Nalogowo kupujesz ksiazki ale ich nie czytasz? Masz tsundoku
Fot. Adobe Stock
O tym się mówi

Wciąż kupujesz książki, ale nigdy ich nie czytasz?

Możesz cierpieć na pewne zaburzenie! Wiemy, jak brzmi jego określenie...

Aleksandra Frankowska 29 sierpnia 2020 16:31
Nalogowo kupujesz ksiazki ale ich nie czytasz? Masz tsundoku
Fot. Adobe Stock

Psychologia zna tyle określeń na ludzkie zachowania, ile pojedynczych jednostek żyje na świecie. Jednym z nich jest tsundoku. To określenie dotyczące ludzi, którzy nałogowo kupują książki z zamiarem ich przeczytania, jednak nigdy nie znajdują na to czasu. Książki więc gromadzą się na półkach, wyglądają pięknie, jednak nikt po nie nie sięga. Czy to zaburzenie, którego powinniśmy się obawiać?

Zakurzona, domowa biblioteka

Jeśli na Twoich półkach wciąż gromadzą się książki, a Ty już nawet nie pamiętasz ich tytułów, to znak, że możesz cierpieć na tsundoku. Być może są wśród nich również te książki, które bardzo chciałeś przeczytać, których premiery wyczekiwałeś, a jednak okazało się, że czas wygrał z Tobą…

Czytanie książek
Fot. © Kurmyshov/Fotolia.com

Tsundoku – japońskie określenie psychologiczne

Po raz pierwszy zachowanie to określili Japończycy, używając słowa tsundoku. Do nazwy tej odniósł się profesor Uniwersytetu Londyńskiego Andrew Gerstle. Jego interpretacja nazwy jest odrobinę skomplikowana, jednak wydaje się prawdziwa.

Wyrażenie "tsundoku sensei" można odnaleźć w tekście z 1879 autorstwa Mori Senzo. Użyte zostało tam w sposób satyryczny - Senzo opisywał w ten sposób swojego nauczyciela, który miał mnóstwo książek, ale nigdy ich nie czytał.

Tłumaczenie dosłowne

Zgłębiając nieco język japoński można doczytać się dosłownego tłumaczenia wyrazu. Fragment doku oznacza po prostu czytać, zaś tsumu to piętrzyć się. W wolnej interpretacji można więc podać, że określenie Japończyków oznacza gromadzenie książek, które są nieprzeczytane.

Zauważyliście taką tendencję u siebie? 

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

IZABELA JANACHOWSKA i KRZYSZTOF JABŁOŃSKI: Zamożni, między nimi jest duża różnica wieku – idealny obiekt hejtu. Jak sobie z nim radzą? Jak się kochają? ANDRZEJ PIASECZNY: Dlaczego tak naprawdę zdecydował się na coming out. I to właśnie teraz. DZIECI KRÓLOWEJ ELŻBIETY: Karol, Anna, Andrzej, Edward – wychowani przez matkę, która musiała się zmagać z dylematem: dzieci czy korona. MONIKA I ROBERT JANOWSCY Mężczyzna po przejściach i kobieta z przeszłością o życiu w patchworkowej rodzinie, miłości do siebie i... cudzych dzieci. ANNA NOWAK-IBISZ Pani Gadżet… improwizuje.