Poznajcie ją bliżej!

Gabriela Czernecka 30 maja 2022 10:09

Choć największą rozpoznawalnością wśród fanów royalsów cieszy się brytyjska rodzina królewska, to coraz częściej zainteresowanie wzbudzają także członkowie innych arystokratycznych familii. Jedną z nich jest norweska rodzina królewska. Mimo że niezbyt często możemy zobaczyć ją na okładkach zagranicznej prasy, to ma swoje szerokie grono fanów. Kto jest kim wśród norweskich royalsów i jak wygląda linia sukcesji do tronu Norwegii?

Linia sukcesji do norweskiego tronu

Obecnie panującą dynastią w Norwegii jest dynastia Glücksburgów. Królem Norwegii od 1991 roku jest Harald V. W czasie wojny wraz z matką i dwoma siostrami spędził w USA. Po powrocie do kraju odbył służbę wojskową i… wyjechał na studia do Oxfordu, gdzie poznał Sonję Haralden. Pochodziła z ludu, swego przyszłego męża poznała poprzez znajomych na przyjęciu. Od razu zakochali się w sobie, ale ich związek nie zyskał aprobaty monarchy, ówczesnego króla Olafa V. Wszystko przez pochodzenie Sonji. Dopiero po dziewięciu latach monarcha zgodził się na ślub syna z kobietą z ludu. Sonja szybko została jednak zaakceptowana przez Norwegów.

Dziś król Harald V ma 84 lata i wciąż jest królem Norwegii. Uważany jest za bardzo postępowego i liberalnego monarchę. Wielokrotnie podkreślał, że szanuje każdego bez względu na wyznanie czy orientację seksualną, odważnie apelował o uszanowanie praw mniejszości seksualnych czy imigrantów. „Wszyscy jesteśmy Norwegami”, lubi powtarzać.  Zdarzało mu się jeździć tramwajem wraz z poddanymi czy siadać na kinie plenerowym, gdzie okryty grubym kocem wśród narodu oglądał film. Nic dziwnego, że Norwegowie darzą go taką sympatią.

Król Harald V i królowa Sonja doczekali się dwójki dzieci - córki księżniczki Marthy-Louise i syna - księcia Haakona. Książę Haakon urodził się 20 lipca 1973 roku. Wraz z narodzinami został następcą tronu, dopiero w 1990 roku zmieniono konstytucję Norwegii tak, że kobiety mogą dziedziczyć już tron.

Książę Haakon zyskał świetną edukację - jest oficerem Norweskiej Akademii Marynarki. Skończył Londyńską Szkolę Ekonomii i Uniwersytet Kalifornijski w zakresie nauk politycznych. Uwielbia sport - windsurfing, jazdę na nartach. Interesuje się sztuką i muzyką. W 1996 roku podczas Quart Festival poznał swoją przyszłą żonę - Mette-Marit Tjessem Høiby. Była wówczas kelnerką i to na dodatek w ciąży.  Mimo to książę podbił jej serce. Zachwycił ją poczuciem humoru. 25 sierpnia 2001 roku para stanęła na ślubnym kobiercu. Syn Mette-Marit Marius Borg Høiby miał wówczas zaledwie cztery lata. Trzy lata później małżeństwo po raz pierwszy zostało rodzicami - na świat przyszła córka, księżniczka Ingrid Aleksandra, a rok później syn, książę Sverre Magnus. Choć Marius nie może dziedziczyć tronu, to uważany jest za pełnoprawnego członka rodziny królewskiej. 

Czytaj też: Księżna Charlene po raz pierwszy szczerze o chorobie: „Mój stan jest bardzo kruchy”

Norweska rodzina królewska - kto jest kim?

Ksiażę Haakon jest więc bezpośrednim następcą tronu, a drugie miejsce w linii sukcesji do norweskiego tronu zajmuje jego córka z Mette-Marit, księżniczka Ingrid Aleksandra. Urodziła się 21 stycznia 2004 roku. Będzie pierwszą kobietą na norweskim tronie po 1412 roku! Księżniczka  powoli bierze udział w wystąpieniach publicznych, ma na koncie także pierwsze przemówienie. Często bierze udział w akcjach charytatywnych. Trzecie miejsce w kolejce do norweskiego tronu zajmuje książę Norwegii, Sverre Magnus. Urodził się 3 grudnia 2005 roku.

Norweska księżniczka Martha Louise przyszła na świat 22 września 1971 roku. Obecnie zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji norweskiego tronu. Ukończyła studia na kierunku fizjoterapii. W 2002 roku stanęła na ślubnym kobiercu u boku Ariego Behna. Doczekali się trójki dzieci - w 2003 roku przyszła na świat Maud Angelica,  dwa lata później Leach Isadora, a w 2008 roku Emma Tallulah. Para w 2017 roku zdecydowała się na rozwód i był to pierwszy rozwód w historii norweskiej rodziny królewskiej.

 Od co najmniej trzech lat księżniczka Martha-Louise jest w związku z Durekiem Verettem, duchowym przewodnikiem i szamanem. Razem z ukochanym podróżuje po świecie i przeprowadza seanse spirytystyczne, co mocno wstrząsnęło opinią publiczną. Księżniczka poddawana była tak ogromnej krytyce za swoją działalność, że w sierpniu 2019 roku zrezygnowała z używania królewskiego tytułu na czas realizowania swojej kariery w spirystycznym obszarze. 

Zobaczcie, jak prezentują się następcy tronu Norwegii! 

Zobacz także: Największy konflikt w rodzinie Windsorów, czyli tajemnice relacji Królowej Matki z Wallis Simpson

1/6
norweska rodzina królewska: Król Harald V, królowa Sonja
Copyright @Jørgen Gomnæs, the Royal Court via Getty Images
1/6

norweska rodzina królewska: Król Harald V i jego żona, królowa Sonja

2/6
norweska rodzina królewska: książę Haakon i księżna Mette-Marit
Copyright @Jørgen Gomnæs, the Royal Court via Getty Images
2/6

norweska rodzina królewska, czyli następca norweskiego tronu - książę Haakon i jego żona, księżna Mette-Marit

3/6
linia sukcesji do norweskiego tronu
Copyright @ Lise Åserud / NTB scanpix / Handout Via Getty Images
3/6

Pierwsze trzy osoby w kolejce do sukcesji norweskiego tronu: Król Harald V, książę Haakon i księżniczka Ingrid Alexandra

4/6
norweska rodzina królewska: książę Haakon z rodziną
Copyright @Ragnar Singsaas/Getty Images)
4/6

Następca norweskiego tronu książę Haakon z rodziną

5/6
norweska rodzina królewska: księżniczka Martha-Louise i Durek Verrett
Copyright @Daniel Perez/Getty Images
5/6

księżniczka Martha-Louise  z partnerem, Durekiem Verrettem

6/6
norweska rodzina królewska Matha Louise z córkami
Copyright @Julian Parker/UK Press via Getty Images
6/6

norweska rodzina królewska, czyli księżniczka Martha-Louise z córkami

Wideo

Od 35 lat jest szczęśliwym mężem; cieszy się, że synowie nie poszli w jego ślady. Mirosław Baka prywatnie...

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

SYLWIA GRZESZCZAK: traumatyczne przeżycia w show-biznesie, strach i samotność na długo naznaczyły jej życie. Odrodziła się! EWA KASPRZYK I MAŁGORZATA BERNATOWICZ: matka i córka. Drzemie w nich gen szaleństwa. Jak to wpływa na ich relacje? MICHAŁ FIGURSKI o tym, jak to jest stracić wszystko, obudzić się na szpitalnej sali w nowej rzeczywistości i zaczynać od nowa. ALLAN STARSKI: wybitny polski scenograf, mistrz wyobraźni. Ulubiony scenograf – i przyjaciel – Andrzeja Wajdy na Festiwalu Filmowym w Gdyni odbierze Platynowe Lwy za całokształt twórczości.