Poznajcie ją bliżej!

Gabriela Czernecka 19 lutego 2022 14:09

Brytyjska rodzina królewska bez wątpienia jest jedną z najpopularniejszych na świecie. Oczy mediów co jakiś czas jednak zwracają się w stronę innych przedstawicieli arystokratycznego świata. Norweską rodzinę królewską niezbyt często możemy zobaczyć na okładkach zagranicznej prasy, jednak ona także ma szerokie grono fanów. Jak wygląda linia sukcesji do tronu wśród norweskich royalsów i kto jest kim? Poznajcie ich bliżej.

Linia sukcesji do norweskiego tronu

Obecnie panującą dynastią w Norwegii jest dynastia Glücksburgów. Królem Norwegii od 1991 roku jest Harald V. W czasie wojny wraz z matką i dwoma siostrami spędził w USA. Po powrocie do kraju odbył służbę wojskową i… wyjechał na studia do Oxfordu, gdzie poznał Sonję Haralden. Pochodziła z ludu, swego przyszłego męża poznała poprzez znajomych na przyjęciu. Od razu zakochali się w sobie, ale ich związek nie zyskał aprobaty monarchy, ówczesnego króla Olafa V. Wszystko przez pochodzenie Sonji. Dopiero po dziewięciu latach monarcha zgodził się na ślub syna z kobietą z ludu. Sonja szybko została jednak zaakceptowana przez Norwegów.

Zobacz: Norweska księżna Mette-Marit walczy ze śmiertelną chorobą. Zostało jej pięć lat życia...

Dziś król Harald V ma 84 lata i wciaż jest królem Norwegii. Uważany jest za bardzo postępowego i liberalnego monarchę. Wielokrotnie podkreślał, że szanuje każdego bez względu na wyznanie czy orientację seksualną, odważnie apelowal o uszanowanie praw mniejszości seksualnych czy imigranów. „Wszyscy jestesmy Norwegami”, lubi powtarzać.  Zdarzało mu się jeździć tramwajem wraz z poddanymi czy siadać na kinie plenerowym, gdzie okryty grubym kocem wśród narodu oglądał film. Nic dziwnego, że Norwegowie darzą go taką sympatią.

Król Harald V i królowa Sonja doczekali się dwójki dzieci - córki księżniczki Marthy-Louise i syna - księcia Haakona. Książę Haakon urodził się 20 lipca 1973 roku. Wraz z narodzinami został następcą tronu, dopiero w 1990 roku zmieniono konstytucję Norwegii tak, że kobiety mogą dziedziczyć już tron.

Książę Haakon zyskał świetną edukację - jest oficerem Norweskiej Akademii Marynarki. Skończył Londyńską Szkolę Ekonomii i Uniwersytet Kalifornijski w zakresie nauk politycznych. Uwielbia sport - windsurfing, jazdę na nartach. Interesuje się sztuką i muzyką. W 1996 roku podczas Quart Festival poznał swoją przyszłą żonę - Mette-Marit Tjessem Høiby. Była wówczas kelnerką i to na dodatek w ciąży  Mimo to książę  podbił jej serce. Zachwycił ją poczuciem humoru. 25 sierpnia 2001 roku para stanęła na ślubnym kobiercu. Syn Mette-Marit Marius Borg Høiby miał wówczas zaledwie cztery lata. Trzy lata później małżeństwo po raz pierwszy zostało rodzicami - na świat przyszła córka, księżniczka Ingrid Aleksandra, a rok później syn, książę Sverre Magnus. Choć Marius nie może dziedziczyć tronu, to uważany jest za pełnoprawnego członka rodziny królewskiej. 

Czytaj też: Królowa Elżbieta II na wyjątkowym portrecie z prawnukami. Zdjęcie nigdy nie było publikowane

Norweska rodzina królewska - kto jest kim?

Ksiażę Haakon jest więc bezpośrednim następcą tronu, a drugie miejsce w linii sukcesji do norweskiego tronu zajmuje jego córka z Mette-Marit, księżniczka Ingrid Aleksandra. Urodziła się 21 stycznia 2004 roku. Będzie pierwszą kobietą na norweskimtronie po 1412 roku! Księżniczka  powoli bierze udział w wystąpieniach publicznych, ma na koncie także pierwsze przemówienie. Często bierze udział w akcjach charytatywnych. Trzecie miejsce w kolejce do noreskiego tronu zajmuje książę Norwegii, Sverre Magnus. Urodził się 3 grudnia 2005 roku.

Norweska księżniczka Martha Louise przyszła na świat 22 września 1971 roku. Obecnie zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji norweskiego tronu. Ukończyła studia na kierunku fizjoterapii. W 2002 roku stanęła na ślubnym kobiercu u boku Ariego Behna. Doczekali się trójki dzieci - w 2003 roku przyszła na świat Maud Angelica,  dwa lata później Leach Isadora, a w 2008 roku Emma Tallulah. Para w 2017 roku zdecydowała się na rozwód i był to pierwszy rozwód w historii norweskiej rodziny królewskiej.

Zobacz także: To jeden z najprzystojniejszych arystokratów na świecie. Kim jest norweski książę Haakon?

 Od co najmniej trzech lat księżniczka Martha-Louise jest w związku z Durekiem Verettem, duchowym przewodnikiem i szamanem. Razem z ukochanym podróżuje po świecie i przeprowadza seanse spirytystyczne, co mocno wstrząsnęło opinią publiczną. Księżniczka poddawana była tak ogromnej krytyce za swoją działalność, że w sierpniu 2019 roku zrezygnowała z używania królewskiego tytułu na czas realizowania swojej kariery w spirystycznym obszarze. 

Zobaczcie, jak prezentują się następcy tronu Norwegii! 

Zobacz także: Jadwiga była dziewczynką, kiedy wydaną ją za 34-letniego Władysława Jagiełłę. Jak wyglądał ich związek?

1/6
norweska rodzina królewska: Król Harald V, królowa Sonja
Copyright @Jørgen Gomnæs, the Royal Court via Getty Images
1/6

norweska rodzina królewska: Król Harald V i jego żona, królowa Sonja

2/6
norweska rodzina królewska: książę Haakon i księżna Mette-Marit
Copyright @Jørgen Gomnæs, the Royal Court via Getty Images
2/6

norweska rodzina królewska, czyli następca norweskiego tronu - książę Haakon i jego żona, księżna Mette-Marit

3/6
linia sukcesji do norweskiego tronu
Copyright @ Lise Åserud / NTB scanpix / Handout Via Getty Images
3/6

Pierwsze trzy osoby w kolejce do sukcesji norweskiego tronu: Król Harald V, książę Haakon i księżniczka Ingrid Alexandra

4/6
norweska rodzina królewska: książę Haakon z rodziną
Copyright @Ragnar Singsaas/Getty Images)
4/6

Następca norweskiego tronu książę Haakon z rodziną

5/6
norweska rodzina królewska: księżniczka Martha-Louise i Durek Verrett
Copyright @Daniel Perez/Getty Images
5/6

księżniczka Martha-Louise  z partnerem, Durekiem Verrettem

6/6
norweska rodzina królewska Matha Louise z córkami
Copyright @Julian Parker/UK Press via Getty Images
6/6

norweska rodzina królewska, czyli księżniczka Martha-Louise z córkami

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.