W ceremonii wzięły udział głowy 180 państw

Weronika Kostyra 22 października 2019 15:09

W Pałacu Cesarskim w Tokio odbyła się intronizacja nowego cesarza Japonii Naruhito. W ceremonii wzięły udział głowy państw i dostojnicy z ponad 180 krajów świata. Wśród obecnych gości byli następca brytyjskiego tronu książę Karol, para królewska Hiszpanii, król Szwecji oraz następczyni  tronu, księżniczka Wiktoria, książę Albert z Monako, para królewska Bhutanu, a także polska pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Japonia ma nowego cesarza

„Przysięgam, że będę postępował zgodnie z konstytucją i wywiążę się z moich obowiązków jako symbolu państwa i jedności narodu Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej”, powiedział podczas ślubowania cesarz Naruhito.

Ceremonia wstąpienia nowego cesarza na tron rozpoczęła się poinformowania przodków w sanktuarium o nowym władcy. Główna część uroczystości odbyła się w Matsu-no-Ma, Sosnowej Komnacie, najważniejszym pomieszczeniu w pałacu. Cesarz zasiadł na tronie Takamikura, trzymając starożytny miecz i klejnot, które stanowią insygnia władzy cesarskiej w Japonii. Obok niego na mniejszym tronie Michodai siedziała cesarzowa Masako ubrana w wielowarstwowe kimono.

„Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej”, powiedział nowy cesarz.

59-letni Naruhito oficjalnie rozpoczął panowanie 1 maja po tym jak jego ojciec abdykował. 85-letni cesarz Akihito, abdykował po ponad 30 latach panowania. Swoją abdykację zapowiedział trzy lata wcześniej. Wyznał, że z powodu wieku trudno będzie mu pełnić dalsze obowiązki. Kilka miesięcy później przyjęto ustawę, która umożliwiła spełnienie woli monarchy. To pierwsza abdykacja w Japonii od dwustu lat.

Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na nowych zasadach powojennej, konstytucji Japonii. Ustanowiła ona nową rolę cesarza, jako symbolu narodu. Wcześniej władca był traktowany jak bóstwo. Cesarz Japonii nie ma obecnie władzy politycznej. 

1/10
Japońska rodzina cesarska, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
1/10

Intronizacja cesarza Naruhito

2/10
Król Felipe i królowa Letizia z Hiszpanii, ntronizacja cesarza Nariuhito, Japonia
Copyright @East News
2/10

Król Felipe i królowa Letizia z Hiszpanii

3/10
Książę Karol, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
3/10

Książę Karol

4/10
Agata Duda, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
4/10

Agata Kornhauser-Duda

5/10
Cesarzowa Masako, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
5/10

Cesarzowa Masako

6/10
Król Karl Gustaf i księżnicka Victoria ze Szwecji, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
6/10

Król Karl Gustaf i księżniczka Victoria ze Szwecji

7/10
Król i królowa Bhutanu, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
7/10

Król i królowa Bhutanu

8/10
Król Belgów Filip i królowa Matylda, intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @East News
8/10

Król Belgów Filip i królowa Matylda

9/10
Książę Fryderyk i księżna Maria z Danii, , intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @Getty Images
9/10

Książę Fryderyk i księżna Maria z Danii

10/10
Książę Albert z Monako, , intronizacja cesarza Naruhito, Japonia
Copyright @Getty Images
10/10

Książę Albert z Monako

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

Czy łatwo było jej znów zaufać mężczyźnie i co z tym ślubem? „Raz bardziej chce Michał, raz ja", mówi Ewa Kasprzyk

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA KASPRZYK i MICHAŁ KOZERSKI: „potraktujmy ten wywiad jak mecz piłkarski”, proponuje aktorka. Kto w nim zwycięży? ŁUKASZ SIMLAT: dlaczego nie ma aktorskich marzeń i dlaczego... nie wyłącza telefonu. MAJA BOHOSIEWICZ założyła rodzinę, zbudowała własny biznes i została influencerką. Czy nie żałuje swoich wyborów? MICHAŁ WITKOWSKI: ceniony pisarz odsłania swój intymny świat i… zmienia image. NIEPOKONANA, czyli niezwykła historia Céline Dion.