Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images
Królewskie życie

Platynowy Jubileusz Elżbiety II: monarchini nie weźmie udziału w paradzie Trooping the Colour

Co z pozostałymi uroczystościami?

Marta Nawacka 25 maja 2022 16:26
Królowa Elżbieta II, 16.10.2021, Ascot
Fot. Alan Crowhurst/Getty Images

Za niecałe dwa tygodnie Wielka Brytania będzie świętować Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II, czyli 70-lecie jej panowania. Zagraniczne media podają jednak, że monarchini nie weźmie udziału w tradycyjnej paradzie wojskowej Trooping the Colour. Jej miejsce zajmie następca brytyjskiego tronu, książę Karol.

Platynowy Jubileusz: królowa nie pojawi się na Trooping the Colour

Już 2 czerwca zaczną się obchody Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II. Jednak jak donosi The Telegraph, większość z nich prawdopodobnie odbędzie się bez udziału monarchini. Po raz kolejny władczyni musiała zrezygnować z niektórych obowiązków zawodowych i publicznych wystąpień ze względu na pogarszający się stan zdrowia. Ostatnio nie wygłosiła przemowy podczas otwarcia parlamentu w Londynie, w czym zastąpił ją syn i następca tronu, książę Karol.

Przyczyną nieobecności królowej Elżbiety II podczas tradycyjnej wojskowej parady ma być jej niechęć do pokazania się poddanym na wózku inwalidzkim. „Wiem, że kilka razy rozmawiano z nią o tym, by skorzystała z wózka inwalidzkiego, ale to nie wchodzi w rachubę”, wyjaśnia królewski ekspert w rozmowie z Bildem. Będzie to pierwszy raz, kiedy monarchini nie powita swoich wojsk maszerujących na jej cześć. Po raz pierwszy obejrzała paradę w 1953 roku, czyli roku swojej koronacji. Tym razem podczas parady Trooping the Colour królową ponownie zastąpi książę Karol. Fani brytyjskiej rodziny królewskiej wciąż jednak mają nadzieję, że władczyni pojawi się chociaż na części uroczystości zaplanowanych z okazji jej jubileuszu. Podobno Elżbieta II ma pojawić się na słynnym balkonie Pałacu Buckingham.

Czytaj też: Ojciec Meghan Markle trafił do szpitala. „Prawdopodobnie doznał rozległego udaru mózgu”

Królowa Elżbieta II, Trooping the Colour, 2021 rok
Fot. Max Mumby/Indigo - Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, Trooping the Colour, 2021 rok

Jak będzie obchodzony Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II?

Obchody Platynowego Jubileuszu monarchini zaplanowano na cztery dni. Rozpoczną się już 2 czerwca wojskową paradą Trooping the Colour, która przejdzie ulicami Londynu. Zamknie ją przelot samolotów RAF, który brytyjska rodzina królewska obserwować będzie właśnie z balkonu Pałacu Buckingham. W paradzie poza royalsami weźmie udział 1400 żołnierzy, 400 muzyków i 200 koni. 3 czerwca w katedrze św. Pawła odbędzie się dziękczynne nabożeństwo za 70 lat panowania królowej Elżbiety II.

4 czerwca, trzeciego dnia obchodów Platynowego Jubileuszu, brytyjska rodzina królewska ma pojawić się na torze wyścigowym w Epsom Downs. Telewizja BBC ma także wyemitować koncert na żywo z udziałem wielkich gwiazd. Wśród gości są między innymi: Rod Stewart, Andrea Bocelli, Elton John czy Alicia Keys. Uroczyste obchody 70-lecia władczyni zakończy 5 czerwca Wielki Lunch Jubileuszowy, podczas którego w całej Wielkiej Brytanii organizuje się uliczne imprezy oraz pikniki.  

Zobacz także: Królewskie seanse spirytystyczne: przywołanie ducha Barbary Radziwiłłówny na Wawelu

Królowa Elżbieta II, obchody Platynowego Jubileuszu, 15.05.2022
Fot. Steve Parsons - WPA Pool/Getty Images

Królowa Elżbieta II, obchody Platynowego Jubileuszu, 15.05.2022

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.