KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Cesarz Naruhito oficjalnie objął tron Japonii. Wśród gości Agata Kornhauser-Duda

W ceremonii wzięły udział głowy 180 państw

Weronika Kostyra 22 października 2019 15:09

W Pałacu Cesarskim w Tokio odbyła się intronizacja nowego cesarza Japonii Naruhito. W ceremonii wzięły udział głowy państw i dostojnicy z ponad 180 krajów świata. Wśród obecnych gości byli następca brytyjskiego tronu książę Karol, para królewska Hiszpanii, król Szwecji oraz następczyni  tronu, księżniczka Wiktoria, książę Albert z Monako, para królewska Bhutanu, a także polska pierwsza dama, Agata Kornhauser-Duda.

Japonia ma nowego cesarza

„Przysięgam, że będę postępował zgodnie z konstytucją i wywiążę się z moich obowiązków jako symbolu państwa i jedności narodu Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej”, powiedział podczas ślubowania cesarz Naruhito.

Ceremonia wstąpienia nowego cesarza na tron rozpoczęła się poinformowania przodków w sanktuarium o nowym władcy. Główna część uroczystości odbyła się w Matsu-no-Ma, Sosnowej Komnacie, najważniejszym pomieszczeniu w pałacu. Cesarz zasiadł na tronie Takamikura, trzymając starożytny miecz i klejnot, które stanowią insygnia władzy cesarskiej w Japonii. Obok niego na mniejszym tronie Michodai siedziała cesarzowa Masako ubrana w wielowarstwowe kimono.

„Żywię nadzieję, że Japonia będzie dalej się rozwijać i przyczyniać się do przyjaźni i pokoju wśród społeczności międzynarodowej oraz do dobrobytu ludzi dzięki nieustającym wysiłkom i mądrości ludzkiej”, powiedział nowy cesarz.

59-letni Naruhito oficjalnie rozpoczął panowanie 1 maja po tym jak jego ojciec abdykował. 85-letni cesarz Akihito, abdykował po ponad 30 latach panowania. Swoją abdykację zapowiedział trzy lata wcześniej. Wyznał, że z powodu wieku trudno będzie mu pełnić dalsze obowiązki. Kilka miesięcy później przyjęto ustawę, która umożliwiła spełnienie woli monarchy. To pierwsza abdykacja w Japonii od dwustu lat.

Akihito był pierwszym japońskim cesarzem, który wstąpił na tron na nowych zasadach powojennej, konstytucji Japonii. Ustanowiła ona nową rolę cesarza, jako symbolu narodu. Wcześniej władca był traktowany jak bóstwo. Cesarz Japonii nie ma obecnie władzy politycznej. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Wiosna 2020 - design, kulinarne inspiracje, podróże bez wychodzenia z domu!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANJA RUBIK przed czterdziestką robi podsumowanie. Jakie ma marzenia, co jeszcze pragnie osiągnąć? Czy chce założyć rodzinę? Muzyk BARTEK KRÓLIK zdradza, jak przetrwał trudne momenty i odnalazł szczęście. MANUELA GRETKOWSKA w wyjątkowej rozmowie o AGNIESZCE OSIECKIEJ. Specjalnie na lato: sztuka gotowania blogerki DARII ŁADOCHY, w czym tkwi magia ZAKOPANEGO oraz aktorka KATARZYNA ZAWADZKA w kreacjach od ZIENIA w sesji nad polskim morzem.