ARCHIWUM VIVY!

Panią jej życia jest ona sama. Oto Charlotte Casiraghi, niegrzeczna księżniczka!

Wnuczka Grace Kelly zawsze stawiała na swoim

Redakcja VIVA! 3 sierpnia 2021 10:02

Córka księżniczki Karoliny z Monako i wnuczka księżnej Grace Kelly zawsze stawiała na swoim. Ikona stylu, twórczyni towarzystwa filozoficznego i za chwilę matka dwójki dzieci żyje z dala od dworskich konwenansów. „Niegrzeczna księżniczka”, która od lat fascynuje francuską prasę i europejskie salony, po raz kolejny udowadnia, że panią jej życia jest ona sama, a nie tradycja.

Tekst Zuzanny O’Brien ukazał się w magazynie VIVA! w październiku 2018 roku.

Charlotte Casiraghi, wnuczka księżnej Monako

Monakijska rodzina książęca na dniach powita kolejnego członka klanu: Charlotte Casiraghi przyjechała już do swojej willi w Monako, aby wkrótce urodzić drugie dziecko. W różowej klasycystycznej willi Clos Saint-Pierre w pobliżu pałacu książęcego towarzyszą jej czteroletni synek Raphael ze związku z aktorem Gadem Elmalehem i ojciec jej drugiego dziecka, francuski producent filmowy Dimitri Rassam.

Zobacz: Czy Charlotte Casiraghi ma szanse zostać ikoną stylu?

Nie, Charlotte nigdy nie wyszła za mąż. Nie widziała też powodu, żeby konsultować swoje życie prywatne ani z rodziną, ani z opinią publiczną. Od tej ostatniej, reprezentowanej przez zawsze ciekawą tego, co się dzieje w jej życiu, prasę, stroniła całe życie. Gazety i portale mogą tylko pomarzyć o wywiadzie z nią. Jeśli ich udziela – jak w przypadku promowania jej kolekcji biżuterii dla firmy Mont Blanc – to tylko wtedy, gdy zobowiązuje ją do tego kontrakt reklamowy. Charlotte po prostu nie widzi powodu, dlaczego ktoś miałby się interesować tym, co robi w wolnym czasie.

Daleko od tronu

Jeszcze kilka lat temu Charlotte była czwarta w kolejce do tronu Monako – po matce i dwóch braciach. Brak arystokratycznego tytułu – bo ten w Monako dziedziczy się po ojcu – nic nie zmieniał. Charlotte, córka tragicznie zmarłego włoskiego przemysłowca Stefano Casiraghiego i księżniczki Karoliny, wychowana została co prawda z dala od monakijskiego dworu, ale od najmłodszych lat zdawała sobie sprawę z tego, dlaczego matka za wszelką cenę chciała zapewnić dzieciom prywatność.

Po dziewięciu latach w miasteczku Midi we francuskiej Prowansji, dokąd Karolina przeniosła się z rodziną po śmierci męża, nadeszła pora na kolejną przeprowadzkę: nowy mąż księżniczki, Ernest August V, książę Hanoweru chciał mieszkać bliżej ojczystych Niemiec. Zamieszkali więc na paryskich przedmieściach, w Fontainebleau. Charlotte, wyrastająca na piękną kopię Karoliny, była wzorową uczennicą i utalentowaną amazonką. I, jak mama, skończyła filozofię na paryskiej Sorbonie.

Jej studenckie romanse – z niemieckim arystokratą Hubertusem Franjersdorfem i z Belgiem Felixem Wincklerem – miały pełne błogosławieństwo rodziny. Gdy Charlotte wyjechała po studiach do Londynu na staż w dzienniku „The Independent”, związała się z właścicielem modnej galerii Hoxton, Alexandrem Dellalem. Brytyjska prasa rozpisywała się o nich niemal codziennie, bo Dellal zadbał o to, aby zabierać swoją piękną dziewczynę na najlepsze imprezy i przedstawiać ją wszystkim, którzy byli kimś. Charlotte znalazła się nagle w takim wirze wydarzeń, przed którym chroniła ją matka.

Analizowano każdy jej strój, makijaż, fryzurę, gest. Z jednej strony chwalono jej wyczucie stylu i niezobowiązującą elegancję, z drugiej zjadliwie krytykowano wszystko, co nie mieściło się w ramach wyobrażenia o młodej damie z wyższych sfer. Jej związek z Dellalem przetrwał cztery lata i nauczył Charlotte przede wszystkim tego, że mama miała rację. Rozgłosu należy unikać. Żyć trzeba na własnych warunkach.

Dziś w kolejce do monakijskiego tronu Charlotte jest na „bezpiecznym” 11. miejscu. Pierwszeństwo mają dzieci jej wuja, księcia Alberta II Grimaldi – Jacques i Gabriella, a także jej bracia – Pierre i Andrea. Skoro jej miejsce na drabinie sukcesji jest tylko teoretyczne, była szansa, że media zostawią ją w spokoju. Publiczne pojawianie się u boku rodziny ograniczyła do minimum: przyjeżdżała z Paryża na coroczny charytatywny Bal Róży, na Grand Prix Formuły 1 i na obchody narodowego święta Monako. I jeszcze trzy lata temu występowała w prestiżowych zawodach jeździeckich, Longines Global Champions Tour. To być może nie ekscytuje publiczności. Ale pojawienie się na okładce francuskiego „Vogue’a”, co ugruntowało jej status jako ikony mody i jej kolejny związek, już tak.

Filozofka i ikona mody

Ciekawe, że media rozpisujące się o urodzie Charlotte pomijają fakt, że za twarzą, którą Karl Lagerfeld porównał kiedyś do twarzy młodej Brigitte Bardot, kryje się intelekt. Panna Casiraghi równie chętnie chodzi na uniwersyteckie spotkania z najtęższymi umysłami, co na pokazy mody, ale to zdjęcia z tych ostatnich można zobaczyć na plotkarskich portalach. Charlotte kocha modę z wzajemnością: jej kontrakty reklamowe z Gucci i Mont Blanc mówią same za siebie, ale nie stanowią jej głównego źródła dochodu. Już jako pięcioletnia dziewczynka dostała od dziadków wyspę.

Zobacz także: Charlotte Casiraghi, wnuczka Grace Kelly, już po ślubie! Jej suknia rozczarowałainternautów

Ma także posiadłości we Francji, Anglii i w Monako, nie wspominając spadku po ojcu. Jej pomysły na inwestowanie majątku nie mają jednak nic wspólnego z nabywaniem kolejnych domów, strojów czy biżuterii. Dziewięć lat temu, zanim dyskusja o fast fashion i wyzysku w biznesie modowym trafiła na pierwsze strony gazet, Charlotte, zainspirowana przez Stellę McCartney, założyła magazyn poruszający temat etycznej mody i problemów z tym związanych. Zaskoczeni goście Paryskiego Tygodnia Mody znaleźli egzemplarze „Ever Manifesto” na krzesłach rozstawionych przy wybiegach. Zanim jednak wieść o tym trafiła do szerszej publiczności – wielkie domy modowe nie były zainteresowane nadawaniem tematowi rozgłosu – życie prywatne panny Casiraghi znów okazało się dla mediów bardziej interesujące.

Ślubu nie będzie

Gad Elmaleh to najzabawniejszy człowiek we Francji – taki tytuł przyznała mu w 2007 roku telewizja TF1, a potwierdzały to wyprzedawane na pniu bilety na jego występy. Urodzony w Maroku aktor i komik podbił serca milionów. Jest poliglotą, więc w swoim repertuarze ma też występy po hebrajsku i po angielsku. Wieść o tym, że Gad związał się z Charlotte zelektryzowała i paryskie salony, i światek show-biznesu. Monakijska rodzina książęca kolektywnie wzruszyła ramionami: w porównaniu z wyczynami księżniczki Stefanii, która uciekła do cyrkowego wozu z miłości do tresera słoni, a potem poślubiła akrobatę, Charlotte wykazała się znakomitym gustem.

Ona i Gad staliby się ulubieńcami mediów, gdyby nie fakt, że nie dostarczali jej żadnych plotek. Jak długo można wałkować fakt, że on jest rozwiedziony i 16 lat od niej starszy? A podkreślanie tego, że Elmaleh jest sefardyjskim Żydem, spotkało się ze słusznymi zarzutami o antysemityzm. Po dwóch latach na świat przyszedł ich syn Raphael. I nastąpił pierwszy zgrzyt w ich związku. Gad nie życzył sobie, by ochrzcić go w Kościele katolickim. A co ze ślubem? Dla Charlotte urodzenie dziecka nie było powodem, żeby wkładać na palec obrączkę. A że Raphael nie znajdzie się z tego powodu na liście monakijskiej sukcesji? To rzeczywiście dramat… Dwa lata później para spokojnie się rozstała.

Zobacz: Charlotte Casiraghi, wnuczka Grace Kelly, już po ślubie! Jej suknia rozczarowałainternautów

Diamentu blask

„Charlotte Casiraghi jest zaręczona!”, trąbiły francuskie brukowce na początku tego roku, gdy pojawiła się na Balu Róży w towarzystwie Dimitriego Rassama. O ich związku szeptano już kilka miesięcy wcześniej, gdy Rassam, uznany producent filmowy, rozstał się z żoną, modelką Mashą Novoselovą. Tym razem jednak para po raz pierwszy pojawiła się wspólnie na publicznej imprezie u boku członków książęcego klanu. Na palcu Charlotte widniał pierścionek z diamentem. Podobno Dimitri oświadczył się w marcu, podczas wyjazdu do austriackiego kurortu narciarskiego, Zürs.

To, że o konkretnej dacie na razie nie ma mowy, stało się jasne, gdy Casiraghi przyjechała w lipcu do Monte Carlo na jeździeckie zawody w skokach, ale tym razem jako widz – wieczorowa połyskliwa suknia idealnie opinała jej już spory brzuszek. „Dziecko urodzi się późnym latem, a ślub odbędzie się z pewnością niedługo po nim”, piszą francuskie gazety. Tuż przed przyjazdem do Monako Rassam zabrał narzeczoną na włoską wyspę Pantellerię, gdzie jego matka, aktorka Carole Bouquet, ma winnicę. Charlotte i Dimitri nie muszą się zastanawiać, czy i kiedy stanąć przed ołtarzem – plotkarskie portale napisały dla nich cały scenariusz. Według nich powinni zaprosić gości do winnicy i złożyć sobie przyrzeczenie o zachodzie słońca. 

Charlotte ma być ubrana w suknię Chanel, którą zaprojektował dla niej sam Lagerfeld. Mały Raphael będzie paziem… Tymczasem ślub pary odbył się sześć miesięcy po narodzinach dziecka pary, syna Balthazara, w Monako, ale miał charakter cywilny. Pojawiła się na nim plejada osobistości. Mówi się, że było około 300 gości, wśród których nie mogło zabraknąć księcia Alberta II i księżnej Charlene i i ich dzieci: Gabrieli i Jakuba oraz księżniczki Karoliny.

Przeczytaj także: Nazywa się ją księżniczką, choć ten tytuł jej nie przysługuje. Kim jest Charlotte Casiraghi?

Casiraghi obecnie planuje wydawanie kolejnych książek o filozofii i rozwijanie założonego przez nią towarzystwa filozoficznego. Ale to przecież wymysł i nudy. Prawdziwa księżniczka nie zmienia pieluch i nie zaprząta sobie głowy roztrząsaniem problemów tego świata. Tylko że Charlotte nie jest księżniczką. ZOBACZ ZDJĘCIA

Wideo

Paweł Królikowski zostawił najpiękniejszy możliwy testament. Żona opowiedziała o szczegółach

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

EWA CHODAKOWSKA I LEFTERIS KAVOUKIS o balansie, jaki dała im pandemia, domu w Warszawie i… raju w Atenach. Co takiego wydarzyło się, że RAFAŁ KRÓLIKOWSKI powiedział sobie: „Hola, hola, panie Królikowski, czasami trzeba przystopować…”? AIDA KOSOJAN-PRZYBYSZ z córkami ALICJĄ i MARGO – Jak być matką, kiedy widzi się przyszłość? W cyklu Kobiece historie: Fonda, Birkin, Joplin, Mitchell – buntowniczki i hippiski, które zmieniły świat. Miasto miłości: Nowy Jork nie pozwoli zasnąć zakochanym.