Najpiękniejsze ogrody na dachach, BUW
Fot. lesslemon/Adobe Stock
podróże 2023

Podróże 2023: Najpiękniejsze ogrody na dachach w Polsce

Podziwiaj panoramę miasta w urokliwym otoczeniu

Wiktoria Oskroba 27 lipca 2023 17:30
Najpiękniejsze ogrody na dachach, BUW
Fot. lesslemon/Adobe Stock

Spędzasz lato w mieście i zastanawiasz się, jak urozmaicić sobie weekend? Mamy propozycję dla tych, którzy kochają naturę i zarazem nie chcą ruszać się poza miasto. Doskonałym rozwiązaniem jest spacer w okolicznościach przyrody po ogrodach położonych na dachach budynków. Zobacz, gdzie znajdziesz najpiękniejsze w mieście "zielone dachy"!

ZOBACZ TAKŻE: Ranking najszczęśliwszych miast w Polsce w 2023 roku

Zielone dachy: przyjemność dla oka i korzyści dla środowiska

Pobyt w takim ogrodzie zapewnia nie tylko możliwość podziwiania pięknej roślinności, ale gwarantuje też niezwykłe widoki na panoramę miasta. Oprócz dostarczania doznań wizualnych, tworzenie zielonych dachów spełnia wiele innych zadań.

Ogrody na dachach budynków w miastach wnoszą wiele korzyści do naszego ekosystemu. Wśród nich należy wyróżnić ich ważą rolę w ochronie wielu gatunków ptaków i owadów, przez co przyczyniają się do zwiększenia bioróżnorodności. Ogrody wspomagają również oczyszczanie miejskiego powietrza, chłonąc pyłki unoszące się w powietrzu oraz naturalnie produkując tlen. Mogą też wpływać na zmniejszenie natężenia hałasu nawet o 8 decybeli!, a także stanowią dodatkową izolację budynku, chroniąc przed nagrzewaniem się latem.

Lato 2023: najpiękniejsze ogrody na dachach w Polsce

Jednym z takich miejsc są warszawskie ogrody Biblioteki Uniwersyteckiej UW. Co roku to miejsce przyciąga nie tylko turystów, chcących zobaczyć tę niesamowitą przestrzeń, ale także mieszkańców miasta. Ogród jest prawdziwym dziełem architektury krajobrazu. Jego bujna roślinność wspaniale komponuje się z elementami zielonych okien gmachu i surowego betonu. Ogród znajduje się przy ul. Dobrej 56/66 w Warszawie.

Najpiękniejsze ogrody na dachach, BUW
Fot. lesslemon/Adobe Stock

Zielone dachy: Ogród w Centrum Nauki Kopernik

Kolejnym "zielonym dachem", który warto odwiedzić jest ogród znajdujący się nad samą Wisłą na gmachu Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. To idealne miejsce do tego, by na chwilę odpocząć od zgiełku miasta. Szczególna architektura tego miejsca nawiązuje do kształtu koryta rzecznego (wijące się ścieżki ogrodu). Nie brakuje tu różnokolorowej roślinności przystosowanej do niesprzyjających warunków w klombach i donicach o nieregularnych kształtach. Ogród znajduje się przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie.

Zielone dachy w mieście: Ogród na dachu Galerii Północnej

Kolejnym miejscem w Warszawie, gdzie znajdziemy ogród na dachu jest Galeria Północna. Czerpie on inspirację z takich miast, jak Tokio czy Sztokholm i tworzy unikalny mikroklimat o właściwościach prozdrowotnych. Wśród alejek otoczonych zielenią, znajdziesz miejsce na relaks, czy praktykę jogi. Oprócz interesujących gatunków roślin, znajduje się tam tężnia solankowa. To prawdziwa oaza spokoju, która zadba to stan naszego ciała i ducha. Ogród znajduje się na Białołęce przy ul. Światowida 17.

Najpiękniejsze ogrody na dachach
Fot. Galeria Północna/mat.prasowe

Podróże 2023: Najpiękniejsze ogrody na dachach w Polsce
Fot. mat.prasowe Galeria Północna

Lato 2023: Ogrody na dachach w Polsce

Niezwykłe ogrody na dachach znajdziemy także w innych miastach w Polsce. M.in. w Białymstoku zielony dach zdobi Filharmonię i Operę Podlaską. Na szczycie budynku znajduje się rzeźba oraz bujna roślinność traw, jabłoni, jałowców i innych gatunków roślin. Takie ogrody znajdziemy ponadto na dworcu PKP we Wrocławiu, Katowicach i wielu centrach handlowych oraz biurowcach w Polsce. Wybierzecie się do jednego z ogrodów na dachu tego lata?  

Najpiękniejsze ogrody na dachach, BUW
Fot. lesslemon/Adobe Stock

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Wideo

Krzysztof Miruć oprowadza po swoim domu!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATASZA URBAŃSKA: „zawsze druga”. Przez lata żyła z taką łatką. Teraz rozlicza się z przeszłością. JANUSZ LEON WIŚNIEWSKI o wypadku, roli… przypadku w życiu. A także o nowej książce. MICHALINA OLSZAŃSKA: aktorka, skrzypaczka, mama… Jakie tajemnice kryje jej życie? GRZEGORZ ZAWIERUCHA: znany kucharz zaangażował się w akcję Burda Media Polska – TASTErzy. Dlaczego? PODRÓŻE: barokowy pałac w Kamieńcu, nazywany pruskim Wersalem, zasłynął przepychem i jako miejsce romansu pani Walewskiej z Napoleonem.