wideo

Oscary 2022: oto 5 filmów nominowanych za kostiumy!

Te stroje są niesamowite. Która z produkcji zdobędzie nagrodę?

Barbara Łubko 26 marca 2022 16:16

Oscary to najbardziej prestiżowa nagroda w przemyśle filmowym. Nic więc dziwnego, że co roku gala rozdania Oscarów, a wcześniej ogłoszenie nominacji wywołują wielkie poruszenie. Najlepszy film roku, reżyser, aktorzy to jedne z głównych kategorii, w której przyznawana jest nagroda. Ale są też inne – wcale nie mniej istotne! Kostiumy, podobnie jak scenografia tworzą klimat filmu i są nieodłącznym elementem, który stanowi o sukcesie produkcji. Niektóre są spektakularne – szczególnie w filmach historycznych, niektóre minimalistyczne, ale liczy się to, żeby jak najlepiej pomogły przenieść się widzom do magicznego świata na srebrnym ekranie.

ZOBACZ: Oscary 2022: Najsłynniejsi dziecięcy aktorzy nominowani do Oscarów

Nominacje do Oscarów 2022 za kostiumy znamy już od ponad miesiąca. W tym roku pięć filmów walczy o najbardziej prestiżową nagrodę filmową w tej kategorii. Zwycięzców poznamy w niedzielę 27 marca 2022. Oto kostiumografowie nominowani do Oscara. Który z nich zgarnie w tym roku najważniejszą statuetkę w świecie filmu?

ZOBACZ TAKŻE: Te scenografie to mistrzostwo. Jakie filmy zostały nominowane za set design do Oscarów 2022?

Filmy nominowane do Oscara 2022 za kostiumy - „Cruella”

filmy nominowane do oscara 2022 za kostiumy cruella
Fot. mat . prasowe Disney

Autor kostiumów: Jenny Beavan
Podczas londyńskiej rewolucji punkrockowej lat 70. sprytna i kreatywna, aspirująca projektantka mody Estella zmienia się w żądną zemsty Cruellę de Vil.

Filmy nominowane do Oscara 2022 za kostiumy - „Cyrano”

filmy nominowane do oscara 2022 za kostiumy cyrano
Fot. mat. prasowe Metro-Goldwyn-Mayer

Autor kostiumów: Massimo Cantini Parrini
Cyrano de Bergerac, człowiek wyprzedzający swoją epokę, który olśniewa inteligencją, jest jednak przekonany, że jego wygląd czyni go niegodnym miłości. Pomimo własnych uczuć do niezależnej Roxanne, Cyrano pomaga jej przystojnemu, ale zamkniętemu w sobie adoratorowi Christianowi w próbach zdobycia jej uczuć.

Filmy nominowane do Oscara 2022 za kostiumy - „Diuna”

filmy nominowane do oscara 2022 za kostiumy diuna
Fot. mat. prasowe Warner Bros

Autor kostiumów: Jacqueline West
Paul Atryda, młody człowiek nawiedzany przez prorocze sny jest synem odważnego władcy i wojowniczej kapłanki. Kiedy jego rodzina otrzymuje władzę nad pustynną planetą Arrakis, Paul musi bronić swoich rodzinnych praw do najcenniejszych zasobów świata.

Filmy nominowane do Oscara 2022 za kostiumy - „West Side Story”

filmy nominowane do oscara 2022 za kostiumy west side story kadr
Fot. mat. prasowe Twentieth Century Fox

Autor kostiumów: Paul Tazewell
W 1957 roku portorykański gang Sharks walczy z Jets, gangiem białej młodzieży, o kontrolę nad San Juan Hill na Manhattanie. W miarę eskalacji przemocy Maria i Tony odnajdują miłość, mimo że różnią się pochodzeniem, i starają się zrealizować swoje marzenie o wspólnej, spokojnej przyszłości.

CZYTAJ TEŻ: Oscary 2022: Polacy z szansą na statuetkę! Oto lista nominowanych

Filmy nominowane do Oscara 2022 za kostiumy - „Zaułek koszmarów”

filmy nominowane do oscara 2022 za kostiumy zaułek koszmarów
Fot. mat. prasowe Disney

Autor kostiumów: Luis Sequeira
Stan Carlisle ucieka od swojej trudnej przeszłości, dołączając do wędrownego wesołego miasteczka i zaprzyjaźniając się z jego mieszkańcami. 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

LENKA I JAN KLIMENTOWIE o trudnej drodze do rodzicielstwa i o tym, jak narodziny Cristiana zmieniły ich związek. ANDRZEJ SEWERYN: czy czuje się autorytetem, czym jest dla niego sztuka i najważniejsze życiowe role. HELENA ENGLERT: dlaczego wolała studiować w Stanach, a potem wróciła do Polski i czy znane nazwisko to atut? LISA MARIE PRESLEY miała bajkowe dzieciństwo, które zakończyło się wraz ze śmiercią ojca, i smutne życie, bo znane nazwisko nie przyniosło jej szczęścia.