Książę Fryderyk z żoną Marią i bliźniętami, 2011, wizyta w Australii
Fot. AFP PHOTO / POOL / Dean Lewins/East News
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Duńska rodzina królewska: Kim są księżniczka Józefina i książę Wincenty? 

Zobacz, jak wyglądają najmłodsze pociechy księcia Fryderyka

Olga Figaszewska 5 lipca 2022 10:55
Książę Fryderyk z żoną Marią i bliźniętami, 2011, wizyta w Australii
Fot. AFP PHOTO / POOL / Dean Lewins/East News

Duńska para książęca, książę Fryderyk i księżna Mary, cieszą się ogromną sympatią i popularnością. Członkowie dynastii Glücksburgów doczekali się wspólnie czwórki dzieci: Christiana, Izabeli, Wincentego i Józefiny. Bliźnięta, jako najmłodsi royalsi, kradną całą uwagę wielbicieli duńskiego następcy tronu. Wincenty i Józefina mają już 11 lat. Zobacz, jak wyrośli!

Duńska rodzina królewska

Książę Fryderyk, syn królowej Danii Małgorzaty II i księcia Henryka, cieszy się ogromnym szacunkiem wśród wielbicieli europejskich monarchii. Przyszły następca tronu wspólnie z małżonką, księżną Mary uchodzą za parę idealną. Ich historia miłości rozpoczęła się w 2000 roku podczas Igrzysk Olimpijskich w Sydney. To tam spotkali się w jednym z pubów. Podobno od razu trafiła ich strzała amora.

"Oczywiście mamy Królową Elżbietą jako głowę państwa, ale pod wieloma względami jesteśmy rodzajem republiki, więc spotkanie było trochę nietypowe z tego rodzaju ludźmi. Ale poza tym było całkiem zwyczajne (...). Frederik i ja zaczęliśmy rozmawiać i po prostu nie mogliśmy przestać mówić. I to było to! Bardzo długa rozmowa, która trwała ponad rok, a raczej 14 miesięcy”, tłumaczyła przyszła księżna w jednym z wywiadów. 

Oboje musieli stawić czoła wielu przeszkodom. Dzieliła ich spora odległość. Ona – pochodząca z Australii specjalistka od marketingu i reklamy. On – przyszły następca duńskiego tronu. Dla miłości, byli zdolni do poświęceń. Dni mijały im na długich rozmowach. W końcu podjęli odpowiednie kroki, by uporać się z tęsknotą. Mary przeprowadziła się do Francji, a następnie zamieszkała w Danii. Przyszła żona księcia Fryderyka zdawała sobie sprawę z tego, że po ślubie nie będzie mogła wrócić do poprzedniego życia, swoich przyzwyczajeń, a za to, będzie musiała podlegać królewskiemu protokołowi.

Zobacz też: Diana Spencer: od przedszkolanki do królowej ludzkich serc i księżnej, która stała się ikoną

Chrzest bliźniąt duńskiej rodziny królewskiej, 2011
Fot. PICTURE PRESS EUROPE/SIPA/EAST NEWS

Chrzest bliźniąt duńskiej rodziny królewskiej, 2011

Książę Fryderyk z księżną Marią i bliźniętami: Józefiną i Wincentym, 2011 rok
Fot. James D. Morgan / Rex Features/EAST NEWS

Książę Fryderyk z księżną Mary i bliźniętami: Józefiną i Wincentym, 2011 rok

Kim są księżniczka Józefina i książę Wincenty?

Ślub pary mógł odbyć się po otrzymaniu zezwolenia od Rady Stanu. Mary Elizabeth Donaldson i książę Fryderyk przyrzekali sobie miłość 14 maja 2004 roku w Kopenhadze. Wybranka serca duńskiego następcy tronu otrzymała tytuł księżnej koronnej Danii.

Dziś wspólnie wychowują czwórkę pociech. W 2005 roku na świeci pojawił się książę Christian. Rok później małżonkowie powitali córkę Izabelę. Najmłodszymi dziećmi książęcej pary są bliźnięta: księżniczka Józefina Zofia Ivalo Matylda, hrabina Monpezat i książę Wincenty Fryderyk Minik Aleksander hrabia Monpezat, którzy urodzili się 8 stycznia 2011 roku. Informację o ich narodzinach przekazał wszystkim sam książę Fryderyk. Wincenty jest starszy od swojej siostry o 26 minut. Chłopiec zajmuje czwarte miejsce w linii sukcesji do duńskiego tronu, a Józefina piąte.  Chrzest bliźniąt odbył się 14 kwietnia 2011 roku.

Sprawdź też: Książę Harry sfotografowany w objęciach innej kobiety. Nie było z nim Meghan

Duńska księżna Maria z dziećmi na premierze baletu The Snow Queen
Fot. Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News

Duńska księżna Mary z dziećmi na premierze baletu The Snow Queen

Księżniczka Józefina i książę Wincenty, 2021
Fot. Lindblom Stefan/Stella Pictures/ABACA/Abaca/East News

Księżniczka Józefina i książę Wincenty, 2021

W 2017 roku księżniczka i książę rozpoczęli naukę w szkole publicznej Tranegårdsskolen w Gentofte. Do tej samej placówki uczęszczało ich starsze rodzeństwo. Dzieci księcia Fryderyka i księżnej Mary mogą cieszyć się beztroskim dzieciństwem. Wspólnie z rodzicami chodzą na zakupy czy do restauracji. Cała czwórka odziedziczyła po mamie miłość do sportu. Księżna Mary uprawiała koszykówkę czy pływanie. Tymczasem jej dzieci uwielbiają jazdę konną i wycieczki rowerowe.

„Staramy się dać naszym dzieciom normalne wychowanie w miarę możliwości, ale jednocześnie uświadamiamy im, kim są, co znaczą w tradycji i w historii. Mamy nadzieję, że będą ciągle się rozwijać, i jesteśmy bardzo dumni z tego, kim są”, tłumaczył następca tronu.

Dziś najmłodsze pociechy książęcej pary mają już 11 lat. Zobacz, jak się zmienili! 

Przeczytaj też: Książę Karol szczerze o spotkaniu z Lilibet Dianą. Tak wspomina pierwsze chwile z wnuczką

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.