Linia dziedziczenia dotyczy potomków płci męskiej i bardzo łatwo z niej „wypaść”

Gabriela Czernecka 28 lutego 2022 14:56

Brytyjska rodzina królewska bez wątpienia jest tą najbardziej popularną w Polsce, jednak royalsi z Monako także mają swoje grono fanów. Obecnie panujący monarcha, książę Albert II z dynastii Grimaldich, jest potomkiem księcia Monako Rainiera III i księżnej Grace, tak samo jak jego rodzeństwo: księżniczka Stefania oraz księżna Hanoweru, Karolina. Jak w monakijskiej rodzinie królewskiej przedstawia się linia sukcesji do tronu? 

Monako: linia sukcesji tronu

Obecnie panującym władcą Monako jest książę Albert II z dynastii Grimaldich. Jest synem księcia Rainiera III i Grace, księżnej Monako. Władcą został w 2005 roku po śmierci ojca. Lista sukcesji monakijskiego tronu obejmuje rodzeństwo panującego władcy i jego legalnych potomków. Dlatego też rodzeństwo księcia Rainiera III (poprzedniego władcy Monako), czyli starsza siostra baronowa Massy Antoinette po śmierci brata została usunięta z listy sukcesji. Warto dodać, że jako najstarsze dziecko swoich rodziców przez lata rościła sobie prawa do tronu Monako. Do 2005 roku zajmowała dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. 

Książę Albert II w 2011 roku stanął na ślubnym kobiercu z Charlene Wittstock, z którą wychowuje dwójkę dzieci - bliźniaki: księcia Jakuba oraz hrabinę Gabrielę. Księżniczka Monako Gabriela choć przyszła na świat parę minut przed bratem to zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji, zaraz po swoim bracie - księciu Jakubie. W Monako bowiem linia dziedziczenia dotyczy potomków płci męskiej. Trzecie miejsce zajmuje więc starsza siostra księcia Alberta II, Karolina Hanowerska, zwana także Karoliną księżną Hanoweru. W 1983 roku wzięła ślub ze Stafenem Casiraghi, z którym ma trójkę dzieci: syna Andreę, córkę Charlotte oraz syna Pierre’a. 

Czwarte miejsce w linii sukcesji należy więc do najstarszego syna księżnej Hanoweru, Adrea Casiraghi, który w w 2014 roku stanął na ślubnym kobiercu u boku Tatiany. Para wspólnie wychowuje trójkę dzieci ośmioletniego Aleksandra (5. miejsce), sześcioletnią Indię (6. miejsce) oraz trzyletniego Maksymiliana (7.miejsce). 

Zobacz także: Brytyjski ekspert zabrał głos w sprawie abdykacji Elżbiety II. Czy królowa może oddać koronę?

Ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu należy do Pierre’a Casiraghi, a kolejne dwa miejsca do jego synów: czteroletniego Stefano (9.miejsce) oraz trzyletniego Francesco. Charlotte Casiraghi, znana dziś już jako Charlotte Rassam, zajmuje miejsce 11, a kolejne jeden z jej synów trzyletni Balthazar (13.miejsce). Choć Charlotte ma także  drugiego syna, ośmioletniego Raphaela, to ponieważ nie pochodzi on ze związku małżeńskiego nie został uwzględniony w linii sukcesji. 

Zobaczcie niezwykłe zdjęcia członków monakijskiej rodziny książęcej!  

Czytaj też: Książę Harry i Meghan Markle: „Chcielibyśmy uhonorować obywateli Ukrainy”

1/6
monakijska rodzina królewska: Grace Kelly i Rainier III
Copyright @Bettmann / Contributor
1/6

Rainier III, poprzedni władca Monako z żoną, księżną Grace

2/6
monakijska rodzina królewska: książę Albert i księżna Charlene z dziećmi
Copyright @Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images
2/6

monakijska rodzina królewska: książę Albert i księżna Charlene z dziećmi: Jakubem i Gabrielą

3/6
monakijska rodzina królewska: Karolina Hanowerska i Stefano Casiraghi
Copyright @PL Gould/Images/Getty Images
3/6

monakijska rodzina królewska: Karolina Hanowerska i Stefano Casiraghi

4/6
monakijska rodzina królewska: Andrea i Tatiana Casiraghi
Copyright @ Pascal Le Segretain/Getty Images
4/6

monakijska rodzina królewska: Andrea Casiraghi z żoną Tatianą

5/6
monakijska rodzina królewska: Pierre Casiraghi i beatrice Casiraghi
Copyright @SC Pool - Corbis/Corbis via Getty Images
5/6

monakijska rodzina królewska: Pierre Casiraghi z żoną Beatrice

6/6
monakijska rodzina królewska: Charlotte Casiraghi i Dimitri Rassam
Copyright @ Pascal Le Segretain/Getty Images
6/6

monakijska rodzina królewska: Charlotte Casiraghi z mężęm Dimitrim Rassamem

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

WERONIKA ROSATI o życiu w Los Angeles i córce: „Moment, w którym zaczęło się moje drugie życie, to narodziny córki”. AGNIESZKA I PIOTR GŁOWACCY: Para popularnych aktorów, rodzice bliźniaków, opowiadają o „podwójnym” szczęściu i o dojrzewaniu do miłości. JOHN PORTER: Najsłynniejszy Walijczyk mieszkający od 46 lat w Polsce mówi: „Jestem lekkim socjopatą”. Dlaczego? Ponadto HISTORIE NIEZWYKŁYCH WIĘZI MATEK I CÓREK oraz opowieść o MEMPHIS, mieście bluesa, grilla i Presleya.