KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Najlepiej ubrana księżna świata z niechlubną przeszłością. Kim jest duńska księżna Mary?

To ją stawia sobie za wzór księżna Kate!

Gabriela Czernecka 25 listopada 2019 13:10

Najlepiej ubrana księżna świata, przykładna matka i idealna żona. Kim jest duńska księżna Mary (Maria Elżbieta)? Od czternastu lat jest dumną żoną następcy duńskiego tronu księcia Frederica (Fryderyka). Mówi się, że to właśnie ją za wzór stawia sobie Kate Middleton. Zanim jednak Mary została księżną, miała burzliwą przeszłość... Para książęca odwiedziła Polskę 25 listopada 2019 roku, w ramach spotkania z prezydentem Andrzejem Dudą i Agatą Kornhauser-Dudą. Wizyta związana jest z obchodami 100-lecia ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Danią.

Kim jest duńska księżna Mary - żona księcia Fryderyka?

O księżnej Mary zrobiło się niedawno głośno za sprawą podobieństwa do... księżnej Kate! Żona księcia Fryderyka pojawiła się w bardzo podobnej stylizacji do tej, w której mieliśmy okazję podziwiać jakiś czas temu księżną Kate. Wówczas zaczęto się zastanawiać, która z pań kopiuje styl drugiej. Jak się okazuje tytuł najlepiej ubranej kobiety na świecie już od kilku lat należy do duńskiej księżnej. Postanowiliśmy więc bliżej przyjrzeć się księżnej Mary i temu, jak trafiła do duńskiej rodziny królewskiej.

Kim jest duńska księżna Mary? To księżna Maria Elżbieta, żona następcy duńskiego tronu, księcia Frederica. W dzieciństwie była znana jako gaduła z oryginalnym poczuciem humoru. Urodziła się w Tasmanii, jest najmłodsza z czwórki rodzeństwa. Nigdy nie lubiła, gdy ktoś robił jej zdjęcia i podobno po każdej imprezie rodzinnej jako pierwsza oglądała wszystkie zrobione fotografie i chowała te, na których źle wyszła. 

Zanim została żoną księcia pracowała w reklamie i marketingu. Uwielbiała imprezy do białego rana, na których alkohol lał się strumieniami. Ale imprezy nie były najważniejszym elementem jej życia. Od najmłodszych lat uwielbiała sport - uprawiała hokej, grała w koszykówkę, jeździła konno, pływała i biegała. W 1994 roku otrzymała dyplom z prawa handlowego. Dwa lata później zdobyła dyplom w dziedzinie reklamy i marketingu. Została dyrektorem handlowym agencji handlu nieruchomościami w Melbourne.

Choć jej życie zawodowe rozkwitało, to w życiu prywatnym nie działo się najlepiej. W 1997 roku zmarła jej mama.„ Nie sądzę, że każdy może przygotować się do tego. To na pewno zmienia perspektywę patrzenia na życie. Wróciłam do pracy dość szybko, ale rzeczy w mojej głowie się zmieniły. Miałam poczucie "to najważniejszy czas w Twoim życiu, nie odkładaj rzeczy o, których robieniu zawsze marzyłaś na późnej”, mówiła w jednym z wywiadów. 

„Jestem pewna, że byłaby bardzo szczęśliwa widząc mnie, tutaj gdzie jestem teraz, nie tylko szczęśliwą w moim życiu rodzinnym, jako matkę, ale także zobaczyłaby , że użyłam mojej nowej sytuacji, zasobów i umiejętności, aby stworzyć platformę, aby zmienić co mogę ... i myślę, że pewnie uśmiecha się do mnie z góry. Ona na pewno nauczyła mnie bycia niezależną i zaufania sobie i wierzenia w samą siebie”, mówiła kilka lat po śmierci matki. 

Mary Donaldson poznaje duńskiego księcia

Podczas jednego z wrześniowych wieczorów w 2000 roku Mary spotyka się z kilkoma koleżankami w Klubie Slip Inn. Wraz z nimi tuż obok Mary siada przystojny mężczyzna, który przedstawia się jako Fred z Danii, na przeciwko zasiadają: książę Joachim, księżniczka Martha Luise z Norwegii, książę Nikolaus z Grecji i dwóch bratanków króla Juana Carlosa z Hiszpanii. Rozmowa toczy się o to, który z książąt jest bardziej... seksowny. Co ciekawe, wyznacznikiem miała być.. bardziej bądź mniej owłosiona klatka piersiowa (książę Frederic znajdował się w tej drugiej grupie).

Mary wówczas nie wiedziała, ze wskazała następcę duńskiego tronu. „Pół godziny później jedna ze współlokatorek podeszła do mnie i zapytała: Czy wiesz, że ci ludzie to książęta i księżniczka ?". "Oczywiście mamy Królową Elżbietą jako głowę państwa, ale pod wieloma względami jesteśmy rodzajem republiki, więc spotkanie było trochę nietypowe z tego rodzaju ludźmi. Ale poza tym było całkiem zwyczajne (...). Frederik i ja zaczęliśmy rozmawiać i po prostu nie mogliśmy przestać mówić. I to było to! Bardzo długa rozmowa, która trwała ponad rok, a raczej 14 miesięcy”, mówiła w jednym z wywiadów. 

Mary i Frederic od razu przypadli sobie do gustu i po zakończeniu Olimpiady kontynuowali znajomość poprzez smsy i e-maile. Mary pracowała w Sydney, on przebywał w Danii. W mediach już zaczęły pojawiać się pierwsze wzmianki o nowej wybrance księcia. W sierpniu 2002 roku Mary dołączyła do rodziny królewskiej podczas dorocznych regat o Puchar Króla na Majorce. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem Mary.

Jej obecność u boku księcia nie została jednak dobrze odebrana - Mary Elizabeth Donaldson uwielbiała imprezować do białego rana, próbowała sił w modelingu, a nawet zagrała w kilku reklamach. Wraz z upływem czasu, została jednak zaakceptowana w roli wybranki księcia. „Wreszcie Frederikowi udaję się namówić rodziców na spotkanie z ukochaną. Jak wspomina przyszła księżna, Następca Tronu przychodzi do domu i mówi tak po prostu jak gdyby nigdy nic, że mama wpadnie na kawę. Mary jest bardzo zdenerwowana i skupia się na nauce dworskiego ukłonu”, pisze autorka bloga o księżnej Mary. 

Jak przyszła żona króla wspomina ten dzień? W wywiadzie zaręczynowym powiedziała:„Było dobrze. Protokół jest czymś zupełnie nowym dla mnie. To nie coś, czego normalnie na co dzień doświadczam w Australii… Gdyby spotkanie przebiegło negatywnie nie mam pojęcia, co by się stało. Ale nie sądzę, by kiedykolwiek Frederik zdecydował się abdykować. On zna swoją rolę. Czuje się zobowiązany do tego i myślę, że zbyt wiele byłoby wymagać od niego oddania dziedzictwa”.

Mary nauczyła się duńskiego, zaakceptowała panujące na królewskim dworze zasady, nauczyła się protokołu. 23 września 2003 roku para poinformowała o swoich zaręczynach. Mary Donaldson, by zostać żoną księcia, musiała zrzec się australijskiego i brytyjskiego obywatelstwa oraz wstąpić do Kościoła ewangelicko-luterańskiego, ale czego nie robi się dla miłości? 

14 maja 2004 roku książę Frederic i księżna Mary stają się małżeństwem. Rok później zakochani zostają po raz pierwszy rodzicami. Na świat przychodzi syn książę Christian Valdema Henri John. W 2007 roku na świecie pojawiła się córka pary, księżniczka Isabella Henrietta Ingrid Marghrethe. NIedługo później, w 2011 roku księżna Mary urodziła bliźniaki - księżniczkę Josephinę Sophię Ivalę Mathildę oraz księcia Vincenta Frederica Minika Alexandra.

Od czasu ślubu z księciem Danii księżna Mary dała się poznać jako znawczyni mody i prawdziwa miłośniczka dobrego stylu. Dziś wraz z mężem wychowują czwórkę dzieci: 13-letniego księcia Christiana, 11-letnią księżniczkę Isabelle oraz siedmioletnie bliźnięta: księżniczkę Josephine oraz księcia Vincenta. Zobaczcie w naszej galerii, jak wygląda! ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Urszula Dudziak pojawi się w kolejnej edycji The Voice of Poland? Zapytaliśmy!

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

FILIP CHAJZER Uśmiechał się, żartował, prowadził program, pomagał potrzebującym. Tak było na zewnątrz. Co naprawdę się z nim wtedy działo? Popularna blogerka i podróżniczka ANNA SKURA zaczęła nowe życie na Bali. ANNA LEWANDOWSKA, CÉLIA KRYCHOWIAK, MARINA ŁUCZENKO-SZCZĘSNA... Kto tak naprawdę stoi za sukcesem żon sławnych piłkarzy? RYSZARD HOROWITZ I ROMAN POLAŃSKI. Chłopaki z Krakowa, ocaleni z Zagłady, w poruszającej podróży do przeszłości. Uwaga! Talent: KASIA I JACEK SIENKIEWICZ z zespołu KWIAT JABŁONI. W cyklu PODRÓŻE Meksyk i jego tajemnice.