slub krolowej Zofii Greckiej i króla Juana Carlosa  suknia
Fot. Mary Evans Picture Librar / Forum
królewskie życie

Co to był za ślub! Jak królowa Zofia Grecka i król Juan Carlos powiedzieli sobie sakramentalne …tak”?

Ceremonia była bajkowa, ale nie obyło się bez kontrowersji…

Barbara Łubko 25 maja 2022 17:30
slub krolowej Zofii Greckiej i króla Juana Carlosa  suknia
Fot. Mary Evans Picture Librar / Forum

W 2014 roku król Hiszpanii Juan Carlos abdykował po prawie 40 latach na hiszpańskim tronie. Król zrzekł się tronu w cieniu skandalu, dotyczącego korupcji. Juan Carlos przez dekady był uwielbiany przez swoich poddanych m.in. za demokratyczne reformy, które wprowadził po objęciu przez niego hiszpańskiego tronu w 1975 roku po śmierci dyktatora generała Franco. Dziś Juan Carlos przebywa na wygnaniu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W ostatnich latach na światło dzienne wyszły sekrety, które zniszczyły jego wizerunek - od oskarżeń o łapówki, przez ukrywanie nielegalnych dochodów po liczne romanse. Te ostatnie przez dziesięciolecia znosiła żona Juana Carlosa, królowa Zofia Grecka. Para poznała się jeszcze w latach 50. XX wieku, w 1961 roku się zaręczyli, a wspaniały ślub wzięli 14 maja 1962 roku. Doczekali się trójki dzieci (wśród nich jest obecnie panujący król Hiszpanii - Filip). Prywatne życie pary królewskiej długo było w Hiszpanii tematem tabu. Wielu Hiszpanów uważało ich za wspaniałe małżeństwo. Tak samo idealne jaki ich ceremonia ślubna…

ZOBACZ TAKŻE: Były król Hiszpanii, Juan Carlos został oskarżony o nękanie!

Hiszpańska rodzina królewska - baśniowy ślub króla Juana Carlosa i Zofii Greckiej

Aż sześciu królów i dziewięć królowych znalazło się wśród gości, którzy dołączyli do greckich i hiszpańskich rodzin królewskich na ślubie księcia Hiszpanii Juana Carlosa i księżniczki Grecji i Danii w Atenach 14 maja 1962 roku! Ślub Juana Carlosa, ówczesnego księcia Asturii, i księżniczki Zofii z Grecji i Danii to było wyjątkowe wydarzenie. Nie była to jedna ceremonia - para przysięgała sobie w aż trzech ceremoniach: w obrządku rzymsko-katolickim (wyznanie pana młodego), w obrządku greckiego kościoła prawosławnego, (wyznanie panny młodej) w katedrze metropolitalnej w Atenach oraz podczas cywilnej ceremonii, która odbyła się po powrocie do pałacu królewskiego w Atenach. Był to ślub godny królewskich rodzin. Juan Carlos był najstarszym synem pretendenta do hiszpańskiego tronu Juana, hrabiego Barcelony i księżniczki Maríi de las Mercedes z dynastii Burbonów i Dwóch Sycylii, natomiast księżniczka Zofia była najstarszą córką króla Pawła i królowej Grecji Fryderyki.

slub krolowej Zofii Greckiej i króla Juana Carlosa ceremonia
Fot. Europa Press via Getty Images

Zaskakujące zaręczyny króla Juana Carlosa i Zofii Greckiej

Juan Carlos i Zofia spotkali się po raz pierwszy jeszcze w 1954 roku podczas rejsu po Wyspach Greckich. Rejs ten został zorganizowany z myślą o promowaniu greckiej turystyki i zachęceniu młodszego pokolenia europejskich rodzin królewskich do łączenia się w pary. Jednak wtedy między młodymi nie narodziło się jeszcze uczucie. Przez kolejne lata ich drogi często się przeplatały i zaczęła się wzajemna fascynacja. W 1961 roku para pojawiła się razem na ślubie księcia Edwarda, księcia Kentu, i Katharine Worsley. Trzy miesiące później Juan Carlos i Zofia zaręczyli się. Jak wyglądały te królewskie zaręczyny? Całkiem skromnie. Podobno Juan Carlos dosłownie rzucił do Zofii pudełko podczas jednego ze spotkań i powiedział: „Sofi, złap je”!  Oryginalny pierścionek wykonany został przetopionych starożytnych greckich monet.

Ceremonia ślubna przyszłej hiszpańskiej pary królewskiej

12 maja 1962 roku w Pałacu Królewskim w Atenach odbyła się uroczysta gala w białych strojach z okazji zbliżającego się ślubu. 14 maja odbyły się ceremonie ślubne. Ze względu na dużą liczbę dostojników biorących udział w uroczystościach, niektórzy pojawili się tylko na jednej z dwóch ceremonii. Pierwsza rozpoczęła się o godzinie 10:00 rano i odbyła się zgodnie z obrzędami Kościoła rzymskokatolickiego w bazylice katedralnej św. Dionizego Areopagity. Drugą ceremonię, która odbyła się o godzinie 12:00 w Katedrze Metropolitalnej w Atenach, poprowadził Chrysostomos II, arcybiskup Aten i całej Grecji. Na koniec odbyła się ceremonia cywilna.

slub krolowej Zofii Greckiej i króla Juana Carlosa ceremonia kreacje
Fot. Bridgeman Images – RDA / Forum

Panna młoda miała na sobie srebrno-białą suknię pokrytą tiulem i wspaniałą koronką z 5-metrowym trenem, zaprojektowaną przez urodzonego w Grecji, paryskiego projektanta Jeana Dessèsa. Welon Zofii wcześniej miała na sobie jej matka na swoim ślubie w 1938 roku. Niezwykle kosztowna była diamentowa tiara panny młodej. Cesarz Wilhelm II podarował ją swojej córce, księżniczce Wiktorii Luizy Pruskiej w 1913 roku.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Skandal na hiszpańskim dworze! O co pokłóciły się królowa Letycja i królowa Zofia?

slub krolowej Zofii Greckiej i króla Juana Carlosa
Fot. Topfoto/Forum

Redakcja poleca

REKLAMA

Wideo

„Miałem szczęście do kobiet”… Jerzy Stuhr o mamie i babci w ostatnim wywiadzie dla VIVY.pl

Akcje

Polecamy

Magazyn VIVA!

Bieżący numer

ANITA SOKOŁOWSKA zdobyła sympatię widzów jako Zuza w „Przyjaciółkach”. Wytańczyła Kryształową Kulę. Teraz przyszedł czas na realizowanie swoich projektów i marzeń. URSZULA DUDZIAK I GRZECH PIOTROWSKI: dwie silne osobowości, dwa pokolenia. Diwa jazzu i wirtuoz saksofonu połączyli siły w niesamowitym projekcie „WE” dla pokoju na świecie. KRZYSZTOF MIRUĆ: architekt z wykształcenia, osobowość telewizyjna, z zamiłowania projektant wnętrz o swojej drodze do sukcesu.