Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images
Królewskie życie

Kate Middleton była prześladowaną w szkole kujonką? Sekrety księżnej Cambridge ze szkolnych lat

Okazuje się, że żona księcia Williama w czasach szkolnych nie miała łatwo...

Maria Elas 12 sierpnia 2022 14:32
Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005
Fot. Tim Graham Photo Library via Getty Images

Dziś księżna Kate jest jedną z najpopularniejszych i najbardziej lubianych członkiń brytyjskiej rodziny królewskiej. I choć sama nie ma pochodzenia królewskiego, zdecydowanie zapracowała na swoją pozycję. Edukację rozpoczęła we wczesnych latach dziecięcych i chociaż zmuszona była zmienić szkołę, jej wyniki w nauce zawsze były bardzo zadowalające. Poznaj bliżej ścieżkę edukacji księżnej Cambridge!

Wczesne lata Kate

Kate Middleton urodziła się 9 stycznia 1982 roku w Reading jako najstarsza córka Carole Goldsmith, stewardessy, która pochodzi z klasy robotniczej, oraz Michaela Middleton, bogatego dyspozytora, powiązanego z brytyjską arystokracją. W 1987 roku Carole i Michael założyli firmę „Party Pieces”, która sprzedaje dekoracje na różnego rodzaju imprezy, m.in. przyjęcia urodzinowe. Sukces firmy sprawił, że wkrótce rodzina Middleton stała się multimilionerami, co pozwoliło rodzicom przyszłej księżnej na wysłanie dzieci do ekskluzywnych szkół.

Pierwszą szkołą, do której uczęszczała Kate, jest St. Andrew’s. Została do niej zapisana jako czterolatka, tuż po powrocie rodziny Middletonów z Jordanu, gdzie mieszkali przez dwa lata. Co ciekawe, to właśnie w tej szkole po raz pierwszy spotkała swojego przyszłego męża, księcia Williama. Książę był częścią drużyny hokejowej Ludgrove School i w 1991 roku przyjechał, aby rozegrać mecz z drużyną St.Andrew’s.

Czytaj też: Wielka Brytania. Jakie hobby mają dzieci księżnej Kate i księcia Williama?

Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005
Fot. Daily Mail/Pool/Anwar Hussein Collection/Getty Images

Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005

Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005
Fot. Bruno Vincent/Getty Images
Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005

Trudności w szkole księżnej Kate

Z czasem rodzina Middleton ponownie przeprowadziła się, a Kate została zapisana do ekskluzywnej szkoły dla dziewcząt z internatem Downe House. Jej szkolna kariera niestety nie trwała zbyt długo. W wieku 14 lat Kate została wypisana z placówki, gdyż inne uczennice znęcały się nad nią i wyśmiewały przyszłą księżną Cambridge. Nową szkołą, którą wybrano dla najstarszej z rodzeństwa Middleton, został koledż Marlborough, chociaż i tutaj Kate nie miała z górki.

Już pierwszego dnia grono pewnych uczniów zaczęło oceniać nowo przybyłych na podstawie atrakcyjności. Kate, dziś uważana za wzór do naśladowania przez kobiety na całym świecie, została oceniona na zaledwie 2 z 10 punktów. Mimo traktowania, którego doświadczyła, nigdy się nie załamała. „Wiem, że miałam wielkie szczęście. Moi rodzice i nauczyciele zapewnili mi wspaniałe i bezpieczne dzieciństwo, zawsze wiedziałam, co to znaczy kochać, cenić i słuchać”, mówiła żona księcia Williama.

Pomimo trudnych początków, Kate kontynuowała swoją naukę z bardzo dobrymi ocenami na egzaminach. Radziła sobie także wspaniale w sporcie, co zaowocowało mianowaniem jej kapitanem żeńskiej drużyny hokejowej zespołu ze szkoły Marlborough. Po ukończeniu college'u zaoferowano jej miejsce na Uniwersytecie w Edynburgu, jednakże zrobiła ona tzw. „Gap year”- roczną przerwę między szkołą średnią a studiami. W międzyczasie szkoliła się w Brytyjskim Instytucie we Florencji we Włoszech oraz odbyła podróż do Chile, a po powrocie na Wyspy pracowała jako… majtek w porcie w Southampton!

Zobacz także: Ochroniarz księżnej Diany zabrał głos w sprawie konfliktu między księciem Williamem i księciem Harrym

Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005
Fot. Anwar Hussein Collection/ROTA/WireImage

Księżna Kate, zakończenie szkoły St. Andrews, 23.06.2005

Wykształcenie wyższe Kate Middleton

Dzisiejsza księżna Cambridge rozpoczęła studia na Uniwersytecie St.Andrews w Szkocji, gdzie początkowo podjęła się psychologii, jednakże zrezygnowała z tego kierunku po krótkim czasie, by studiować historię sztuki. To tutaj drogi Kate i księcia Williama skrzyżowały się ponownie. Najpierw mieszkali w tym samym akademiku oraz uczęszczali na te same zajęcia, chociaż początkowo nie byli zainteresowani żadną głębszą relacją. Ponadto, przyszła księżna spotykała się wówczas ze starszym studentem, Rupertem Finchem. Zmieniło się to dopiero w 2002 r., gdy związek Kate się rozpadł i została ona zaproszona do dzielenia mieszkania z księciem Williamem i ich wspólnymi znajomymi... To wtedy para zaczęła się potajemnie spotykać.

Poza aktywnym życiem socjalnym i uniwersyteckim Kate Middleton była aktywną członkinią klubu The Lumsden Club, który każdego roku organizował zbiórki pieniędzy i projekty społeczne. W 2005 roku ukończyła z wyróżnieniem Uniwersytet St. Andrews z tytułem magistra historii sztuki. Szczególnie bliska jej sercu jest fotografia, co zauważyć można do dzisiaj: nawet jako księżna, Kate wiele razy widziana była aparatem w dłoni. Swoje zdjęcia upublicznia także w Internecie, najczęściej przedstawiają one jej dzieci oraz innych członków rodziny królewskiej.

Mimo oficjalnego zakończenia edukacji Księżna nie przestała się rozwijać: Kate chętnie wysłuchuje innych osób, szczególnie tych w potrzebie i uczy się od nich. Wraz z mężem Williamem i księciem Harrym utworzyli inicjatywę Heads Together, którą ma podnosić świadomość ludzi na temat zdrowia psychicznego. Wraz z platformą i szeregiem eventów ruszyła także usługę „Shout”, bezpłatny serwis SMS działający 24 godziny przez 7 dni w tygodniu, która wspiera ludzi potrzebujących porady w trudnym momencie.  

Czytaj również: Prawda o przeprowadzce księcia Williama i księżnej Kate: ich dzieci czuły się jak w więzieniu

Księżna Kate, Wimbledon, 10.07.2022
Fot. Karwai Tang/WireImage

Księżna Kate, Wimbledon, 10.07.2022

Księżna Kate, książę William i księżniczka Charlotte, Commonwealth Games, 2.08.2022
Fot. Chris Jackson/Getty Images

Księżna Kate, książę William i księżniczka Charlotte, Commonwealth Games, 2.08.2022

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…