Edynburg mn
Fot. Adobe Stock
PODRÓŻE

Odkryj Edynburg - perłę Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii

Co warto zobaczyć i jakie tajemnice skrywa miasto?

Aleksandra Trendak 10 czerwca 2023 17:31
Edynburg mn
Fot. Adobe Stock

Każdy fan serialu “The Crown” z pewnością pamięta sceny w pierwszym sezonie, kiedy królowa Elżbieta II wraz ze swoją matką spacerowały po pięknym wybrzeżu. Kadry nakręcone w Szkocji są jednymi z najpiękniejszych w całej produkcji, ponieważ perfekcyjnie uchwyciły majestatyczny wygląd i nieprzewidywalny charakter tej krainy, która jest częścią Zjednoczonego Królestwa. Jej stolicą jest Edynburg, nazywany perłą w koronie Wielkiej Brytanii. Odkryj miasto owiane tajemnicą i mgłą, które posiada status Miasta literatury UNESCO.  

ZOBACZ TEŻ: Destynacje na urlop: Albania to hit! 

Edynburg – informacje praktyczne 

Początki Edynburga sięgają epoki brązu i żelaza.  Miasto rozwinęło się wokół grodu zbudowanego na stromej skale, do którego dostęp możliwy był tylko od wschodniej strony, ponieważ pozostałe były zabezpieczane przez naturalne ukształtowanie terenu. Dzisiaj na wzgórzu stoi jedno z najpiękniejszych miast w Wielkiej Brytanii, które wyróżnia przede wszystkim przepiękny zamek oraz rezydencja królowej, czyli pałac Holyrood, który powstał na ruinach dawnego opactwa. Ulica znajdująca się pomiędzy nimi nazywana jest Królewską Milą i stanowi jeden z najważniejszych szlaków turystycznych w mieście.

Edynburg to nie tylko stolica Szkocji. Co roku w sierpniu staje się też kulturalną stolicą świata za sprawą organizowanych tam festiwali o międzynarodowej renomie. Jest to także nowoczesne miasto uniwersyteckie, w którym żyje się niezwykle przyjemnie dzięki rozległym i licznym terenom zielonym oraz pięknym widokom. Aby w pełni odkryć potencjał Edynburga warto wybrać się do niego na minimum tydzień.

Edynburg
Fot. Adobe Stock

Edynburg – co zobaczyć? 

Strefa turystyczna Edynburga obejmuje przede wszystkim Stare Miasto, w którego skład wchodzi zamek, Królewska Mila i park wokół Pałacu Holyrood oraz wzgórze Arthur’s Seat, które było kiedyś wulkanem. Warto też odwiedzić gregoriańskie Nowe Miasto w Edynburgu, które leży na północ od wzgórza zamkowego, a jego centrum znajduje się między Queen Street a Princess Street. W poszukiwaniu dobrego miejsca na zakupy warto odwiedzić George Street, pełną ekskluzywnych sklepów i butików luksusowych marek. 

Zamek w Edynburgu 

Zamek w Edynburgu to jedna z najważniejszych atrakcji miasta. Stoi na szczycie wzniesienia i góruje nad stolicą. Na jego zwiedzanie warto przeznaczyć minimum trzy godziny lub nawet pół dnia, ponieważ kompleks jest bardzo duży i w środku znajduje się wiele atrakcji, między innymi Pałac Królewski, w którym znajdują się insygnia koronacyjne i Kamień Przeznaczenia. Warto też zwiedzić Wielką Aulę, National War Museum, kaplicę św. Małgorzaty oraz dwa zabytkowe więzienia. Spacerując po terenie zamku można podziwiać piękną panoramę miasta, a codziennie o trzynastej podziwiać wystrzały z armaty, które stanowią miejską tradycję. 

Edynburg zamek
Fot. Adobe Stock

Królewska Mila 

Królewska Mila to ulica, która biegnie od Pałacu Holyrood, aż do zamku królewskiego. Można przy niej znaleźć ciekawe atrakcje turystyczne, między innymi Szkocki Parlament oraz kameralne muzea, takie  jak Muzeum Pisarzy, Muzeum Whisky oraz Camera Obscura. Znajduje się tam też mnóstwo sklepów z pamiątkami, kawiarni oraz restauracji. Zwiedzanie umilają sztukmistrze i uliczni muzycy, którzy tworzą niezwykłą, artystyczną atmosferę miasta. 


Pałac Holyrood 

Pałac Holyrood w Edynburgu to okazała rezydencja, która jest użytkowana przez rodzinę królewską. Pałac i przyległy do niego park są jedną z najważniejszych atrakcji miasta. W środku podziwiać królewskie komnaty, dzieła sztuki i zabytkowe zdobienia. Zwiedzając pałac najpierw wchodzi się na dziedziniec zewnętrzny z fontanną pochodzącą z połowy XIX wieku, a następnie przez zdobiony portal do pałacu na dziedziniec wewnętrzny. Zwiedzanie budynku zaczyna się na Wielkich Schodach, a następnie przechodzi się do Sali Tronowej i Saloniku Porannego i wielu innych komnat. Zwiedzanie Pałacu Holyrood jest płatne, a w środku niestety nie można robić zdjęć. Jest to jednak miejsce warte zobaczenia, na które warto poświęcić około dwóch dwóch godzin. 

Edynburg Holyrood
Fot. Adobe Stock

Katedra św. Idziego 

Katedra św. Idziego znajduje się na Królewskiej Mili i jest jednym z najpiękniejszych kościołów w Szkocji. Opłata za wstęp do tej gotyckiej świątyni jest dobrowolna, a w środku można zobaczyć przepiękne zabytkowe zdobienia, witraże i strzeliste wieże. Najbardziej zachwycającym elementem świątyni jest Kaplica Ostu, która powstała na początku XX wieku i jest bardzo ważna dla szkotów, ponieważ oset to narodowy symbol Szkocji. W czasie zwiedzania Edynburga zdecydowanie warto wpisać do miejsce na listę „do zobaczenia”. 

Edynburg katedra św Idziego
Fot. Adobe Stock

Arthur’s Seat 

Wygasły wulkan Arthur’s Seat to kolejna ważna atrakcja na mapie Edynburga. Wzniesienie znajduje się praktycznie w centrum miasta i jest świetnym miejscem na spacer lub piknik, bo roztaczają się z niego piękne widoki.

Edynburg Arthurs seat
Fot. Adobe Stock

Małe darmowe muzea 

Ogromnym plusem zwiedzania brytyjskich miast jest fakt, że wszystkie państwowe muzea są dostępne za darmo. Tak samo jest w Edynburgu, dlatego spacerując główną ulicą miasta warto zatrzymać się także w mniejszych muzeach, które mieszczą się w starych edynburskich kamienicach przy Royal Mile. Do najciekawszych należą: Muzeum Pisarzy, Muzeum Edynburga, Muzeum Historii Ludzkości oraz Muzeum Whisky. Zwiedzanie ich nie zajmie dużo czasu, a można poznać w nich ciekawe lokalne historie oraz lepiej zrozumieć szkocką kulturę. 

 

The Real Mary King’s Close 

The Real Mary King’s Close jest świetną atrakcją dla turystów, którzy chcą odwiedzić podziemną część miasta, pełną ciekawych historii jego mieszkańców. Wąskie przejścia, opuszczone budynki oraz mroczny klimat stanowią główną atrakcję tego miejsca. Przez fakt, że jest to bardzo popularne miejsce, warto wykonać wcześniej rezerwację i zarezerwować sobie około dwie godziny na podróż po podziemnych zakamarkach Edynburga. 


National Scotland Museum - Narodowe Muzeum Szkocji

Narodowe Muzeum Szkocji to miejsce idealne zarówno dla dorosłych jak i dzieci! Jest to placówka interaktywna, która zainteresuje najmłodszych. Można tutaj dowiedzieć się wiele o historii Szkocji oraz poznać odkrycia, które zmieniły świat i trwale zapisały się na kartach historii. Jednym z najsławniejszych eksponatów jest sklonowana owieczka Dolly, szkielet tyranozaura oraz najstarszy kolorowy telewizor na świecie. Architektura tego miejsca jest także niezwykła, ponieważ wiktoriańska konstrukcja inspirowana Kryształowym Pałacem jest atrakcją samą w sobie i sprawia, że zdecydowanie warto je odwiedzić. 

Edynburg scottish museum
Fot. Adobe Stock

Dean Village 

Dean Village to urocza dzielnica, która leży poza centrum miasta w dolinie rzeki. Nie jest to typowo turystyczne miejsce, ponieważ nie ma tu wielu restauracji, sklepów czy muzeów, ale zdecydowanie warto je zobaczyć ze względu na piękną architekturę i niepowtarzalny klimat. Spacerując doliną rzeki w stronę portu Leith, za mostem Dean Bridge można oglądać sztuczne spiętrzenie wody na rzece oraz monument St. Bernards Well pochodzący z XVIII wieku. Powstał w miejscu, w którym odkryto naturalne źródło o uzdrowicielskich mocach. Można tam też zobaczyć posąg Higiei – greckiej bogini zdrowia. Warto odwiedzić Dean Village, aby wyciszyć się, odciąć od świata i odpocząć. 

Edynburg Dean Village
Fot. Adobe Stock

National Gallery of Scotland 

Scottish National Gallery to miejsce idealne dla każdego miłośnika sztuki. Budynek galerii, jak i sąsiadującej Royal Scottish Academy, został zaprojektowany w neoklasycystycznym stylu przez Williama Henry’ego Playfair. Przez lata kształtowała się specjalna więź współpracy między obiema organizacjami, dlatego na początku XXI wieku postanowiono połączyć podziemnym przejściem, w wyniku czego powstało nowe wspólne wejście do obu galerii od strony Princess Street Gardens. Muzeum należy do organizacji National Galleries Scotland, która skupia takie miejsca na mapie Edynburga jak Scottish National Portrait Gallery i Scottish National Gallery of Modern Art. Wstęp do wszystkich obiektów jest darmowy i nawet kursuje między nimi specjalny darmowy autobus, co bardzo ułatwia zwiedzanie.

Edynburg - co jeść

Szkocja to przede wszystkim stolica najlepszego whiskey na świecie. Ale odwiedzając Edynburg warto skosztować także jego tradycyjnej kuchni, na którą składają się głównie owoce morza, ryby oraz nietypowe wypieki.  

Scotch pie – nazwa może być myląca, ponieważ kojarzy się ze słodkim wypiekiem, ale nic bardziej mylnego. Scotch pie to wprawdzie ciasto, ale wypełnione mięsnym nadzieniem. Placki mają z reguły średnicę kilku centymetrów, a ich wnętrze składa się z odpowiednio przyprawionej jagnięciny lub baraniny. Ciekawostką jest, że co roku odbywają się Mistrzostwa Świata w pieczeniu scotch pie – rzeźnicy i piekarze prezentują swoje dania specjalnej komisji, która wyłania twórcę najsmaczniejszego wypieku i przyznaje tytuł Mistrza Świata Scotch Pie. 

Edynburg scotch pie
Fot. Adobe Stock

Scotch broth –  to tradycyjna, szkocka mięsna zupa. Wywar jest gotowany na karku baranim lub wołowym z dodatkiem jarzyn oraz kaszy perłowej. Jest to niezwykle sycąca i rozgrzewająca zupa, której warto spróbować w czasie pobytu w Edynburgu. 

Edynburg scotch broth
Fot. Adobe Stock

Fish and chips to danie, z którego słynie Wielka Brytania, ale niewiele osób wie, że swoje korzenie ma właśnie ze Szkocji. Jest to panierowana ryba z frytkami, które w bardziej przypominają lekko podsmażone ćwiartki ziemniaków niż cienkie fryteczki, które znamy z fast foodów. Fish and chips można dostać właściwie w każdej restauracji lub barze w Szkocji, a lokale, które specjalizują się w tej potrawie pieszczotliwie są określane jako „the chippies”. 

Edynburg fish and chips
Fot. Adobe Stock

Zupa cullen skink - danie, którego każdy miłośnik ryb musi koniecznie spróbować w trakcie swojej wizyty w Edynburgu. Jest to zawiesista, gęsta zupa na bazie wędzonego łupacza, ziemniaków i cebuli z dodatkiem mleka lub śmietany. Jej nazwa pochodzi od miasteczka Cullen, które leży na północno-wschodnim wybrzeżu Szkocji. Najlepiej smakuje z ciemnym pieczywem. Aby spróbować najlepszej wersji zupy cullen skink, należy udać się do restauracji specjalizującej się w rybach i owocach morza, szczególnie takiej, gdzie stołują się głównie miejscowi mieszkańcy lub rybacy. 

Edynburg cullen skink
Fot. Adobe Stock

Haggis to jedno z najpopularniejszych szkockich dań. Jest to to wydęty, duszony żołądek owcy, wypełniony masą z wątroby, serca i płuc mieszanymi z cebulą, mąką owsianą i ziołami. Choć opis nie brzmi zachęcająco, danie jest naprawdę ciekawe w smaku, szczególnie w towarzystwie szklanki lokalnej whisky. Podczas oficjalnych kolacji potrawę podaje się z tłuczonymi ziemniakami i puree z rzepy. W nieoficjalnych sytuacjach można ją jeść z frytkami, chlebem i warzywami.  

Edynburg haggis
Fot. Adobe Stock

Scottish tablet – to bardzo słodki deser przygotowany na bazie cukru, masła i mleka skondensowanego. Jego smak można porównać do krówek, ale różni je znacząco konsystencja, ponieważ szkocki przysmak jest zdecydowanie bardziej twardy i kruchy. Dodatkowo można znaleźć tablety w różnych rodzajach, przykładowo z dodatkiem aromatu waniliowego, pomarańczowego oraz imbirowego lub nawet o smaku whisky. Nazwa tego deseru jest też bardzo ciekawa. Eksperci podejrzewają, że pochodzi ona z terminów medycznych, gdyż od połowy XVI wieku nazywano tak lekarstwa w formie małych dysków lub rombów. Biorąc pod uwagę kształt tego deseru, podobieństwo jest bardzo zauważalne. 

Edynburg scottish tablet
Fot. Adobe Stock

Edynburg to przepiękne miasto, które stanowi klejnot w koronie Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii. Uznaje się też je za jedno z najbardziej nawiedzonych miast Europy, ze względu na liczne legendy o duchach straszących na zamku oraz w jego lochach. Odwiedzając Edynburg warto głębiej odkryć jego tajemnice i zobaczyć, czy pod pięknymi ulicami nie kryje się miasto grozy. Jest to miejsce idealne zarówno dla miłośników ciekawych historii, sztuki oraz wyśmienitego jedzenia. Odwiedzicie Edynburg, perłę Wielkiej Brytanii?  

Edynburg
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.