Królowa Elżbieta II uśmiech
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images
KRÓLEWSKIE ŻYCIE

Tak będzie wyglądał Platynowy Jubileusz królowej Elżbiety II!

Monarchini będzie obchodziła 70. rocznicę panowania

Olga Figaszewska 16 marca 2021 20:48
Królowa Elżbieta II uśmiech
Fot. Max Mumby/Indigo/Getty Images

Obchody z okazji 70-lecia panowania królowej Elżbiety II będą spektakularne! Rocznicę monarchini będzie świętowała już w 2022 roku, a uroczystość będzie trwała aż cztery dni! Królowa ma nadzieję, że jak najwięcej osób w Wielkiej Brytanii będzie miało okazję wziąć w niej udział. 

70-lecie panowania królowej Elżbiety II

Królowa Elżbieta II była koronowana 2 czerwca 1953 roku. Jednak władzę objęła znacznie wcześniej, po śmierci ojca, 6 lutego 1952 roku. Miała 25 lat. Wielka Brytania uczci w wyjątkowy sposób 70-lecie panowania monarchini. Nie da się ukryć, że królowa Elżbieta II zapisała się w historii jako najdłużej panujący brytyjski władca, a także najdłużej żyjąca głowa państwa na świecie. To pierwsza królowa, która będzie świętować Platynowy Jubileusz!

Z tej okazji Brytyjczycy otrzymają dwa wolne dni od pracy. Jak podano obchody będą odbywały się od 2 do 5 czerwca 2022 roku. W tym czasie planowane są specjalne wydarzenia na cześć królowej Elżbiety II. Uroczystości będą odbywać się w miastach należących do Wspólnoty Narodów i w Londynie. Ich celem będzie zjednoczenie Brytyjczyków. Okazuje się, że na tą wyjątkową okazję przygotowano spektakularne widowiska. Nie zabraknie najnowocześniejszych technologii i artystycznych pokazów.

„Platynowy jubileusz Jej Królewskiej Mości będzie prawdziwie historycznym momentem, który zasługuje na zapamiętanie. Z niecierpliwością czekamy na wyjątkowy, czterodniowy weekend jubileuszowy, podczas którego odbędzie się spektakularny, jedyny w swoim rodzaju pokaz, który łączy to, co najlepsze w brytyjskim przepychu ceremonialnym z najnowszą sztuką i technologią. Połączy on cały naród i Wspólnotę Narodów w hołdzie dla panowania Jej Królewskiej Mości", pisał brytyjski minister kultury – Oliver Dowden.

Królowa Elżbieta II, 1953 rok:

Królowa Elżbieta II, 1953 rok
Fot. Image State The Print Collector/ East News

Tradycyjnie królowa Elżbieta II odznaczy specjalnym medalem przedstawicieli sił zbrojnych, ratunkowych, służby więziennej. „Platynowy Jubileusz będzie dla królowej okazją do wyrażenia podziękowań za wsparcie i lojalność, jaką Jej Królewska Mość otrzymywała podczas okresu jej panowania. Królowa ma nadzieję, że jak najwięcej ludzi będzie miało okazję uczestniczyć w uroczystościach", media cytują oświadczenie rzecznika Pałacu Buckingham.

To szczególny czas dla całej rodziny. Swoje święto królowa Elżbieta II będzie obchodzić na zamku Windsor w gronie najbliższych. Wszystko wskazuje na to, że zabraknie przy niej ukochanego wnuka. Wciąż nie milkną komentarze po wywiadzie, którego Harry i Meghan udzielili u Oprah Winfrey. Prawdopodobnie para będzie chciała uniknąć konfrontacji z pozostałymi członkami rodziny królewskiej.  

Źródło: Super Express, Plejada.pl, Viva.pl, BBC News, gov.uk 

Królowa Elżbieta II, 2021 rok
Fot. PA Pool/Associated Press/East News

Wideo

Za nami 25 lat tworzenia magazynu VIVA!. Tak wraz z gwiazdami zapamiętaliśmy ten wyjątkowy czas

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

Czy czas zabliźnia rany, zaciera pamięć? Co sądzą o filmie „Ania”? BLISCY ANNY PRZYBYLSKIEJ w poruszającej, intymnej rozmowie. BARBARA ROMANOWICZ-TORZEWSKA I MAREK TORZEWSKI: słynny polski tenor i aktorka. Od 40 lat razem. Na dobre i na złe. Niezmiennie w sobie zakochani. Ich wyznania brzmią jak piękna miłosna aria. DOROTA GARDIAS: wydawałoby się, że ma wszystko: urodę, talent, popularność, miłość widzów i udaną córeczkę Hanię. A jednak los jej nie rozpieszcza… RADOSŁAW ŚMIGULSKI zarządza Polskim Instytutem Sztuki Filmowej. Czy sam jest… fanem kina? KRÓLOWA ELŻBIETA II i jej wielkie miłości…