Sprawdzamy, kto jest kim na szwedzkim dworze!

Gabriela Czernecka 10 grudnia 2019 22:13

Szwedzka rodzina królewska cieszy się nieco mniejszą popularnością niż brytyjska, ale jej członkowie radzą sobie równie dobrze na arenie międzynarodowej, co rodzina Windsorów. Obecnie panującą dynastią jest rodzina Bernadotte. Szwedzka rodzina królewska jest równie rozbudowana, co brytyjska, dlatego postanowiliśmy pokazać najważniejszych członków tej familii! Kto należy do szwedzkiej rodziny królewskiej?

Szwedzka rodzina królewska - drzewo genealogiczne

Obecnym monarchą w Szwecji jest król Carl XVI Gustaf. Na tronie Szwecji zasiadł po śmierci swego dziadka, króla Gustawa VI Adolfa, w 1973 roku. Obecnie ma 73 lata. Jego żoną trzy lata po jego koronacji została Sylwia Sommerlath, która poznała przyszłego męża, pracując jako hostessa na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium. Para ma trójkę dzieci: księżniczkę Wiktorię, księcia Carla Philipa i księżniczkę Madeleine. Księżniczka Wiktoria jest obecnie druga w kolejce do szwedzkiego tronu, ale jeszcze kilkanaście lat temu takie prawo miał przed nią jej brat, książę Carl Philip. Urodził się jako następca tronu, ale osiem miesięcy później 1 stycznia 1980 roku wprowadzono zasadę primogenitury, która mówi, że następcą tronu zostaje pierworodne dziecko, niezależnie od tego, jakiej jest płci. Najmłodsza córka króla Carla XVI Gustafa, księżniczka Madeleine zajmuje więc obecnie czwarte miejsce w linii sukcesji szwedzkiego tronu. Zobaczcie, jak się prezentują i jak wyglądają ich dzieci!  

1/7
Król Karol XVI Gustaw, Królowa Sylwia
Copyright @TARGET PRESS/EAST NEWS
1/7

Król Szwecji Karol XVI Gustaw z żoną królową Sylwią 

2/7
szwedzka księżniczka Estelle
Copyright @Face to Face/Reporter/East News
2/7

Następczyni szwedzkiego tronu: księżniczka Victoria z mężem księciem Danielem i dziećmi: księżniczką Estelle i księciem Oscarem 

3/7
szwedzka księżniczka Estelle
Copyright @Face to Face/Reporter/East News
3/7

Dzieci księżniczki Victorii: księżniczka Estelle (druga w kolejce do szwedzkiego tronu) i książę Oscar (trzeci w kolejce do szwedzkiego tronu)

4/7
Sofia Hellqvist, księżna Sofia, szwedzka księżna, szwedzka rodzina królewska, książę Carl Phillip
Copyright @East News
4/7

Książę Carl Philip z żoną księżna Sofią 

5/7
Sofia Hellqvist, księżna Sofia, szwedzka księżna, szwedzka rodzina królewska
Copyright @East News
5/7

Dzieci księcia Carla Philipa: książę Alexander i książę Gabriel

6/7
Księżniczka Madeleine
Copyright @East News
6/7

Księżniczka Madeleine z mężem Chrisem O'Neillem

7/7
Szwedzka księżniczka MadeleineSzwedzka księżniczka Madeleine
Copyright @Utrecht Robin/action press/REX/Shutterstock/EAST NEWS
7/7

Dzieci księżniczki Madeleine: książę Nicolas, księżniczka Leonore i księżniczka Adriane

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.