Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Pożar zamku w Windsorze złamał serce królowej. Te zdjęcia są wstrząsające...

Gaszenie trwało osiem godzin, a smugi ognia widać było z odległości 10 km

Gabriela Czernecka 3 lutego 2022 09:57
Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Zamek w Windsorze - najstarszy i największy zamek na świecie wciąż używany przez panującego monarchę - ma niezwykłą historię. Najstarsza część budynku powstała w... XI wieku. Dzisiaj ma 800 metrów długości, 19 baszt i tysiąc pokoi, a powierzchnia podłóg wynosi około 45 tysięcy metrów kwadratowych. Windsor jest ulubionym zamkiem królowej Elżbiety II, w którym spędza weekendy. To tu urządza oficjalne bankiety, przyjmuje gości, ale również odpoczywa od gwarnego Londynu. Nazwa zamku była także inspiracją do zmiany nazwy królewskiej dynastii. W 1922 roku królowa musiała jednak zmierzyć się z ogromną tragedią... W jej ukochanym zamku wybuchł pożar. Oto historia dramatu, który rozegrał się 20 listopada 1992.

Pożar Zamku w Windsorze przebieg wydarzeń

Jest godzina 11.15, 20 listopada 1992 roku. w jednym z okien zamku Windsor da się zauważyć małe tlące się światełko. Nikt nie zdaje sobie sprawy z tego, że to nie żaden członek rodziny królewskiej oddaje się modlitwie, ani członek personelu, który przechadza się po korytarzach zamku. To powoli tląca się zasłona w kaplicy w Wieży Chester. Kilka minut później włącza się alarm pożarowy, który daje strażnikom sygnał, że coś jest nie tak. Wkrótce znaczna część zamku w Windsorze staje w ogniu.

Pracujący w sąsiadującej z płonącymi pokojami budowlańcy próbują gasić ogień przy użyciu gaśnic. Niestety długie, dziewięciometrowe, wciąż płonące zasłony spadają na podłogę, rozniecając ogień. Pracownicy monarchini robią więc to, czego oczekiwałaby od nich królowa - ratują ze ścian kaplicy najcenniejsze dzieła sztuki i meble. Po kilku minutach ogień zaczyna trawić dalsze pokoje zamku. Personel w towarzystwie księcia Andrzeja zaczyna wynosić również drogocenne i historyczne przedmioty z przylegających do płonącej części zamku komnat. 

Zobacz: Wielka Brytania. Po śmierci księcia Filipa królowa Elżbieta ustanowi zamek Windsor swoją główną rezydencją?

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Chwilę po godzinie dwunastej pod zamkiem w Windsorze gromadzi się masa wozów strażackich. Tak wielkiego pożaru Wielka Brytania jeszcze nie widziała. Niestety to dopiero początek koszmaru, z jakim zmierzy się tego dnia królowa. Ogień rozprzestrzenia się do Hallu Świętego Jerzego, królewskich apartamentów i sali bankietowej. Z minuty na minutę było coraz gorzej. Zadania nie ułatwiały strażakom ogromne zamkowe przestrzenie. Chwilę po piętnastej zawala się podłoga z Wieży Brunswick, a następnie dach Hallu świętego Jerzego.

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Pożar widać z odległości 10 km. Takiego widoku nie da się zapomnieć. Dopiero po dziewięciu godzinach siania zniszczenia, pożar w końcu jest pod kontrolą strażaków. Ci do samego rana gaszą ogień… 

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Reakcja królowej na pożar Windsoru: Jej Wysokość była zdruzgotana

Królowa szybko została poinformowana o pożarze. Telefon wykonał do niej książę Andrzej, który przebywał niedaleko pożaru, w stajni, gdzie prowadził swoje prace badawcze na studia. Monarchini przybyła na miejsce około godziny piętnastej i to, co zobaczyła, śmiertelnie ją przeraziło... 

Zobacz także: To tu książę Karol dopuszczał się zdrad z Camillą. Oto wszystkie tajemnice posiadłości Highgrove

Królowa nie kryła łez, a jej ból i cierpienie widać było na odległość. Nic dziwnego, że Elżbieta II na miejscu była jedynie godzinę, a jak wyznał książę Andrzej dziennikarzom: „Jej Wysokość była zdruzgotana”. Książę Karol pojawił się na terenach zamku w godzinach wieczornych, by zdać monarchini relację z tego, co się dzieje, a sama królowa wróciła na miejsce zdarzenia następnego ranka, by podsumować straty. 

Zamek w Windsorze pożar królowa
Fot. Getty IMAGES

Wiele historycznych i znaczących przedmiotów uległo zniszczeniu, wśród nich stoły czy ciężkie, pamiątkowe skrzynie, których ze względu na ciężar nie wynoszono na polecenie Straży. W pożarze zniszczony został obraz Sir Williama Beecheya przedstawiający portret księcia George’a II i księcia Walii (był zbyt duży, aby go sprawnie i szybko wynieść - 4 m x 5 m) czy zabytkowy kredens z 1820 roku. Nie udało się uratować także wielu przedmiotów z porcelany, gobelinów, luster czy dywanów...

Udało się uratować za to niemal 300 zegarów, tysiące książek, zabytkowe rękopisy, stare rysunki, zdjęcia czy obrazy. Ostatecznie zniszczeniu uległo jednak sto pokoi, w tym królewskie apartamenty. Dopiero później ustalono, że przyczyną pożaru w Windsorze był uszkodzony reflektor, który znajdował się w kaplicy w Wieży Chester. 

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Monarchini szybko odremontowała najstarszy zamek na świecie. Szkody wyceniono na 37 milionów funtów, ale prace renowacyjne ruszyły już po kilku miesiącach. Wykonano je ze środków własnych królowej. Elżbieta II szybko przywróciła zamkowi dawną świetność, ale wspomnienie po tym tragicznym wydarzeniu pozostanie na zawsze… 

Pożar Zamku w Windsorze
Fot. Getty IMAGES

Zamek w Windsorze pożar królowa
Fot. Getty IMAGES

Fot. Getty IMAGES

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

KAROLINA PISAREK i ROGER SALLA: tuż przed ślubną ceremonią modelka opowiada o niespodziewanych oświadczynach, swoim związku i przygotowaniach do ślubu. MICHAŁ WIŚNIEWSKI: po co mu ten ślub?! Wyznania mężczyzny, który pięć razy mówił „tak”. AGATA TUSZYŃSKA często przedkładała wszystko nad kolejne książki. Czy to był dobry wybór? Czy nie żałuje? I czy w ogóle umie żyć inaczej? Do refleksji. ŚLUBY WSZECH CZASÓW: Kelly i książę Rainier, Beaulieu i Presley, Yoko Ono i Lennon, Diana i książę Karol… Ich śluby zawładnęły zbiorową wyobraźnią.