O TYM SIĘ MÓWI

Puste ulice, zamknięte restauracje i opustoszałe największe miasta w Europie, czyli rok z koronawirusem

Od dwunastu miesięcy świat walczy z epidemią Covid-19...

Ksenia Krasko 10 grudnia 2020 14:15

Mija rok, odkąd świat walczy z koronawirusem. 10 grudnia jest jednak jedynie datą symboliczną, bowiem tego dnia zarejestrowano oficjalnie pierwszą osobę z podejrzeniem wirusa. 57-letnia sprzedawczyni krewetek pojawiła się w ośrodku zdrowia w Wuhan z objawami przeziębienia. Nieświadoma zagrożenia, po otrzymaniu zastrzyku powróciła na targ, gdzie zaczęła zarażać inne osoby. Sześć dni później w ciężkim stanie trafiła do największego szpitala w mieście, gdzie okazało się, że jest więcej podobnych przypadków, które pojawiały się już w listopadzie... Od tego czasu można powiedzieć, że świat wstrzymał oddech.

Odwiedzane przez milionów turystów Mediolan, Paryż czy Praga przypominały miasta widma. Pandemia koronawirusa, którą w marcu ogłosiło WHO, zmieniła nie tylko nasze codzienne życie, ale i życie wielkich metropolii. Wcześniej tętniące życiem, z dnia na dzień zaczęły przypominać scenerie z filmów o końcu świata. Puste ulice, zamknięte restauracje i kawiarnie, odwołane wydarzenia kulturalne... Trudno uwierzyć, że jeszcze rok temu wszystko wyglądało zupełnie inaczej.

Cały świat musiał zrobić sobie „przerwę” w normalnym życiu. Co działo się w największych miastach Europy? Zobaczcie w naszym wideo. 

Wideo

Trendy na wiosnę 2021. Najmodniejsze makijaże na wiosnę 2021.

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

„Nauczyciel, autorytet, mistrz”, mówi o JANUSZU JÓZEFOWICZU NATASZA URBAŃSKA. A które z nich jest… mistrzem w życiu prywatnym? ŚCIBAKÓWNA i ENGLERT, STUHROWIE, CICHOPEK i HAKIEL, OLBRYCHSCY, CHOTECKA i PAZURA – pary z najdłuższym stażem w polskim show-biznesie. PRZEMYSŁAW KOSSAKOWSKI – pan od rysunków, podróżnik, dziennikarz, a może wkrótce... art terapeuta. OTYLIA JĘDRZEJCZAK o tym, czy marzy o sportowej karierze dla dzieci i o partnerskim związku z narzeczonym Pawłem. W cyklu Extra: DORA MAAR, GALA, MARIA BALOWA, JADWIGA VON UNRUNG… – muzy genialnych malarzy.