i skosztować tradycyjnego, austriackiego jedzenia.

Citybreak Wiedeń stare miasto
Fot. Adobe Stock

Wiedeń na weekend - Weiner Rathaus 

Jest to ratusz zbudowany pod koniec XIX wieku w stylu neogotyckim i jest aktualną siedzibą burmistrza Wiednia oraz miejscem obrad Rady Miasta i Rządu Kraju Związkowego. Charakteryzuje się przepiękną fasadą, bardzo bogato udekorowaną z licznymi strzelistymi wieżyczkami. Wewnątrz budynku znajduje się dziedziniec Arkadenhof. W każdy poniedziałek, środę i piątek o godzinie 13 jest możliwość zwiedzania ratusza z przewodnikiem, na którą wcześniejsza rejestracja nie jest konieczna. 

Citybreak Wiedeń rathaus
Fot. Adobe Stock

Wiedeń na weekend - Katedra św. Szczepana 

Jest to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w Wiedniu. Katedra św. Szczepana jest uznawana za jeden z najpiękniejszych gotyckich obiektów sakralnych w Europie. Będąc na Stephansplatz można zobaczyć jej wysoką na 136 metrów wieżę oraz dach katedry, której dachówki układają się w kształty: orła Habsburgów, herb Wiednia oraz Austrii. Wstęp do katedry jest darmowy, a wewnątrz można zobaczyć prawdziwe bogactwo w postaci rzeźb i zdobień. 

Citybreak Wiedeń katedra sw szczepana
Fot. Adobe Stock

Wiedeń na weekend - Pałac Hofburg 

To niezwykłe miejsce, na którego zwiedzanie warto poświęcić cały dzień. Przez ponad 700 lat urzędowali w nim władcy Austrii i stanowi on imponujący kompleks budynków, dziedzińców, bram i pomników. Można tu między innymi zwiedzić Muzeum Sisi, apartamenty cesarskie oraz zobaczyć kolekcję srebra. Hofburg skrywa także Skarbiec Cesarski, w którym zwiedzający mogą zobaczyć dawne skarby i insygnia cesarskie. Warto też zobaczyć Bibliotekę Narodową, która została wybudowana w XVIII wieku i jest zaliczana do najpiękniejszych historycznych bibliotek na świecie. W pałacu jest także jedno wyjątkowe miejsce na skalę światową - Hiszpańska Dworska Szkoła Jazdy Konnej, jest to jedyne miejsce, gdzie można zobaczyć pokazy jeździeckie w barokowej hali z XVIII wieku. 

Citybreak Wiedeń hofburg
Fot. Adobe Stock

Wiedeń na weekend - Muzeum Historii Naturalnej 

Jest to przepiękne muzeum z niezwykłymi sklepieniami, kopułami i ozdobnymi detalami. Zbiory muzealne składają się z licznych kolekcji monarchów austriackich, którzy w XIX wieku organizowali liczne ekspedycje podróżnicze do krajów Ameryki Południowej, skąd przywożono liczne okazy tamtejszej flory, fauny i minerałów. Muzeum składa się z trzydziestu dziewięciu sal eskpozycyjnych, które są wypełnione licznymi gatunkami zwierząt i roślin z różnych zakątków świata. Wstęp do muzeum kosztuje dziesięć euro, ale zdecydowanie warto je odwiedzić. Przed nim można też spędzić trochę czasu na Placu Marii Teresy, na którym znajdują się piękne klomby i fontanny oraz przejść do Muzeum Historii Sztuki, w którym znajdują się dzieła takich malarzy jak Pieter Bruegel, Jan Vermeer, Rubens, Tycjan oraz Rembrandt. 

Citybreak Wiedeń Muzeum historii naturalnej
Fot. Adobe Stock

Wiedeń na weekend - Belweder 

Ta barokowa rezydencja składa się z dwóch budynków - Belwedera Górnego i Dolnego, które są rozdzielone rozległym ogrodem w stylu francuskim, pełnego fontann i posągów. Górny Belweder był głównie przeznaczony do organizacji bankietów i ważnych uroczystości, dziś można w nim podziwiać dzieła artystów takich jak Monet, Vincent van Gogh praz Klimta (między innymi jego najsłynniejszy obraz “Pocałunek”). 

Citybreak Wiedeń belweder
Fot. Adobe Stock

Wiedeń jest pełen niezwykłych miejsc, a trzy dni na poznanie jego pełnego potencjału to zdecydowanie za mało. Odwiedzając to miasto warto także zanurzyć się w jego wspaniałej kuchni, spróbować słynnego czekoladowego torciku i odkryć co skrywają jego małe, wąskie uliczki. Macie w planach odwiedzenie Wiednia?  

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Jedno zdjęcie Roxie Węgiel wywołało lawinę komentarzy. Odpowiedziała: „Ludzie muszą się przyzwyczaić, że jest inaczej”

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA I MAŁGORZATA SOCHA: przyjaciółki w rozmowie pełnej czułości, kobiecej energii i śmiechu. O TYM SIĘ MÓWI: była najbardziej znienawidzoną kobietą na świecie, dzisiaj jest kochana i podziwiana. Czy KRÓLOWA CAMILLA aż tak się zmieniła, czy Brytyjczycy zmienili front? ELIZA RYCEMBEL: jedna z najzdolniejszych aktorek młodego pokolenia nie pogardziłaby epizodami, ale… reżyserzy widzą ją w głównych rolach. MARIA ROTKIEL: uznana psycholog apeluje: „Dziewczyny, musimy być dla siebie ważne!”.