Albania 2022 mn
Fot. Adobe Stock
Podróże 2022

Albania to wakacyjny hit 2022! 

Dlaczego jest to idealny urlopowy kierunek? 

Aleksandra Trendak 15 czerwca 2022 13:30
Albania 2022 mn
Fot. Adobe Stock

Socrealistyczna architektura, bieda, bunkry i stare mercedesy. Przez długi czas właśnie z tym kojarzyła się Albania, chociaż niesłusznie. Jest to przepiękny południowoeuropejski kraj z dostępem do Morza Adriatyckiego i Jońskiego. To kierunek dość nowy, ale zdobywający coraz większą popularność za sprawą przystępnych cen oraz pięknych terenów. Krystalicznie czysta woda, świetna pogoda, piękne plaże oraz wiele fascynujących tajemnic, który skrywa ten kraj sprawia, że warto wybrać go na najbliższy wakacyjny urlop. 

ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze kierunki wakacyjne w 2022 roku - gdzie warto zdecydować się na urlop w tym roku

Albania 2022
Fot. Adobe Stock

Albania – podstawowe informacje 

Albania to państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach i graniczy z Grecją, Macedonią i Czarnogórą, a jego stolica to Tirana. Najważniejszymi miastami po Tiranie są Durres, Elbasan i Vlora. Co ciekawa w języku albańskim, nazwa państwa oznacza “Orzeł”, gdyż legenda głosi, że właśnie one wytyczyły granice kraju krążąc nad górami i jeziorami jego terenów. Polacy mogą wjechać na teren Albanii bez wizyty jednorazowo, a ich pobyt nie może przekroczyć trzydziestu dni. Przyjeżdżając do tego kraju trzeba mieć ze sobą lokalną walutę, czyli lek, ponieważ w wielu miejscach nie da się zapłacić kartą, a bankomatów jest bardzo niewiele. Jednak w czasie pobytu w hotelu nie powinno być to problem. Trzeba też pamiętać, że niewielu Albańczyków mówi po angielsku, czasem można spotkać osoby władające podstawami włoskiego lub greckiego, ale warto przed wyjazdem zaopatrzyć się w rozmówki polsko-albańskie i poznać kilka podstawowych słów. 

Albania 2022
Fot. Adobe Stock

Albania – co warto zwiedzić? 

Odwiedzając Albanię warto rozpatrzyć odwiedzenie poniższych miast, ponieważ są one bardzo interesujące: 

  1. Tirana - zdecydowanie warto odwiedzić Tiranę, która jako stolica jest najważniejszym i najciekawszym punktem tego miasta, ponieważ pełni też funkcję ośrodka kulturalnego, gdzie całe życie towarzyskie i polityczne. Odwiedzając to miasto warto zwiedzić plac Skandrybega, meczet Ethem Beja z mineratem, który turyści mogą odwiedzać oraz symbol stolicy, czyli Sahat Kulę - wieżę zegarową. Warto też przespacerować się wiecznym Mostem Grabarzy, który jest udostępniony dla pieszych oraz twierdzę Petrela, która jest oddalona od centrum miasta, ale zdecydowanie warto ją zobaczyć, bo to najlepiej zachowany zamek w całej Albanii. Nie brakuje też cerkwi, kościołów katolickich i meczetów, gdyż islma, prawosławie i katolicyzm od lat współżyją razem w Tiranie. Rynkiem stolicy jest plac Pazari i Ri, który pełni też funkcję targu. 
  2. Kruja - to perła wśród wszystkich zabytków Albanii. Jest starym miastem, o którym kroniki z 879 roku wspominają jako centrum kultu chrześcijańskiego. Leży na górskich zboczach, co kiedyś było ogromną zaletą obronną, teraz gwarantuje najpiękniejsze widoki. W mieście zdecydowanie warto zobaczyć zamek, który powstał na przełomie piątego i szóstego wieku, a jego plan powstał na schemacie elipsy. Grube mury i dziewięć wież obronnych sprawiały, że forteca latami była nie do zdobycia. Aktualnie znajduje się w niej muzea Skanderberga i etnograficzne. Odwiedzając Kruję warto zajrzeć też na targ, który swoimi barwami i produktami przyciąga mnóstwo turystów oraz można odwiedzić lokalne restauracje i przytulne knajpki. 
  3. Berat - jest to niewielkie miasto znane jako “Miasto Tysiąca Okien”, które to miano zawdzięcza dużym, dekoracyjnym okiennicom znajdującym się na fasadach starych budynków. Najważniejszym punktem miasteczka jest zamek zbudowany na skalistym wzgórzu, który tysiącleciami chronił mieszkańców i odpierał ataki najeźdźców. Jest on bardzo ważny w historii Albanii, nawet znajduje się na odwrocie monety o nominale 10 leków. 
  4. Durres - jest to główny ośrodek wypoczynkowy w Albanii, leży nad Morzem Adriatycki i od stolicy kraju dzieli go zaledwie trzydzieści pięć kilometrów. Durres słynie przede wszystkim z rozległych, piaszczystych plaży o długości łącznej ponad piętnastu kilometrów! Miasteczko także posiada ciekawą historię i zabytki z czasów starożytnych, warto zobaczyć tam amfiteatr z czasów rzymskich, Muzeum Historyczne, ruiny Starego Rynku, które znajdują się w centrum miasta oraz łaźnie rzymskie. 
  5. Butrint - jest to mała osada umieszczona na liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, ze względu na niezwykłe zabytki historyczne. Kiedyś było to starożytne, greckie miasto, jedno z największych w regionie Bouthrotos. Dzisiaj możemy zobaczyć wiele zabytków właśnie z tego okresu, czyli między innymi grecki teatr, świątynię oraz łaźnię.  
  6. Vlora - jest to drugie co do wielkości miasto portowe w Albanii oraz jedno z najstarszych, ponieważ zostało założone w szóstym wieku naszej ery przez Greków. Miasto od lat przyciąga wielu turystów, ponieważ poza piękną linią brzegową, posiada też liczne ogrody oraz gaje oliwne. Jest to też idealne miejsce dla miłośników plaż i opalania się, ponieważ jest tu wiele pięknych, ukrytych plaż między zatokami, ale także mnóstwo hoteli i restauracji, w których można odpocząć od słońca. 

Albania 2022
Fot. Adobe Stock

Albania – kuchnia  

Albania słynie ze świetnej kuchni bałkańskiej, która łączy ze sobą także włoskie, greckie i tureckie smaki. Tradycyjną albańską przekąską jest byrek, czyli ciasto francuskie nadziewane mięsem mielonym, serem, szpinakiem i innymi dodatkami. Miłośnicy mięsa powinni w Albanii spróbować baraniny lub jagnięciny z grilla oraz kofty – kotlety pełne ziół i niezwykłego aromatu. Trzeba też spróbować ryb i owoców morza, szczególnie małży z których Albania słynie. Wszyscy miłośnicy kawy powinni spróbować czarnej i aromatycznej albańskiej kawy oraz jako pamiątkę przywieźć sobie xhezve, czyli tradycyjny metalowy dzbanek do parzenia kawy. 

 

Albania to przepiękny kraj, który przez wiele lat był bardzo pomijany przez branżę turystyczną. Jest to świetny wakacyjny kierunek zarówno dla rodzin z dziećmi, jak i grup przyjaciół, którzy chcą się dobrze bawić i przy tym odpocząć. Decydując się na wypoczynek w jednej z nadmorskich miejscowości zdecydowanie warto rozpatrzeć Vlorę i Durres. Jeśli zależy wam na intensywnym zwiedzaniu to polecamy zacząć je od stolicy kraju, czyli Tirany i stopniowo odwiedzać mniejsze i większe miasteczka znajdujące się w regionie. Zdecydujecie się na urlop w Albanii?  

Albania 2022
Fot. Adobe Stock

Albania 2022
Fot. Adobe Stock

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.