Polecamy najciekawsze książki o sztuce i modzie. Znalazła się wśród nich historia najcenniejszego i najbardziej tajemniczego obrazu w polskich zbiorach oraz biografie wybitnych polskich artystek. Za sprawą jednej z nowości poznajemy też sekrety, jakie skrywać może fotografia. I wreszcie wraz z autorką książki Modowe rewolucje zastanawiamy się, jak bardzo zmienił się przez stulecia świat mody. Czy wiecie na przykład, że w XVII wieku buty na obcasie były symbolem męskości? Oto najlepsze książki o sztuce i modzie! Idealne na długie, jesienne i zimowe wieczory. Sprawdzą się również jako prezent!

Reklama

ZOBACZ TEŻ: Książki o kuchni i gotowaniu, które warto przeczytać tej jesieni!

Paulina Tyczkowska, Jakub Kuza, Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety, Znak

Pierwsza kobieta, która przejechała konno ze wschodu na zachód Amerykę, aby wygrać prestiżowy zakład z mężczyzną. Polka, która pobiła rekord świata w rzucie dyskiem po zaledwie kilku miesiącach treningu. Wspaniała artystka powszechnie potępiona za porzucenie córki w imię własnej wolności. Ponad 130 znanych i nieznanych fotografii skrywa najbardziej pasjonujące momenty kobiecej historii. Wśród bohaterek spotkacie władczynie atomowych imperiów i żebraczki, święte i zmysłowe kochanki, kobiety umiejące rozkochać w sobie miliony i te wzbudzające zwierzęcy strach, autorki przełomowych wynalazków i potulne żony, które całe swoje życie oddały niewłaściwym mężczyznom.

Materiały prasowe

Karolina Żebrowska, Modowe rewolucje, Znak

400 lat temu uważano, że kobiety nie powinny nosić okularów. W XVII wieku buty na obcasie były symbolem męskości. Jeszcze 150 lat temu strój kąpielowy zakrywał niemal całe kobiece ciało. Historia mody to suma małych rewolucji. Niektóre elementy mody towarzyszą ludzkości od tysięcy lat. Inne pojawiły się zadziwiająco niedawno. Część z nich kompletnie zmieniła swój wygląd lub przeznaczenie. Bez wielu nie umiemy sobie wyobrazić swojej garderoby i kreowania własnego stylu. Karolina Żebrowska prześledziła historie przełomowych rewolucji w modzie. Przedstawia nam buntowników, którzy mieli odwagę łamać obowiązujące kanony i wyznaczać nowe trendy. Pokazuje najstarsze wynalazki i nowoczesne akcesoria, które tworzą współczesną modę.

Materiały prasowe

Angelika Kuźniak, Boznańska, WL

Olga Boznańska. Najwybitniejsza malarka epoki. Obywatelka świata. Jej portrety intrygowały, niepokoiły, obnażały duszę malowanej osoby. Nie uznawała banalnego piękna. Charakter, emocje, uczucia były dla niej ważniejsze niż uroda modeli.
Reporterka Angelika Kuźniak przygląda się wybitnej artystce z dociekliwością śledczej. Efektem jest napisany przepięknym językiem przenikliwy, pełen poczucia humoru portret Olgi Boznańskiej. Kobiety genialnej, delikatnej, zmysłowej, świadomej swojego talentu. Niezależnej. Portret artystki, która dla sztuki była w stanie poświęcić wszystko: miłość, dobrą opinię i święty spokój.

Zobacz także

Materiały prasowe

Katarzyna Bik, Najdroższa. Podwójne życie Damy z gronostajem, Znak

Pierwsza książka opisująca całościowo historię najcenniejszego dzieła w zbiorach Polski, czyli Damy z gronostajem Leonardo da Vinci. Jej autorką jest Katarzyna Bik, specjalistka od twórczości genialnego malarza, przez lata związana z Muzeum Narodowym w Krakowie. Ta książka to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu. To również historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje nierozerwalnie splecione są z Polską. Obraz był ukrywany przed zaborcami, potem w sensacyjnych okolicznościach wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywany przed Niemcami. Po 1989 roku Dama z gronostajem dalej prowadziła burzliwe życie, kontrowersje wzbudzały jej liczne zagraniczne podróże i sprawa jej zakupu przez państwo polskie.

Materiały prasowe

Agnieszka Dauksza, Jaremianka, Znak

Maria Jarema. Ona o sobie zawsze: Jarema. O niej najczęściej mówią: Jaremianka. Kobieta awangarda. Emancypantka, zaangażowana aktywistka i zapalona pracoholiczka – niekwestionowany autorytet. Znajdowała się w centrum życia kulturalno-towarzyskiego międzywojnia i lat powojennych, zawierała znajomości, które przetrwały lata, wiązała się z interesującymi mężczyznami i to ona decydowała, kiedy przekuć te związki w trwałe przyjaźnie.

Materiały prasowe

Iwona Kienzler, Kobiety ze słynnych obrazów, Lira

Kim była najbardziej grzeszna Madonna średniowiecza? Kto malował lubieżne służące? Czyje oczy hipnotyzowały Wiedeń? Dlaczego artysta zdecydował się uwiecznić rysy tej właśnie, a nie innej damy? Czy były to przypadkowe modelki? A może portretowane były żony, córki lub kochanki bogatych sponsorów zamawiających owe obrazy? Iwona Kienzler w swojej książce zdradza tajemnice kobiet, które patrzą na nas od stuleci z płócien wielkich mistrzów: Vermeera, Leonarda da Vinci, Rembrandta, Picassa i innych.

Materiały prasowe

Marta Orzeszyna, Antoine de Paris, Rebis

Francuski pisarz Maurice Sachs pisał: „Powojenne gwiazdy nazywały się Chanel, Cocteau, Antoine, Picasso”. Z czterech osób wspomnianych w tym cytacie trzy są powszechnie znane. Antoine, dziś zapomniany, zasługuje na to, by przywrócić należne mu miejsce w historii światowej mody, sztuki i designu. I właśnie teraz ukazuje się porywająca historia najsłynniejszego fryzjera wszech czasów autorstwa Marty Orzeszyny.

Reklama
Materiały prasowe

Gisele Bündchen, Lekcje. Moja droga do dobrego życia, WL

Supermodelka Gisele Bündchen dzieli się swoją osobistą historią, przemyśleniami i prywatnymi fotografiami, opisując ludzi, wartości oraz wydarzenia, które ukształtowały jej życie. To jedna z najsłynniejszych supermodelek wszech czasów, znana powszechnie z sukcesów, jakie odnosi w biznesie, a także z działalności filantropijnej i wsparcia na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Magazyn Forbes zaliczył ją do grona najhojniejszych celebrytek i najbardziej wpływowych kobiet na świecie.

Materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama