Japońska rodzina królewska,
Fot. Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Po jej narodzinach matka przeszła załamanie. Smutny los japońskiej księżniczki

Los księżniczki jest dla niej przekleństwem...

Gabriela Czernecka 17 czerwca 2022 12:26
Japońska rodzina królewska,
Fot. Getty Images

Związki księżniczek są w Azji niemałym skandalem. Japońska tradycja i prawo nakazują, by brały one ślub wyłącznie z mężczyzną będącym członkiem cesarskiej rodziny. Jeśli jednak ukochany księżniczki jest zwykłym poddanym - związek z nim oznacza dla niej utratę statusu. Problemy w tej kwestii spotkały także księżniczkę Aiko. Albo jej wybranek spełni ogromne wymagania, albo młodziutka księżniczka nigdy nie stanie na ślubnym kobiercu... Nic dziwnego, że nazywa się ją najsmutniejszą księżniczką na świecie...

Japońska rodzina królewska - członkowie rodu

Ze względu na przestarzałe przepisy, nieprzystające do obecnych czasów, wielu członków rodziny cesarskiej zrezygnowało ze swojego statusu. To ma jednak swoje konsekwencje i zaczyna być niebezpieczne dla ciągłości nieprzerwanej od setek lat dynastii. Cesarz Akihito jest 125 cesarzem w historii Kraju Kwitnącej Wiśni i w 2019 roku abdykował. Obecnym cesarzem jest książę Naruhito. Warto dodać, że tron mogą dziedziczyć jedynie mężczyźni, a tych w rodzinie jest poza cesarzem jedynie czterech: książę Akishino Fumihito (drugi syn Akihito) oraz jego syn książę Hisahito, a także książę Naruhito (pierwszy syn Akihito) i książę Masahito (brat Akihito). Pozostałe 14 osób to kobiety.

Członkowie rodziny cesarskiej uprawnieni do dziedziczenia tronu to więc dwaj synowie Akihito, jego brat oraz 10-letni wnuk. Nic dziwnego, że kobiety w japońskiej rodzinie nie mają łatwo. Japońskie prawo zabrania bowiem kobiecie wstąpienie na tron, a od 1965 roku w cesarskiej rodzinie nie urodził się męski potomek. To dlatego tak głośno jest w ostatnim czasie o księżniczce Aiko.

Zobacz też: Gdzie mieszka norweska rodzina królewska? Ile mają posiadłości?

Japońska rodzina królewska, księżniczka Aiko
Fot. Getty Images

Księżniczka Aiko - kim jest córka cesarza Japonii?

Księżniczka Aiko ma dziś dwadzieścia lat. Znana jest także jako księżniczka Toshi i jest jedynym dzieckiem księcia Naruhito i jego małżonki, cesarzowej Masako. Już same jej narodziny nie zostały dobrze przyjęte przez cesarską rodzinę. Choć większość Japończyków nie ma nic przeciwko temu, by koronę założyła Aiko, dwór pozostaje nieugięty. Mówi się, że cesarzowa Masako nie wytrzymała presji i przeszła załamanie nerwowe. Co ciekawe, kilkanaście lat temu zaczęto powoli oswajać się z myślą, że czas najwyższy zmienić prawo. W końcu Naruhito miał tylko jedną córkę, Aiko, a jego brat Akishino dwie córki - księżniczkę Mako i księżniczkę Kako. Podobno córka Naruhito już zaczęła oswajać się z myślą, że w przyszłości zostanie władcą. Nic bardziej mylnego. W 2006 roku Agencja Dworu Cesarskiego ogłosiła, że książę Akishino i księżna Kiko spodziewają się narodzin trzeciego dziecka - i to chłopca. Przyjście na świat księcia Hisahito definitywnie przekreśliło szanse księżniczki na koronę. 

Na tym jednak jej problemy się nie kończą. Córce obecnego cesarza Japonii nie wypada poślubić zwykłego obywatela. To wiązałoby się z ryzykiem utraty wszelkich tytułów i oczywiście ogromnej fortuny. Niestety znalezienie odpowiedniego kandydata na męża dla japońskiej księżniczki wcale nie jest tak łatwe, jak mogłoby się przypuszczać. Jeśli chce zachować tytuły i pieniądze musi poślubić szlachcica, ale tych w Japonii... nie ma. W ustawie z 1947 roku zniesiono szlachtę w Japonii, a cesarska rodzina została ograniczona do potomków cesarza Taishō.

Nic dziwnego, że członkinie japońskiej rodziny królewskiej godzą się ze swoim losem i zamiast tytułów i królewskich przywilejów wybierają miłość. 29-letnia księżniczka Ayako, córka księżnej Hisako oraz księcia Takamodo, kuzyna cesarza Akihito, wzięła ślub w październiku 2018 roku. Jej mężem został 33-letni Kei Moriya, biznesmen pracujący w firmie transportowej NYK Line. W 2014 roku z kolei ślub wzięła siostra księżniczki Ayako, Noriko. Ta, podobie jak teraz jej siostra, zrzekła się monarszego statusu, poślubiając najstarszego syna naczelnego kapłana świątyni Izumo Taisha w prefekturze Shimane. 

Od tamtego czasu księżniczka Noriko, a już teraz po prostu Noriko Senge, mieszka wraz z mężem, Kunimaro Senge, na terenie świątyni razem z jego rodziną. Każda z księżniczek otrzymała jednak posag w wysokości ponad miliona funtów, ale to niestety zaledwie ułamek z niemal 300 mln funtów rocznie, do których miały dostęp przed ślubem. Dla japońskich księżniczek życie jak każdy szary obywatel jest czymś zaskakującym - podobno jedna z nich chodziła do galerii handlowych, by zobaczyć jak robi się zakupy. 

Zobacz także: Maria I Stuart: miała za sobą trzy nieudane małżeństwa i 20 lat więzienia, które sprowadziła na nią kuzynka

Jak widać japońskie prawo nie zna litości i nawet córka samego cesarza Aiko nie może liczyć na taryfę ulgową. Nic dziwnego, że nazywana jest najsmutniejszą księżniczką świata... 

Japońska rodzina królewska, księżniczka Aiko
Fot. AFP/EAST NEWS

Japońska rodzina królewska,
Fot. Getty Images

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

JULIA WIENIAWA o magii sceny, dorastaniu na oczach widzów, manii kontroli i miłości. ADRIANNA BIEDRZYŃSKA i MICHALINA ROBAKIEWICZ – Matka i córka opowiadają, jak gra się im na jednej scenie i nosi... te same ubrania. JERZY SKOLIMOWSKI: Artysta wszechstronny – reżyser, scenarzysta, poeta i malarz, w szczerej rozmowie o życiowej rewolucji. W cyklu Kobiety ikony – co się dzieje z… SOPHIA LOREN, bogini kina, zjawiskowa piękność, która na swoje miejsce na Ziemi wybrała Rzym zamiast Hollywood. W cyklu Podróże – gdzie jeżdżą gwiazdy: Greckie wyspy. Tu odpoczywają JOANNA PRZETAKIEWICZ, ANNA PUŚLECKA i RITA ORA. Sztuka gotowania JOANNY BRODZIK.