Japońska rodzina królewska,
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Najsmutniejsza księżniczka świata. Córka japońskiego cesarza nie ma łatwego życia...

Księżniczka jest „problemem” od chwili narodzin...

Gabriela Czernecka 25 listopada 2021 18:23
Japońska rodzina królewska,
Fot. Getty Images

Choć na świecie bez wątpienia najpopularniejszą rodziną królewską są Windsorowie, to swoje perypetie przeżywa także japońska rodzina cesarska. W Azji niemałym skandalem są związki księżniczek. Zgodnie z japońskim prawem i tradycją japońskie księżniczki powinny wziąć ślub z mężczyzną, który jest członkiem cesarskiej rodziny. Jeśli ich wybranek jest jedynie poddanym, to związek z nim oznacza dla księżniczki utratę cesarskiego statusu. Spore problemy ze znalezieniem kandydatka na męża ma księżniczka Aiko, bowiem albo jej wybranek spełni ogromne wymagania albo dziewiętnastoletnia księżniczka nigdy nie stanie na ślubnym kobiercu. Oczywiście, jest jeszcze jedna opcja, ale ta wiążę się z utratą wielomilionowej fortuny. Nic dziwnego, że japońska księżniczka Aiko nazywana jest najsmutniejszą na świecie...

Japońska rodzina królewska - członkowie rodu

Ze względu na przestarzałe przepisy, nieprzystające do obecnych czasów, wielu członków rodziny cesarskiej zrezygnowało ze swojego statusu. To ma jednak swoje konsekwencje i zaczyna być niebezpieczne dla ciągłości nieprzerwanej od setek lat dynastii. Cesarz Akihito jest 125 cesarzem w historii Kraju Kwitnącej Wiśni i w ubiegłym roku abdykował. Obecnym cesarzem jest książę Naruhito. Warto dodać, że tron mogą dziedziczyć jedynie mężczyźni, a tych w rodzinie jest poza cesarzem jedynie czterech: książę Akishino Fumihito (drugi syn Akihito) oraz jego syn książę Hisahito, a także książę Naruhito (pierwszy syn Akihito) i książę Masahito (brat Akihito). Pozostałe 14 osób to kobiety.

Członkowie rodziny cesarskiej uprawnieni do dziedziczenia tronu to więc dwaj synowie Akihito, jego brat oraz 10-letni wnuk. Nic dziwnego, że kobiety w japońskiej rodzinie nie mają łatwo. Japońskie prawo zabrania bowiem kobiecie wstąpienie na tron, a od 1965 roku w cesarskiej rodzinie nie urodził się męski potomek. To dlatego tak głośno jest w ostatnim czasie o księżniczce Aiko.

Zobacz: Japoński cesarz Akihito podziękował poddanym i oddał władzę po trzydziestu latach...

Japońska rodzina królewska, księżniczka Aiko
Fot. Getty Images

Księżniczka Aiko - kim jest córka cesarza Japonii?

Księżniczka Aiko ma dziś dziewiętnaście lat. Znana jest także jako księżniczka Toshi i jest jedynym dzieckiem księcia Naruhito i jego małżonki, cesarzowej Masako. Już same jej narodziny nie zostały dobrze przyjęte przez cesarską rodzinę. Choć większość Japończyków nie ma nic przeciwko temu, by koronę założyła Aiko, ale dwór pozostaje nieugięty. Mówi się, że cesarzowa Masako nie wytrzymała presji i przeszła załamanie nerwowe. Co ciekawe, kilkanaście lat temu zaczęto powoli oswajać się z myślą, że czas najwyższy zmienić prawo. W końcu Naruhito miał tylko jedną córkę, Aiko, a jego brata Akishino, dwie córki - księżniczkę Mako i księżniczkę Kako. Podobno córka Naruhito już zaczęła oswajać się z myślą, że w przyszłości zostanie władcą. Nic bardziej mylnego. W 2006 roku Agencja Dworu Cesarskiego ogłosiła, że książę Akishino i księżna Kiko spodziewają się narodzin trzeciego dziecka - i to chłopca. Przyjście na świat księcia Hisahito definitywnie przekreśliło szanse księżniczki na koronę. 

Zobacz także: Japońska księżniczka Mako rezygnuje z tronu dla miłości. Tego wymaga od niej tradycja

Na tym jednak jej problemy się nie kończą. Córce obecnego cesarza Japonii nie wypada poślubić zwykłego obywatela. To wiązałoby się z ryzykiem utraty wszelkich tytułów i oczywiście ogromnej fortuny. Niestety znalezienie odpowiedniego kandydata na męża dla japońskiej księżniczki wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się przypuszczać. Jeśli chce zachować tytuły i pieniądze musi poślubić szlachcica, ale tych w Japonii... nie ma. 

Nic dziwnego, że członkinie japońskiej rodziny królewskiej godzą się ze swoim losem i zamiast tytułów i królewskich przywilejów wybierają miłość. 29-letnia księżniczka Ayako córka księżnej Hisako oraz księcia Takamodo, kuzyna cesarza Akihito, wzięła ślub w październiku 2018 roku. Jej mężem został 33-letni Kei Moriya, biznesmen, pracujący w firmie transportowej NYK Line. Siedem lat temu z kolei ślub wzięła siostra księżniczki Ayako, Noriko. Ta, podobie jak teraz jej siostra, zrzekła się monarszego statusu, poślubiając najstarszego syna naczelnego kapłana świątyni Izumo Taisha w prefekturze Shimane. 

Od tamtego czasu księżniczka Noriko, a już teraz po prostu Noriko Senge, mieszka wraz z mężem, Kunimaro Senge, na terenie świątyni razem z jego rodziną. Każda z księżniczek otrzymała jednak posag w wysokości ponad miliona funtów, ale to niestety zaledwie ułamek z niemal 300 mln funtów rocznie, do których miały dostęp przed ślubem. Dla japońskich księżniczek życie jak każdy szary obywatel jest czymś zaskakującym - podobno jedna z nich chodziła do galerii handlowych, by zobaczyć jak robi się zakupy. 

Zobacz także: Najsmutniejsza księżna, nazywa się ją japońskąDianą. Poznajcie nową cesarzową Japonii!

Jak widać japońskie prawo nie zna litości i nawet córka samego cesarza Aiko nie może liczyć na taryfę ulgową. Nic dziwnego, że nazywana jest najsmutniejszą księżniczką świata... 

Japońska rodzina królewska, księżniczka Aiko
Fot. AFP/EAST NEWS

Japońska rodzina królewska,
Fot. Getty Images

Wideo

Justyna i Jakub Przygońscy: „jesteśmy zapracowanymi rodzicami”. Tak zmieniły ich dzieci

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

One nas inspirują! Kobiety sukcesu, w wieku od 30 plus do 70 plus: KAMIŃSKA, DERESZOWSKA, SWOROWSKA, KASPRZYK, DUDZIAK w szczerych, zaskakujących rozmowach o dojrzałości, poczuciu atrakcyjności i seksualności. „Wiek nie ogranicza apetytu na seks”, mówi wybitny seksuolog ANDRZEJ DEPKO i przełamuje tabu. IRIS APFEL ikoną stylu została po... osiemdziesiątce. Prowokuje: „Młodość jest przereklamowana!”. 88-letnia JOAN COLLINS i 56-letni PERCY GIBSON burzą stereotypy o związku starszej kobiety z młodszym partnerem. W cyklu PODRÓŻE wyprawa do indyjskich spa i centrów duchowych po młodość.