Japońska rodzina królewska
Fot. Imperial Household Agency/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Japońska rodzina królewska skrywa wiele tajemnic... Kto jest kim?

Abdykacja i narodziny jednej z księżniczek wywołały niemały skandal

Rafał Kowalski 29 grudnia 2021 18:07
Japońska rodzina królewska
Fot. Imperial Household Agency/Getty Images

Choć dzieli nas odległość 8500 kilometrów i różni system władzy, Polska i Japonia dbają o dobre relacje między sobą. Nasi przyjaciele z azjatyckiego kraju o zachwycającej gospodarce bardzo cenią swoją rodzinę cesarską. Kto jest w niej kim?

Japońska rodzina królewska - obecny cesarz i jego bliscy

Kraj kwitnącej wiśni doczekał się już 126 władców, ale to dopiero w ostatnich latach wydarzyło się coś, o czym mówił cały świat – abdykacja jednego z cesarzy. 61-letni Naruhito, czyli obecny cesarz, oficjalnie rozpoczął panowanie 1 maja 2019 roku, gdy jego ojciec nie chciał już władać krajem. 85-letni cesarz Akihito, odszedł ze stanowiska po ponad 30 latach panowania. Swoją decyzję zapowiedział trzy lata wcześniej. Wyznał, że z powodu wieku trudno będzie mu pełnić dalsze obowiązki.

Kilka miesięcy później przyjęto ustawę, która umożliwiła spełnienie woli monarchy. Była to pierwsza abdykacja w Japonii od dwustu lat.

W ceremonii intronizacji nowego cesarza Japonii Naruhito dwa lata temu wzięło udział około 180 głów państw w tym Andrzej Duda z małżonką. Jego cesarska mość – jak mówi się w Japonii na tamtejszego władcę – jest magistrem historii a prywatnie szczęśliwym mężem i ojcem.

ZobaczJapoński cesarz Akihito podziękował poddanym i oddał władzę po trzydziestu latach...

Obecny Cesarz Japonii - Naruhito

Cesarz Naruhito
Fot. Rodrigo Reyes Marin - Pool/Getty Images

Cesarzowa Masako, żona Naruhito, mama księżniczki Aiko

Cesarzowa Masaka
Fot. Carl Court - Pool/Getty Images

Od 28 lat żoną cesarza Naruhito jest Masako Owada – dyplomatka. Para doczekała się jednej córki Aiko. Czas ciąży był dla cesarzowej trudny. Mówiono nawet o tym, że czekając na potomka, Masako dopadło załamanie nerwowe. Dlaczego? Przez płeć dziecka.

Dwudziestoletnia dziś Aiko jest lubiana przez japońskie społeczeństwo, ale zapowiedź jej narodzin była sporym rozczarowaniem. Oczekiwano bowiem, że rodzinę cesarską powiększy mężczyzna. Przez narodziny dziewczynki chciano wprowadzić w prawie ważną zmianę mówiącą o tym, że w kolejce do tronu będzie mogła znajdować się kobieta.

Dziś Aiko, czyli księżniczka Toshi, nie musi martwi się tą kwestią, bo porzucono ją w chwili narodzin jej kuzyna. To on – 15-letni Hisahiko - jest teraz zaraz po swoim ojcu Akishino drugi w kolejce do tronu.

ZobaczNajsmutniejsza księżniczka świata. Córka japońskiego cesarza nie ma łatwego życia...

Aiko, księżniczka Toshi

księżniczka Toshi
Fot. Yuichi Yamazaki/Getty Images

125. cesarz Japonii Akihiko, który panował od 1989 do 2019 roku, doczekał się wraz z żoną Michiko trójki dzieci – córki Sayako (w 2005 roku wyszła za urzędnika miejskiego i straciła wszystkie tytuły), syna Naruhito i syna Akishino. Ten ostatni wyszedł w 1990  roku za Kiko Kawashimę, córkę profesora ekonomii na Uniwersytecie Gakushūin.

Jako następca tronu zna wszystkie obowiązki, które kiedyś przypadną mu w udziale. Na razie jednak spełnia się jako ornitolog i zoolog na wysokich stanowiskach w państwie. Prywatnie jest ojcem syna Hisahito, który jest w kolejce do tronu oraz córek Kako i Mako. Mako Komuro wyszła jednak na jesieni 2021 roku za absolwenta International Christian University, co sprawiło, że straciła wszystkie tytuły cesarskie. Dziś ona i jej mąż wiodą życie w Ameryce. 

CZYTAJ TEŻ: Japońska księżniczka Mako już po ślubie. W końcu uzyskała wolność i spokój ducha. To była nietypowa ceremonia...

Cesarz Akihiko, panował przez 20 lat do 1989 roku

Cesarz Akihiko
Fot. Kiyoshi Ota/Getty Images

Cesarzowa Michiko, żona seniora rodu, który abdykował

Cesarzowa Michiko
Fot. Koichi Kamoshida/Getty Images

Książę Akishino - następca tronu z księżną Kiko

książę Akishino, księżna Kiko
Fot. noboru hashimoto/Corbis via Getty Images

Mako Komuro, córka księcia Akishino, która opuściła rodzinę cesarską, zamieszkała w USA i utraciła swój tytuł

Mako Komuro
Fot. Yuichi Yamazaki/Getty Images

Księżniczka Kako - druga córka księcia Akishino, absolwentka psychologii

Księżniczka Kako
Fot. Ken Ishii/Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

MARIA DĘBSKA ma 31 lat i na koncie wiele wspaniałych ról. Nam opowiada o tym, dlaczego nie została pianistką, gdzie najlepiej łapie dystans i za co kocha podróże. AGATA WĄTRÓBSKA I JANUSZ CHABIOR w dowcipnej i pełnej czułości rozmowie o swoim związku, ukochanych psach i magii małżeńskiej obrączki. MOHAMED AL-FAYED: egipski miliarder, właściciel paryskiego Ritza, ojciec kochanka księżnej Diany, bohater „The Crown”. Kim jest naprawdę? KASPER BAJON: scenarzysta, pisarz, reżyser. Fachu filmowego uczył się od swojego ojca, reżysera Filipa Bajona. Czy dziś słucha jego uwag?