Nalogowo kupujesz ksiazki ale ich nie czytasz? Masz tsundoku
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Wciąż kupujesz książki, ale nigdy ich nie czytasz?

Możesz cierpieć na pewne zaburzenie! Wiemy, jak brzmi jego określenie...

Aleksandra Frankowska 24 lipca 2022 18:30
Nalogowo kupujesz ksiazki ale ich nie czytasz? Masz tsundoku
Fot. Adobe Stock

Psychologia zna tyle określeń na ludzkie zachowania, ile pojedynczych jednostek żyje na świecie. Jednym z nich jest tsundoku. To określenie dotyczące ludzi, którzy nałogowo kupują książki z zamiarem ich przeczytania, jednak nigdy nie znajdują na to czasu. Książki więc gromadzą się na półkach, wyglądają pięknie, jednak nikt po nie nie sięga. Czy to zaburzenie, którego powinniśmy się obawiać?

ZOBACZ TEŻ: "Tato, no weź”, czyli najbardziej zwariowana książka o współczesnym rodzicielstwie

Zakurzona, domowa biblioteka

Jeśli na Twoich półkach wciąż gromadzą się książki, a Ty już nawet nie pamiętasz ich tytułów, to znak, że możesz cierpieć na tsundoku. Być może są wśród nich również te książki, które bardzo chciałeś przeczytać, których premiery wyczekiwałeś, a jednak okazało się, że czas wygrał z Tobą…

Tsundoku – japońskie określenie psychologiczne

Po raz pierwszy zachowanie to określili Japończycy, używając słowa tsundoku. Do nazwy tej odniósł się profesor Uniwersytetu Londyńskiego Andrew Gerstle. Jego interpretacja nazwy jest odrobinę skomplikowana, jednak wydaje się prawdziwa.

Wyrażenie "tsundoku sensei" można odnaleźć w tekście z 1879 autorstwa Mori Senzo. Użyte zostało tam w sposób satyryczny - Senzo opisywał w ten sposób swojego nauczyciela, który miał mnóstwo książek, ale nigdy ich nie czytał.

Tłumaczenie dosłowne

Zgłębiając nieco język japoński można doczytać się dosłownego tłumaczenia wyrazu. Fragment doku oznacza po prostu czytać, zaś tsumu to piętrzyć się. W wolnej interpretacji można więc podać, że określenie Japończyków oznacza gromadzenie książek, które są nieprzeczytane.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Kobieta, która sprzedała więcej książek niż Stephen King i Dan Brown razem wzięci

Zauważyliście taką tendencję u siebie? 

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?