Linia dziedziczenia dotyczy potomków płci męskiej i bardzo łatwo z niej „wypaść”

Gabriela Czernecka 23 września 2021 13:26

Choć to brytyjska rodzina królewska cieszy się największą popularnością w Polsce, to monakijska również ma całkiem spore grono odbiorców. Obecnie panujący książę Albert II z dynastii Grimaldich oraz jego rodzeństwo - księżniczka Stefania i księżna Hanoweru Karolina to potomkowie księcia Monako Rainiera III i Grace, księżnej Monako. Jak wygląda więc linia sukcesji monakijskiego tronu? Zobaczcie sami. 

Monako: linia sukcesji tronu

Obecnie panującym władcą Monako jest książę Albert II z dynastii Grimaldich. Jest synem księcia Rainiera III i Grace, księżnej Monako. Władcą został w 2005 roku po śmierci ojca. Lista sukcesji monakijskiego tronu obejmuje rodzeństwo panującego władcy i jego legalnych potomków. Dlatego też rodzeństwo księcia Rainiera III (poprzedniego władcy Monako), czyli starsza siostra baronowa Massy Antoinette po śmierci brata została usunięta z listy sukcesji. Warto dodać, że jako najstarsze dziecko swoich rodziców przez lata rościła sobie prawa do tronu Monako. Do 2005 roku zajmowała dziewiąte miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu. 

Zobacz: Matką jednego jest stewardessa, drugiego kelnerka. Oto nieślubnedzieci księcia Alberta

Książę Albert II w 2011 roku stanął na ślubnym kobiercu z Charlene Wittstock, z którą wychowuje dwójkę dzieci - bliźniaki: księcia Jakuba oraz hrabinę Gabrielę. Księżniczka Monako Gabriela choć przyszła na świat parę minut przed bratem to zajmuje drugie miejsce w linii sukcesji, zaraz po swoim bracie - księciu Jakubie. W Monako bowiem linia dziedziczenia dotyczy potomków płci męskiej. Trzecie miejsce zajmuje więc starsza siostra księcia Alberta II, Karolina Hanowerska, zwana także Karoliną księżną Hanoweru. W 1983 roku wzięła ślub ze Stafenem Casiraghi, z którym ma trójkę dzieci: syna Andreę, córkę Charlotte oraz syna Pierre’a. 

Czwarte miejsce w linii sukcesji należy więc do najstarszego syna księżnej Hanoweru, Adrea Casiraghi, który w w 2014 roku stanął na ślubnym kobiercu u boku Tatiany. Para wspólnie wychowuje trójkę dzieci ośmioletniego Aleksandra (5. miejsce), sześcioletnią Indię (6. miejsce) oraz trzyletniego Maksymiliana (7.miejsce). 

Zobacz także: Dzieci księżnej Monako poszły w jej ślady. Co dziś robią Karolina, Stefania i Albert?   

Ósme miejsce w linii sukcesji monakijskiego tronu należy do Pierre’a Casiraghi, a kolejne dwa miejsca do jego synów: czteroletniego Stefano (9.miejsce) oraz trzyletniego Francesco. Charlotte Casiraghi, znana dziś już jako Charlotte Rassam, zajmuje miejsce 11, a kolejne jeden z jej synów trzyletni Balthazar (13.miejsce). Choć Charlotte ma także  drugiego syna, ośmioletniego Raphaela, to ponieważ nie pochodzi on ze związku małżeńskiego nie został uwzględniony w linii sukcesji. 

Zobaczcie niezwykłe zdjęcia członków monakijskiej rodziny królewskiej!  

1/6
monakijska rodzina królewska: Grace Kelly i Rainier III
Copyright @Bettmann / Contributor
1/6

Rainier III, poprzedni władca Monako z żoną, księżną Grace

2/6
monakijska rodzina królewska: książę Albert i księżna Charlene z dziećmi
Copyright @Stephane Cardinale - Corbis/Corbis via Getty Images
2/6

monakijska rodzina królewska: książę Albert i księżna Charlene z dziećmi: Jakubem i Gabrielą

3/6
monakijska rodzina królewska: Karolina Hanowerska i Stefano Casiraghi
Copyright @PL Gould/Images/Getty Images
3/6

monakijska rodzina królewska: Karolina Hanowerska i Stefano Casiraghi

4/6
monakijska rodzina królewska: Andrea i Tatiana Casiraghi
Copyright @ Pascal Le Segretain/Getty Images
4/6

monakijska rodzina królewska: Andrea Casiraghi z żoną Tatianą

5/6
monakijska rodzina królewska: Pierre Casiraghi i beatrice Casiraghi
Copyright @SC Pool - Corbis/Corbis via Getty Images
5/6

monakijska rodzina królewska: Pierre Casiraghi z żoną Beatrice

6/6
monakijska rodzina królewska: Charlotte Casiraghi i Dimitri Rassam
Copyright @ Pascal Le Segretain/Getty Images
6/6

monakijska rodzina królewska: Charlotte Casiraghi z mężęm Dimitrim Rassamem

Wideo

Piękni, szczęśliwi, zakochani. Tak Karol i Małgorzata Strasburgerowie pozowali w sesji dla VIVY!  

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

NATALIA KUKULSKA Z CÓRKĄ ANNĄ: Wzruszająca rozmowa o tym, jak być matką, kiedy samej się jej nie miało. JUSTYNA I JAKUB PRZYGOŃSCY: Motocyklista i kierowca rajdowy i współwłaścicielka modowej marki – jak łączą życie rodzinne z pasją i pracą? DEKADA GIERKA: Dlaczego lata 70. wciąż fascynują i inspirują? LILIANA GŁĄBCZYŃSKA-KOMOROWSKA: Aktorka i reżyserka, kobieta po przejściach, celebruje dojrzałą miłość. Matka ANNY LEWANDOWSKIEJ – MARIA STACHURSKA snuje historię cioci Stanisławy, położnej w hitlerowskim obozie koncentracyjnym.