japoński ślub, księżniczka Ayako
Fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Dla prawdziwej miłości porzuciła tytuł, czyli mezalians po japońsku…

Księżniczka Ayako już po ślubie!

Gabriela Czernecka 30 października 2018 16:57
japoński ślub, księżniczka Ayako
Fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Japońska księżniczka Ayako dla ukochanego zrzekła się tytułu. Jej mężem został właściciel przedsiębiorstwa żeglugowego. To dość przełomowa decyzja, biorąc pod uwagę, że monarchia japońska jest najstarszym tego typu ustrojem na świecie i panująca tam rodzina królewska ściśle przestrzega obowiązujących ich praw i przepisów, przekazując sobie je z pokolenia na pokolenie. Jeden z zasad zakłada, że jeśli członek rodziny królewskiej poślubi tzw. osobę „z gminu”, musi zrzec się swojego tytułu. I tak stanie się właśnie z księżniczką Ayako, która dla miłości porzuciła dotychczasowe „królewskie” życie. 

Ślub japońskiej księżniczki Ayako

28-letnia księżniczka Ayako jest najmłodszym dzieckiem księżnej Hisako oraz księcia Takamodo, kuzyna cesarza Akihito. Zgodnie z obowiązującymi w japońskiej monarchii regułami (które dotyczą jedynie kobiet z japońskiej dynastii) członkini królewskiego rodu, która zdecyduje się na ślub z osobą nie posiadającą arystokratycznych korzeni, musi zrzec się tytułu. I właśnie to czeka teraz Ayako. Jej mężem został  32-letni Kei Moriya, biznesmen, pracujący w firmie transportowej NYK Line. 

Ślub pary odbył się 29 października 2018 roku w świątyni Meiji Shrine. Jak podawały niedawno japońskie media, zakochani poznali się w grudniu zeszłego roku dzięki księżnej Hisako (mamie panny młodej), która przedstawiła córce syna zmarłej przyjaciółki. 

Choć dla księżniczki ślub był oficjalnym pożegnaniem z monarszym statusem, to na ceremonii nie zabrakło fanów rodziny królewskiej. Przed świątynią zgromadziło się około tysiąca Japończyków, którzy wiwatowali na cześć młodej pary, życząc im wszystkiego, co najlepsze. Nic dziwnego, że ślub japońskiej księżniczki wzbudził taką sensację.

Ostatni raz Japończycy mieli okazję być świadkami takiego wydarzenia cztery lata temu. Wówczas ślub wzięła siostra księżniczki Ayako, Noriko. Ta, podobie jak teraz jej siostra, zrzekła się monarszego statusu, poślubiając najstarszego syna naczelnego kapłana świątyni Izumo Taisha w prefekturze Shimane. 

Od tamtego czasu księżniczka Noriko, a już teraz po prostu Noriko Senge, mieszka wraz z mężem Kunimaro Senge na terenie świątyni razem z jego rodziną. ślub księżniczki Ayako to więc nie pierwszy taki „mezalians” na cesarskim dworze. Na ślub z mężczyzną, który nie posiada arystokratycznych korzeni zdecydowała się niedawno kolejna japońska księzniczka.

W ubiegłym roku 26-letnia księżniczka Mako miała poślubić Kei Komurę, studenta prawa. Para ogłosiła jednak opóźnienie ślubu ze względu na niewystarczające przygotowania. Na ich decyzję wpływ miały plany rodziny cesarskiej - w 2019 roku 84-letni Akihito stanie się pierwszym cesarzem Japonii, który ustąpi z tronu. Jedyni członkowie rodziny cesarskiej uprawnieni do dziedziczenia tronu to dwaj synowie Akihito, jego brat oraz 10-letni wnuk.  

japoński ślub, księżniczka Ayako
Fot. Pool Reuters/Associated Press/East News

japoński ślub, księżniczka Ayako
Fot. KYDPL KYODO/Associated Press/East News

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

AGNIESZKA CEGIELSKA: „»Stary świat nie wróci«, napisałam to dwa lata temu w mojej książce »Naturalnie«, mówi dziennikarka, specjalistka od zdrowego żywienia. PATRYCJA WOY-WOJCIECHOWSKA, fotografka, autorka książek dla dzieci, dziewczyna z wielkiego miasta, zaczęła drugie życie na Mazurach. Jak ono wygląda? PROFESOR KRZYSZTOF SIMON – słynie z ciętego języka i tego, że nie owija w bawełnę. Właśnie został odznaczony medalem 75-lecia misji Jana Karskiego za wkład w walkę z pandemią. A także: Dlaczego robimy z naszej planety wielkie wysypisko śmieci? Czy mogę wpłynąć na los Ziemi, będąc w domu? Czy luksusowe hotele mogą być eko?