Harry Potter Europa mn
Fot. Adobe Stock
Podróże 2022

Podróż śladami Harry'ego Pottera po Europie

Odkryj magiczne miejsca związane z historią najsławniejszego czarodzieja na świecie

Aleksandra Trendak 23 czerwca 2022 15:30
Harry Potter Europa mn
Fot. Adobe Stock

JK Rowlnig stworzyła magiczny świat młodego czarodzieja Harre’go Pottera, a główną akcję książek oraz filmów umiejscowiła w Wielkiej Brytanii. Do najbardziej kultowych miejsc należą oczywiście stacja King’s Cross i peron 9 i ¾, wioska Hogsmade oraz Hogwart. Sprawdź nasz przewodnik po magicznych miejscach, które są związane ze światem Harre’go Pottera i można je odwiedzić! Wyrusz w podróż po Anglii, Bułgarii, a nawet Walii i odkryj co te miejsca łączy z historią Chłopca Który Przeżył. 

ZOBACZ TEŻ: Odkryj Edynburg - perłę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii

Podróż śladami Harrego Pottera: Zamek Alnwick, Anglia 

Najpopularniejszy zamek w Wielkiej Brytanii, ponieważ to właśnie on w filmach o Harrym Potterze był miejscem, w którym młodzi czarodzieje uczyli się latania na miotle oraz w “Harry Potter i Komnata Tajemnic” awaryjnie “parkował” Ron samochodem rodziców. Jest to drugi co do wielkości (po zamku w Windsorze) zamieszkały zamek w Anglii. Niestety Hogwart całościowo nie istnieje, jego wizerunek w filmach został zbudowany w kilku różnych lokalizacjach. Poza Zamkiem Alnwick, zdjęcia były też kręcone w Christ Church, Oxfordzie, Katedrze Durham i Gloucester oraz Lacock Abbey w hrabstwie Wiltshire. 

Harry Potter Europa
Fot. Adobe Stock

Podróż śladami Harrego Pottera: Dworzec King’s Cross w Londynie 

Najsławniejszy peron w całej Anglii, czyli 9 i ¾ znajduje się na dworcu King’s Cross w Londynie. Właśnie z tego miejsca odjeżdżał Hogwart Express zabierający młodych czarodziejów do szkoły. Fani Harre’go Pottera mogą tam znaleźć słynny wózek, który wydaje się jakby wchodzić w ścianę dworca, co nawiązuje to słynnej sceny, kiedy Harry po raz pierwszy udawał się do szkoły dla czarodziejów. Na miejscu można zrobić sobie zdjęcie z wózkiem mając na sobie szalik jednego z domów Hogwartu oraz udać się do sklepu z pamiątkami z filmu, jak czekoladowe żaby, różdżki lub szaty. Zdecydowanie miejsce obowiązkowe do odwiedzenia przez każdego fana serii! 

Harry Potter Europa
Fot. Adobe Stock

Podróż śladami Harrego Pottera: Londyn 

Londyńskie ZOO poza ogromną ilością zwierząt na dużych wybiegach jest także ważnym elementem w historii młodego czarodzieja. Właśnie w tym miejscu w książce “Harry Potter i kamień filozoficzny” chłopiec odkrywa, że jest wężousty. Scenę, w której Harry przypadkowo zamyka swojego kuzyna w terrarium z wężami i odkrywa swoje magiczne moce, kręcono właśnie w tym ZOO. Można w nim nie tylko miło spędzić czas oglądając zwierzęta, ale także zobaczyć jak to ikoniczne miejsce wygląda. Kolejnymi ważnymi punktami na mapie Londynu są ulice The Strand przy Martins Heron w Berkshire, na której w filmie Harry mieszkał z wujostwem oraz Leadenhall Market, znany też jako Ulica Pokątna. 

Harry Potter Europa
Fot. Adobe Stock

Podróż śladami Harrego Pottera: Szkocja 

JK Rowling w wielu wywiadach podkreślała, że Szkocja była dla niej scenerią przy tworzeniu Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, w której toczyła się główna akcja serii. Jest to kraj znany z licznych zamków, tajemniczych rezydencji oraz domów szlacheckich, które stanowiły dla pisarki świetną inspirację. Niektóre sceny gry w Quidditcha były kręcone w Dolinie Glen Navis, a sceny podróży pociągiem z przebitkami na zabytkowy most miały miejsce na linii kolejowej West Highland Railway z Wiaduktem Glenfinnan. Sama Rowling dużą część procesu pisania historii o młodym czarodzieju spędziła w Edynburgu, w małych kawiarniach, które swoim klimatem pomagały jej stworzyć magiczny świat. Niestety jedna z ulubionych kawiarni pisarki – Nicolson’s Cafe została zlikwidowana, a na jej miejsce powstała tam chińska knajpka. Na szczęście drugie ulubione miejsce Rowling, które zawsze ją inspirowało w trakcie tworzenia pierwszej części serii, czyli “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” nadal istnieje i nazywa się The Elephant House

Harry Potter Europa
Fot. Adobe Stock

Podróż śladami Harrego Pottera: Goathland, Północne Yorkshire 

Wioska Hogsmade także odgrywała bardzo dużą rolę w serii książek o Harrym Potterze. Do niej przyjaciele udawali się w wolne dni od nauki, aby napić się kremowego piwa oraz zrobić zakupy w Sklepie Zonka lub Miodowym Królestwie. W rzeczywistości Hogsmade jest niewielką wioską Goathland, znajdującą się w hrabstwie North Yorkshire, gdzie niestety z peronu nie widać Hogwartu, ale można zrobić tam sobie pamiątkowe zdjęcie. 

Harry Potter Europa
Fot. Adobe Stock

Podróż śladami Harrego Pottera: Walia 

Walia w książkach była miejscem pochodzenia zielonego pospolitego smoka walijskiego, z którym walczyła Fleur Delacour w czasie Turnieju Trójmagicznego w czwartej części serii przygód o Harrym Potterze. Jak można wyczytać z podręcznika “Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” napisanego przez Newta Scamendera, gatunek ten zakłada legowiska w wysokich górach i poluje głównie na owoce i małe ssaki, aby uniknąć kontaktów z ludźmi. Z perspektywy fana filmów o Harrym Potterze jest o tyle ważna, że rozgrywała się w niej akcja w “Harry Potter i Insygnia Śmierci”, gdyż w hrabstwie Pembrokeshire znajdowała się Muszelkowa Chatka, czyli dom świeżo poślubionych Billa Weasleya i Fleur Delacour, na pobliskiej plaży zginął Zgredek. Jest to piękne miejsce zdecydowanie warte odwiedzenia, nawet nie ze względu na sentyment do serii, ale piękne widoki i sielankowy klimat. 

Harry Potter Europa
Fot. Adobe Stock

Na szczególną wzmiankę zasługują też takie państwa jak Irlandia, Bułgaria oraz Norwegia. Każdy fan Harre’go Pottera wie, że właśnie z Irlandii pochodzi najlepsza drużyna Quidditcha, która w czwartej części, czyli w “Czarze Ognia” zdobyła mistrzostwo i otrzymała Puchar Quidditcha. Niestety nie można tam przeprowadzić rozgrywki gry na miotłach, ale można spróbować hurlingu, który jest sportem narodowym Irlandii. Natomiast Bułgaria to nie tylko jeden z popularniejszych kierunków wakacyjnych, ale także ojczyzna Viktora Krumma, ucznia szkoły Dermstrangu, który pojawił się w książce (i filmie) “Harry Potter i Czara Ognia”. Za to Norwegia to niezwykły kraj, który ma w sobie trochę magii, ponieważ tamtejsza ludność wieży w istnienie elfów i dobrych skrzatów. Nic więc dziwnego, że właśnie z tego kraju pochodzi smok kolczasty norweski, który posiada jadowite kły i żywi się dużymi ssakami, także morskimi. Właśnie jajo tego smoka otrzymał Hagrid od nieznajomego i wyhodował go w swojej małej chatce w pierwszej części przygód Harrego Pottera. Oczywiście miłośnicy serii powinni koniecznie odwiedzić Warner Bros Studio, które znajduje się w okolicach Londynu, gdzie można zobaczyć świetną scenografię i kostiumy użyte przy produkcji wszystkich filmów o sławnym czarodzieju. Które miejsce na mapie magicznego świata Harre’go Pottera odwiedzicie jako pierwsze?  

Wideo

Piotr Trojan marzył o aktorstwie od dziecka. Lekarz powiedział mu, że nie ma na to żadnych szans...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MAGDALENA BOCZARSKA: intrygująca i niezależna. Emocjonalna i zarazem twarda. Nam opowiada o rodzinie i swojej pasji podróżowania. MACIEJ MUSIAŁOWSKI: aktor i muzyk. Gdy przekroczył próg XVIII-wiecznego pałacu, zmieniło się jego życie… EWA EWART kręciła filmy dokumentalne o wojnach i katastrofach. Tym razem nakręciła poetycką opowieść o raku. ELŻBIETA ROMANOWSKA: od kiedy została prowadzącą program „Nasz nowy dom”, musi się mierzyć z niewyobrażalnym hejtem. PIOTR TROJAN o tym, jak introwertyk odnalazł się w trudnym świecie artystycznym. PODRÓŻE Z ITAKĄ I VIVĄ!: ponad 100 destynacji na całym świecie, ekskluzywne hotele, rajskie plaże. Z rodziną lub we dwoje. Co wybierzesz?